Connect with us

Aktuality

OĽANO-NOVA: Kto a prečo chce privatizovať piešťanské letisko?

Published

on

Poslanec za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) Jozef Viskupič dnes upozornil na špekulácie, ktoré by mali viesť ku skrytej privatizácii piešťanského letiska. Prípad podľa neho pripomína brutálne časy mečiarovskej privatizácie.

„Vedenie Trnavského samosprávneho kraja zjavne nemalo záujem spravovať letisko tak, aby prosperovalo. Naopak, zdá sa, že vedenie župy chce letisko dostať do situácie, keď zanikne,“ tvrdí Jozef Viskupič.

„V tomto prípade sú reálne zdokumentované porušenia zákona. Niekto si vzal letisko na svoje plecia a manažérsky zlyhal… Motívy sú podľa mňa úplne jasné: Niekto už v súčasnom stave vlastní nejakú časť pozemkov, má byť likvidátorom a preto chce udržať proces vo svojich rukách. Presne takto sa ovládali majetky a podniky za Mečiarovej éry.“

Akcionármi spoločnosti Letiska Piešťany, a.s. sú Trnavský samosprávny kraj (59,3%) a Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (20,7%) a Mesto Piešťany (20,0%). Ako poznamenal viceprimátor Mesta Piešťany Tomáš Hudcovič: „…Kraj ovládol Letisko Piešťany a.s. vďaka majetku, ktorý dostal od štátu zadarmo, avšak do spoločnosti ho vložil v účtovnej hodnote. Od tohto momentu vidno kroky, ktoré nesvedčia o dobrom hospodárení.“

Letisko Piešťany pod vedením TTSK financovalo svoje fungovanie prostredníctvom požičiek, ale aj prostredníctvom úveru od Prima banky (2010) vo výške 600 000 eur s úrokom 7%, ktorý nebol nikdy refinancovaný. Ďalšími dlhmi letiska je nezaplatená daň z nehnuteľnosti vo výške takmer 519 000 eur, odmeny členom orgánov vo výške 600 000 eur.


Záznam tlačovej konferencie v NRSR.

Letisko mohlo tento rok získať dotáciu z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja na security a safety v sume 160 000 eur. Podmienkou bolo vrátenie neoprávneného čerpania financií z minuloročnej dotácie vo výške 21 000 eur. Kraj tak neurobil, a preto nemá hotovosť. Namiesto toho si letisko požičalo financie od súkromnej osoby JUDr. Petra Sopku, ktorý je od roku 2009 členom dozornej rady. Aktuálna výška niekoľkých zverejnených pôžičiek je 300 000 eur. Advokátska kancelária JUDr. Sopka, v ktorej vystupujú aj JUDr. Floriš a JUDr. Spál, poskytuje letisku tiež právnické služby. JUDr. Floriš je podľa programu valného zhromaždenia, ktoré má byť 29.11.2016, navrhnutý za likvidátora spoločnosti Letiska Piešťany, a.s.

Podľa poslankyne za hnutie OĽANO-NOVA Veroniky Remišovej štát do letiska investoval množstvo peňazí. „V rokoch 2004 až 2008 dostalo letisko na modernizáciu príspevky z eurofondov vo výške viac ako 1,7 milióna eur. V roku 2009 dokonca vtedajší minister za Slovenskú národnú stranu Marian Janušek uviedol rozvoj letiska Piešťany ako príklad úspešne realizovaného eurofondového projektu. Ak sa letisko zruší, štát tieto peniaze vyhodil von oknom. Slovensko nemá dostatok financií na údržbu a rozvoj dopravnej infraštruktúry a bolo by trestuhodné, ak by sa aj tie peniaze, ktoré máme, míňali takýmto nezmysleným spôsobom.”

Kúpeľné mesto nemá svojich zástupcov v orgánoch spoločnosti. Novým členom predstavenstva sa však lete stal Michal Merga, ktorý pôsobí v strojárenskej spoločnosti Way Industries v portfóliu Slavia Capital, teda v spoločnosti zaujímajúcej sa o letecký priemysel.

Za záchranu letiska bojuje aj Seniorský parlament Mesta Piešťany, ktorý organizuje petíciu. Za týždeň ju podpísalo v uliciach 2000 ľudí a na internete ďalších 1350.

Jozef Viskupič chce iniciovať hĺbkový audit, ktorý sa pozrie na hospodárenie letiska pod správou župy. Zároveň mieni vyzvať druhého menšinového akcionára – štát, aby konal a na prípadnom valnom zhromaždení 29. novembra nehlasoval za likvidáciu spoločnosti Letisko Piešťany, a.s. V tejto veci bude interpelovať aj ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja A. Érseka.

-TS OĽANO-NOVA/Foto: archív-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články