Connect with us

Aktuality

Odišiel zakladateľ stránky Piešťany – History a dlhoročný vedúci pošty

Published

on

Ladislava Mušinského Piešťanci roky poznali najmä ako šéfa poštového úradu a neskôr zakladateľa výnimočnej facebookovej stránky Piešťany – History. Príspevky na nej sledovalo viac ako sedem a pol tisíca priaznivcov. Správu o úmrtí vo štvrtok 28. mája oznámila smútiaca rodina. Posledná rozlúčka sa bude konať v pondelok 1. júna na cintoríne na Bratislavskej ceste.

Ing. Mušinský Ladislav  sa narodil 2. augusta 1951 v Piešťanoch a vo veku nedožitých 69 rokov 28. mája tohto roku svoje rodné mesto navždy opustil. Počas svojho života mapoval históriu pošty a ochotníckeho divadla v Piešťanoch, profesionálne pôsobil dlhé roky ako vedúci pošty. Spolu s Alexandrom Urminským vydal v roku 2013 publikáciu Piešťany v zrkadle poštovej histórie a rok neskôr vyšlo aj jej pokračovanie.

Vo svojom voľnom čase sa Ladislav Mušinský dlhodobo zaoberal históriou ochotníckeho divadelníctva na území obce a mesta Piešťany za obdobie od jeho vzniku v prvých rokoch 20. storočia. Sústredil veľké množstvo informácií a dokumentačných materiálov, najmä fotografií o všetkých súboroch a nimi odohraných hrách. Podarilo sa mu za pomoci pamätníkov skoro všetky osoby na fotografiách z ich predstavení identifikovať, doložiť termíny a miesta uvedenia divadelných hier, obsadenie jednotlivých rolí, režisérov, kostymérov či maskérov. Vyvrcholením jeho zberateľského úsilia bola výstava „A opona spadla“ vo Vile dr. Liska Balneologického múzea v r. 2010. Výstava vzbudila mimoriadny záujem u občanov mesta i u regionálnych médií. Pretože sa po jej konaní podarilo získať ďalšie informácie a fotografie, a bol záujem o reprízu výstavy, rozšírená výstava bola reinštalovaná v Kultúrno-spoločenskom centre Fontána. Za túto svoju aktivitu získal Cenu primátora mesta Piešťany.

Ďalším jeho výnimočným projektom je facebooková stránka s názvom Piešťany – History, na ktorej prezentoval historické fotografie z minulosti Piešťan. Stránka si získala veľkú obľubu nielen u obyvateľov mesta, ale aj návštevníkov či rodákov, žijúcich v zahraniční. Lajkovalo a sledovalo ju viac ako sedem a pol tisíca ľudí. Okrem zakladateľa a správcu sem zverejňovali príspevky aj návštevníci stránky. Išlo najmä obrázky o obce Piešťany ako vyzerala v 19. a 20. storočí a taktiež fotografie tých, ktorí tu žili a žijú. Od jej vytvorenia na časovej osi pribudli tisícky snímok a videí, časť z nich je roztriedená do samostatných albumov, ktoré mapujú rôzne dôležité udalosti a príbehy mesta.

Posledná rozlúčka s Ladislavom Mušinským, ktorý sa svojimi aktivitami nezmazateľne zapísal do histórie Piešťan, sa uskutoční v pondelok 1. júna o 14,30 na cintoríne na Bratislavskej ceste. Vzhľadom na to, že stále trvá núdzový stav, účastníci sú povinní dodržiavať opatrenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia.

Členovia redakcie portálu PNky si týmto spoločne dovoľujú vyjadriť rodine Ing. Ladislava Mušinského úprimnú sústrasť. Česť jeho pamiatke!

-red- Zdroj: pic-piestany.sk, FB Piešťany – History Ilustr. foto: Martin Palkovič

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články