Aktuality

Odporcovia GMO chcú otvoriť debatu, s kontrolórmi Európskej komisie sa nestretli

By 17. septembra 201319 septembra, 2013No Comments

Verejná diskusia na tému pestovanie geneticky modifikovaných rastlín je podľa členov občianskeho združenia Sieť dobra cieľom ich aktivít. V pondelok sa v Borovciach neúspešne pokúsili stretnúť s kontrolórmi z Bruselu, aj s vedením Centra výskumu rastlinnej výroby CVRV.

[singlepic id=47501 w=520 h=340 float=center]

Pri testovacom poli, na ktorom je GMO kukurica skúšobne pestovaná (OPRAVA: podľa vyjadrenia zástupcu CVRV nejde o pozemok, na ktorom sú geneticky modifikované plodiny, viď. koniec článku), čakali necelé dve desiatky aktivistov od rána. Na plot položili transparenty vyjadrujúce nesúhlas s pestovaním geneticky modifikovaných rastlín. Na pole však počas ich prítomnosti neprišli kontrolóri, ale zamestnanci CVRV, ktorí neposkytli žiadne stanovisko.

„Toto pole vnímame ako nohu vo dverách spoločnosti Monsanto, ktorá nás zavádza, ak tvrdí, že odchádza z Európy lebo to pre ňu nie je zaujímavý trh a na druhej strane otvára ďalšie inovačné centrá, či už tu alebo v Maďarsku,“ povedal Ľubomír Harmanovský z OZ Sieť dobra. Najväčším nebezpečenstvom je podľa jeho slov netransparentnosť zavádzania geneticky modifikovaných rastlín.

Aj preto chcú aktivisti vyvolať diskusiu, v ktorej budú zastúpené obe strany. „Pozveme predstaviteľov odbornej verejnosti, s ktorými sa budeme snažiť diskutovať o otázke zavádzania GMO do životného prostredia, ale aj o potravinovej suverenite Slovenska,“ vysvetlila Veronika Repková zo Siete dobra. Miesto a čas debaty nie sú zatiaľ známe.

Nemali by však na nej chýbať ani zástupcovia CVRV. Pozvánku im aktivisti nechali na plote testovacieho pola a chceli ju tiež odovzdať osobne počas popoludňajšej návštevy sídla tejto inštitúcie v Piešťanoch. Mali totiž prísľub od vedúceho pracoviska v Borovciach, že ich tam bude riaditeľ Ján Kraic čakať. Jeho sekretárka im však na mieste oznámila, že odišiel na služobnú cestu, ale dialógu je otvorený.

Stanovisko Jána Kraica ako aj informácie o prvých výsledkoch auditu zástupcov Európskej komisie prinesieme v najbližších dňoch.

OPRAVA (doplnené 17. 9. 2013 o 17.45): Na základe informácie od Jozefa Gubiša z Centra výskumu rastlinnej výroby Piešťany, nie je pozemok pri, pri ktorom sa aktivisti stretli miestom, kde CVRV  pestuje geneticky modifikované plodiny. „Projekt na fotografiách nikdy nemal a ani nemá žiadne spojenie s GMO pokusmi na CVRV,“ píše Jozef Gubiš v e-maile, ktorý poslal do redakcie dnes popoludní. „Rázne odmietam, aby náš projekt bol spájaný s uvedenými aktivitami, pričom tento projekt je sám o sebe environmentálne zameraný a rieši problémy klimatických zmien, obhospodarovania pôdy  a znečisťovania životného prostredia a nemá a nikdy ani nemal nič spoločné s pokusmi GMO na našom pracovisku,“ napísal Jozef Gubiš, ktorý je manažérom tohto projektu.  Dodal, že v diskusii pod článkom sa nachádzajú nabádania k poškodeniu pokusu, ktoré by mohlo nenávratne zničiť vysoko citlivé výskumné zariadenia.

DOPLNENÉ o stanovisko členov občianskeho združenia Sieť dobra, ktoré do redakcie poslali 18. 9. 2013): „List s podobným obsahom dorazil aj do emailovej schránky Siete Dobra. Pre iniciatívu Preč s GMO: Cesta Budúcnosti je to vôbec prvý kontakt prichádzajúci zo strany VÚRV, odkedy sa aktivisti dožadujú komunikácie s kompetentnými. Aktivisti svoju zodpovednosť za publikáciu mätúcich obrazových materiálov prijímajú a týmto sa verejne ospravedlňujú p. Gubišovi, ktorého projekt mohol byť kvôli tomu spájaný s GMO. K ospravedlneniu pridávajú ochotu v súčinnosti s ústavom doplniť nesprávny obrazový materiál a opraviť informáciu o skutočnom výskyte polí s GM plodinami. Zároveň však vyzývajú o uznanie podielu zodpovednosti zo strany nekomunikujúceho ústavu. K možnosti poškodenia pokusu diskutujúcimi uvádzajú: Neoprávnenú likvidáciu porastov nedoporučujeme, ani nikoho k tomu nenabádame. Zároveň však nezodpovedáme za vyjadrenia, rozhodnutia a činy ostatných.“

Prečítajte si aj: Geneticky upravená kukurica v Borovciach zaujíma inšpektorov z Bruselu

[nggallery id=2503]

Text a foto: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972