Connect with us

Aktuality

Odporcovia GMO chcú otvoriť debatu, s kontrolórmi Európskej komisie sa nestretli

Published

on

Verejná diskusia na tému pestovanie geneticky modifikovaných rastlín je podľa členov občianskeho združenia Sieť dobra cieľom ich aktivít. V pondelok sa v Borovciach neúspešne pokúsili stretnúť s kontrolórmi z Bruselu, aj s vedením Centra výskumu rastlinnej výroby CVRV.

[singlepic id=47501 w=520 h=340 float=center]

Pri testovacom poli, na ktorom je GMO kukurica skúšobne pestovaná (OPRAVA: podľa vyjadrenia zástupcu CVRV nejde o pozemok, na ktorom sú geneticky modifikované plodiny, viď. koniec článku), čakali necelé dve desiatky aktivistov od rána. Na plot položili transparenty vyjadrujúce nesúhlas s pestovaním geneticky modifikovaných rastlín. Na pole však počas ich prítomnosti neprišli kontrolóri, ale zamestnanci CVRV, ktorí neposkytli žiadne stanovisko.

„Toto pole vnímame ako nohu vo dverách spoločnosti Monsanto, ktorá nás zavádza, ak tvrdí, že odchádza z Európy lebo to pre ňu nie je zaujímavý trh a na druhej strane otvára ďalšie inovačné centrá, či už tu alebo v Maďarsku,“ povedal Ľubomír Harmanovský z OZ Sieť dobra. Najväčším nebezpečenstvom je podľa jeho slov netransparentnosť zavádzania geneticky modifikovaných rastlín.

Aj preto chcú aktivisti vyvolať diskusiu, v ktorej budú zastúpené obe strany. „Pozveme predstaviteľov odbornej verejnosti, s ktorými sa budeme snažiť diskutovať o otázke zavádzania GMO do životného prostredia, ale aj o potravinovej suverenite Slovenska,“ vysvetlila Veronika Repková zo Siete dobra. Miesto a čas debaty nie sú zatiaľ známe.

Nemali by však na nej chýbať ani zástupcovia CVRV. Pozvánku im aktivisti nechali na plote testovacieho pola a chceli ju tiež odovzdať osobne počas popoludňajšej návštevy sídla tejto inštitúcie v Piešťanoch. Mali totiž prísľub od vedúceho pracoviska v Borovciach, že ich tam bude riaditeľ Ján Kraic čakať. Jeho sekretárka im však na mieste oznámila, že odišiel na služobnú cestu, ale dialógu je otvorený.

Stanovisko Jána Kraica ako aj informácie o prvých výsledkoch auditu zástupcov Európskej komisie prinesieme v najbližších dňoch.

OPRAVA (doplnené 17. 9. 2013 o 17.45): Na základe informácie od Jozefa Gubiša z Centra výskumu rastlinnej výroby Piešťany, nie je pozemok pri, pri ktorom sa aktivisti stretli miestom, kde CVRV  pestuje geneticky modifikované plodiny. „Projekt na fotografiách nikdy nemal a ani nemá žiadne spojenie s GMO pokusmi na CVRV,“ píše Jozef Gubiš v e-maile, ktorý poslal do redakcie dnes popoludní. „Rázne odmietam, aby náš projekt bol spájaný s uvedenými aktivitami, pričom tento projekt je sám o sebe environmentálne zameraný a rieši problémy klimatických zmien, obhospodarovania pôdy  a znečisťovania životného prostredia a nemá a nikdy ani nemal nič spoločné s pokusmi GMO na našom pracovisku,“ napísal Jozef Gubiš, ktorý je manažérom tohto projektu.  Dodal, že v diskusii pod článkom sa nachádzajú nabádania k poškodeniu pokusu, ktoré by mohlo nenávratne zničiť vysoko citlivé výskumné zariadenia.

DOPLNENÉ o stanovisko členov občianskeho združenia Sieť dobra, ktoré do redakcie poslali 18. 9. 2013): „List s podobným obsahom dorazil aj do emailovej schránky Siete Dobra. Pre iniciatívu Preč s GMO: Cesta Budúcnosti je to vôbec prvý kontakt prichádzajúci zo strany VÚRV, odkedy sa aktivisti dožadujú komunikácie s kompetentnými. Aktivisti svoju zodpovednosť za publikáciu mätúcich obrazových materiálov prijímajú a týmto sa verejne ospravedlňujú p. Gubišovi, ktorého projekt mohol byť kvôli tomu spájaný s GMO. K ospravedlneniu pridávajú ochotu v súčinnosti s ústavom doplniť nesprávny obrazový materiál a opraviť informáciu o skutočnom výskyte polí s GM plodinami. Zároveň však vyzývajú o uznanie podielu zodpovednosti zo strany nekomunikujúceho ústavu. K možnosti poškodenia pokusu diskutujúcimi uvádzajú: Neoprávnenú likvidáciu porastov nedoporučujeme, ani nikoho k tomu nenabádame. Zároveň však nezodpovedáme za vyjadrenia, rozhodnutia a činy ostatných.“

Prečítajte si aj: Geneticky upravená kukurica v Borovciach zaujíma inšpektorov z Bruselu

[nggallery id=2503]

Text a foto: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články