Connect with us

Aktuality

Odpad vysypal pri Váhu v Hornej Strede, pátra po ňom polícia

Published

on

Policajti z Nového Mesta nad Váhom pátrajú po páchateľovi, ktorý vysypal odpad v Hornej Strede v blízkosti rieky Váh.

„Neznámy páchateľ v rozpore s viacerými právnymi predpismi, bez súhlasu majiteľov pozemkov a aj v rozpore s elementárnym slušným správaním vyhodil rôzne krabice a plastové vrecia, ktoré obsahovali práškovú hmotu rôznych farieb a vytvoril tým nelegálnu skládku odpadu,“ informovala polícia s tým, že rozsah tohto protiprávneho konania vyčísľujú.

Advertisement
Hello GPT

Každý, kto má informácie, ktoré by mohli pomôcť pôvodcu čiernej skládky vypátrať, môže políciu kontaktovať na čísle 158.
Policajný zbor v tejto súvislosti upozorňuje občanov, že akékoľvek ukladanie odpadov je upravené príslušnými právnymi predpismi a v prípade, že akákoľvek fyzická alebo právnická osoba uloží odpad na mieste, ktoré na jeho uloženie nie je určené a povolené, vystavuje sa riziku postihu za takýto čin.

Pokiaľ rozsah takéhoto konania prekročí sumu 266 eur ide o trestný čin neoprávnené nakladanie s odpadmi podľa § 302 Trestného zákona, kde v závislosti od množstva a druhu odpadu môže byť osoba potrestaná v rozmedzí od 2 do 8 rokov.

Advertisement
Hello GPT

Rozsah protiprávneho konania sa vyčísľuje ako súčet majetkovej škody a ekologickej ujmy, ktorá takýmto konaním vznikla.

V praxi to napr. znamená, že sa vyčíslia náklady na naloženie, transport a uloženie nájdeného odpadu na legálnu skládku a súčasne sa spracuje odborné vyjadrenie k poškodeniu životného prostredia.

Advertisement
Hello GPT

Súčet týchto dvoch hodnôt potom určí v akom rozsahu došlo k protiprávnemu konaniu. Samozrejme, že pokiaľ je zistený páchateľ tohto konania, tieto náklady zaplatí on. V prípade, že páchateľ nie je známy, náklady znáša majiteľ pozemku, obec alebo štát.

Zdroj: Krajské riaditeľstvo Policajného zboru Trenčín

Advertisement
Hello GPT
Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články