Connect with us

Aktuality

OLKS:  Na 25. ročníku aj viac ako desiatka sprievodných podujatí a súbory z partnerských miest

Published

on

Program Otvorenia letnej kúpeľnej sezóny už je kompletný. Počas jubilejného 25. ročníka sa v meste okrem tradičného sprievodu a koncertov v Hudobnom pavilóne uskutoční aj viac ako desiatka sprievodných akcií iných organizátorov, ktorí sa pripojili k tomuto významnému miestnemu podujatiu a v nedeľu vystúpia aj umelecké súbory z partnerských miest.

 

 

Počas celého víkendu potrvá na Malej scéne MsKs napríklad výstava kaktusov a sukulentov v réžii miestneho klubu, ktorý pripravil na sobotu ráno aj Sympózium Kaktusárske Piešťany 2016. Svoje 70.  výročie bude v sobotu oslavovať s verejnosťou Hotelová akadémia Ľ. Wintera, benefičné podujatie Deň s ozbrojenými zložkami sa koná pri Dome umenia, ochutnať dobré víno môžete v Kursalone a Balneologické múzeum opäť predstaví historické fotografie ale aj unikátny zlatý prsteň z doby rímskej. Na svoje si prídu i športovci – okrem Dračích lodí sa predstavia cez víkend mladí futbalisti na Slovakia Junior Cupe, psíčkari z Kynologického klubu Horná Streda so svojimi zverencami na Agility ukážkach či milovníci jumpingu na open air podujatí na Lodenici.

Na nedeľu pripravili organizátori aj medzinárodný program v podaní kultúrnych súborov z družobných miest – až z ďalekej Číny docestujú umelci z mesta XICHENG, predstavia sa i folkloristi z poľskej Ustrone, maďarský Hajdunanášsky hudobný súbor, Symfonický orchestr Gymnázia Jiřího z Poděbrad, ako aj Pěvecký sbor Leoše Janáčka z Luhačovíc. Po nich budú nasledovať domáce folklórne súbory Slnečnica, Žito a Máj, ktoré budú odprezentujú to najlepšie zo svojej tvorby na jednom pódiu. Hrať sa bude v nedeľu i v Kantíne, kde vystúpi Katka a dedko Kubačákovci.

OLKS Piestany 2016-page-001

Program OLKS a sprievodných podujatí 2016

Hlavný program

PIATOK – 3.6.2016

16,30 – Vernisáž výstavy krojovaných bábik zo Slovenska – KSC Fontána

18,00 – Spojené huky Slovenska – vystúpenie gajdošov – Hudobný pavilón

SOBOTA – 4.6.2016

9,00 – 3D Band

10,00 – Požehnanie liečivých prameňov

10,30 – Sprievod mestom od Kúpeľného ostrova k Hudobnému pavilónu v mestskom parku

11,00 – Slávnostné Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny 2016

14,00 – Dáša Libiaková a Dámske komorné trio

15,00 – Tanečný umelecký súbor Atašé

15,30 – Otto Voce, a capella

16,30 – Tanečný umelecký súbor Atašé

17,00 – Martin Babjak a Daniel Buranovský

19,00 – Emma Drobná s kapelou

21,00 – Desmod

NEDEĽA – 5.6.2016

Hudobný pavilón v mestskom parku

14.00 Vystúpenie súborov z družobných miest:

XICHENG (ČÍNA) – Kultúrny Peking, Mnohoraký Xicheng
USTROŃ (POĽSKO) – Tekla Klebetnica
HAJDÚNÁNÁS (MAĎARSKO) – Hajdúnánášsky hudobný súbor
PODĚBRADY (ČR) – Symfonický orchestr Gymnázia Jiřího z Poděbrad
LUHAČOVICE (ČR) – Pěvecký sbor Leoše Janáčka

17.00 Folklórny súbor Slnečnica

18.00 Folklórny súbor Žito a Ľudová hudba Petra Obucha

19.00 Folklórny súbor Máj

Pozn. org. Zmena programu vyhradená, uvedené časy sú orientačné

IMG_9791_resize

SPRIEVODNÉ PODUJATIA

Piatok až nedeľa

3.6. – 5.6. – Výstava kaktusov, sukulentov a bonsajov – Malá scéna MsKs

3.6. – 5.6. – Slovak Junior Cup 2016 – futbalový štadión

Sobota

4.6. – 9,00 – Sympózium Kaktusárske Piešťany 2016 – Malá scéna MsKs

4.6. – 11,00 – 20,00 – Oslávte s nami 70-tku Hotelovej akadémie Ľ. Wintera – Námestie slobody

4.6. – 10,00 – 16,00 – Dračie lode – preteky o Pohár primátora Piešťany – medzi mostami

4.6. – 11,00 – Leto vitaj – Jumping open air party – Lodenica

4.6. – 13,00 – Agility ukážky – Lodenica

4.6. – 13,00 – 19,00 – Deň s ozbrojenými zložkami – Jeden za všetkých, všetci za Leu – benefičné podujatie pred Domom umenia

4.6. – 12,00 – Medzinárodná ochutnávka vín – Zväz záhradkárov a vinárov Slovenska, Kursalon

4.6. – 9,00 – 18,00 – Výstava historických fotografií z Piešťan – Balneologické múzeum, park

4.6. – 15,00 – Slávnostné predstavenie unikátneho šperku – prsteňa z doby rímskej – Balneologické múzeum

IMG_0189

Nedeľa

5.6. – 15,00 – Katka a dedko Kubačákovci – koncert, Kantína, Kúpeľný ostrov

-inf-, Zdroj: www.piestany.sk, www.msks-piestany.sk, ilustr. foto: archív PNky

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články