Connect with us

Aktuality

Ohliadnutie: Kotlebova strana získala hlasy hlavne na Trajane, KDH volili viac aj pri kostoloch

Published

on

Poslanec MsZ a občiansky aktivista Peter Tremboš nám poskytol zaujímavé kartogramy s výsledkami nedávnych volieb do slovenského parlamentu v meste Piešťany za jednotlivé volebné okrsky. Zameral sa na strany SMER – SD, ktorý v našom meste zvíťazil, ďalej na priaznivcov Kotlebu – Ľudová strana Naše Slovensko a Kresťansko-demokratického hnutia. Z nich vyplynuli zaujímavé závery – napríklad,  že jednoznačne najviac voličov mala Kotlebova strana na sídlisku Adam Trajan, SMER – SD získal preferencie najmä od obyvateľov Kocuríc, mestskej časti za železnicou, ďalej okrsku, v ktorom volili obyvatelia Bratislavskej a Brezovej ulice. KDH zasa preferovali vo väčšej miere aj ľudia, bývajúci v okolí kostolov.

Mapa-Smer (3)-page-001

 

SMER – SD získal najvyššiu podporu: 30-35 percent hlasov voličov v okrskoch číslo 28, 26 a 22. Do okrsku č. 22 sú zaradené ulice Bratislavská (časť) a Brezová. Okrsok č. 26 tvorí takzvaná Kanada: N. Teslu, Brigádnická, Družstevná, Obchodná, Priemyselná, Vrbovská cesta. Do č. 28 patria Kocurice – ulica Družby, Dudvážska. Naopak menej voličov mala najsilnejšia slovenská strana na novom sídlisku pri Lodenici (č. 16), na F. E. Scherera (č. 23) a v časti mestskej zóny „starých Piešťan“ od Poštovej ulice cez Námestie 1. mája až k sídlisku pri Váhu (okrsky 7,8).

Mapa_Kotleba (2)-page-001

Kotleba – ĽSNS sa podarilo získať najviac voličov (12 a viac percent) len v troch okrskoch: 23, 24 a 25, ktoré tvoria celé sídlisko Adam Trajan, teda ulice E. F. Scherera, Adama Trajana a Mateja Bela. Desať percent volilo ĽSNS v okrskoch číslo 1, 5, 10 a 15, teda časti mesta od Mojmírovej ulice cez Orviskú cestu po letisko, a tiež ulice okolo Dubovej – od Dominika Tatarku, cez Kukoreliho, časti Radlinskej až po Vajanského.

Mapa_KDH (4)-page-001
Kresťansko-demokratické hnutie
dostalo nadpriemerné počty hlasov od Piešťancov zo sídliska pred stanicou (okrsky 3 a 6), ale tiež od tých, ktorí bývajú v širšom okolí kostolov – okrsky č. 5, 12 sa nachádzajú neďaleko Kostola sv. Štefana, 8 a 9 majú vo svojom okolí až tri svätostánky. Ďalším sú Kocurice, kde sa nachádza Kostol nášho Pána Ježiša Krista Kráľa. Najmenej voličov malo KDH na Trajane. Rozdiel medzi najlepšími a najhoršími výsledkami bol veľmi výrazný. Napríklad v okrsku č. 6 (A. Hlinku) bola podpora KDH viac ako trojnásobne vyššia ako na Trajane, v okrsku č. 27.

Celý zoznam volebných okrskov na území mesta Piešťany nájdete tu.

volby ref
Ako hovorí P. Tremboš, podobné rozdiely nevznikli náhodne:  „Podľa mňa nie sú volebné výsledky KDH funkciou vzdialenosti od kostola, ale výsledkom rozdielnej demografickej, kultúrnej, sociálnej a behaviorálnej štruktúry obyvateľov jednotlivých okrskov. V prípade KDH vidno skutočne veľký rozdiel medzi výsledkami volieb v starých Piešťanoch, kde bývajú skôr starousadlíci a ich potomkovia a na zväčša panelových sídliskách s vysokým podielom obyvateľov s koreňmi mimo nášho mesta. Tieto dve skupiny obyvateľov nielenže žijú vo výrazne odlišných podmienkach, ale líšia sa aj priemerným vekom, charakterom sociálnych väzieb, inou životnou skúsenosťou a podobne.“

voľby 2016 (2)

Analýzu spracoval aj preto, že na kandidátkach politických strán a hnutí v týchto voľbách ocitlo až 17 obyvateľov s trvalým pobytom v našom meste. Najviac – až päť kandidátov z Piešťan mala strana Kotleba – ĽS NS. Sme rodina Borisa Kollára mala spomedzi Piešťancov o jedného menej, za OĽaNO, rovnako ako za SDKÚ – DS kandidovali dvaja, za SZS, Smer – SD, KDH a Sieť po jednom. Do parlamentu sa dostali traja obyvatelia Piešťan – Martin Beluský a Stanislav Drobný zo strany Kotleba – ĽS NS a Alan Suchánek za OĽaNO. „Výsledky takejto analýzy by ich, podobne ako aj ich straníckych šéfov, mohli zaujímať,“ myslí si poslanec a dopĺňa, že z kartogramu je možné ľahko identifikovať okrsky, v ktorých má daná strana či hnutie najvyššiu, resp. najnižšiu podporu, následne vyhodnotiť  vzťah medzi štruktúrou obyvateľov v jednotlivých častiach mesta a ich politickými preferenciami a tieto poznatky využiť v cielenom politickom marketingu.

graf volby

V parlamentných voľbách v roku 2016 získal v Piešťanoch SMER – SD o necelé štyri percentá hlasov menej ako na Slovensku (28,28 %). Viac ľudí volilo u nás stranu SaS, ktorá na Slovensku dosiahla 12,10 % oproti piešťanským 17,7 percentám, aj hnutie OĽaNO – NOVA, ktorej celoštátne odovzdalo hlasy iba 11,02 percent a v našom meste to bolo o 5,6 percenta voličov viac. Výsledky strany Kotleba – ĽSNS, ktorá mala na svojej kandidátke až 5 Piešťancov, sa podobajú číslam za Slovensko (8,04 %).  Rozdiely do jedného percenta medzi celoštátnymi a mestskými výsledkami mali aj SNS (8,64 %), #Sieť (5,60 %) a Sme rodina (6,62 %). Most-Híd ziskom 4,3 % u nás (-2,2 celkom) a KDH so 4,7 % (-0,2) sa dostali pod 5-percentnú hranicu. Volebná účasť v Piešťanoch so 62 % bola mierne nadpriemerná (59,82 % na Slovensku).

-ad-/Zdroj: P. Tremboš, ŠÚ SR, obrázky a grafy: Peter Tremboš, ilustr. foto: archív PNky

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články