Connect with us

Aktuality

Odišiel zakladateľ stránky Piešťany – History a dlhoročný vedúci pošty

Published

on

Ladislava Mušinského Piešťanci roky poznali najmä ako šéfa poštového úradu a neskôr zakladateľa výnimočnej facebookovej stránky Piešťany – History. Príspevky na nej sledovalo viac ako sedem a pol tisíca priaznivcov. Správu o úmrtí vo štvrtok 28. mája oznámila smútiaca rodina. Posledná rozlúčka sa bude konať v pondelok 1. júna na cintoríne na Bratislavskej ceste.

Advertisement
Hello GPT

Ing. Mušinský Ladislav  sa narodil 2. augusta 1951 v Piešťanoch a vo veku nedožitých 69 rokov 28. mája tohto roku svoje rodné mesto navždy opustil. Počas svojho života mapoval históriu pošty a ochotníckeho divadla v Piešťanoch, profesionálne pôsobil dlhé roky ako vedúci pošty. Spolu s Alexandrom Urminským vydal v roku 2013 publikáciu Piešťany v zrkadle poštovej histórie a rok neskôr vyšlo aj jej pokračovanie.

Vo svojom voľnom čase sa Ladislav Mušinský dlhodobo zaoberal históriou ochotníckeho divadelníctva na území obce a mesta Piešťany za obdobie od jeho vzniku v prvých rokoch 20. storočia. Sústredil veľké množstvo informácií a dokumentačných materiálov, najmä fotografií o všetkých súboroch a nimi odohraných hrách. Podarilo sa mu za pomoci pamätníkov skoro všetky osoby na fotografiách z ich predstavení identifikovať, doložiť termíny a miesta uvedenia divadelných hier, obsadenie jednotlivých rolí, režisérov, kostymérov či maskérov. Vyvrcholením jeho zberateľského úsilia bola výstava „A opona spadla“ vo Vile dr. Liska Balneologického múzea v r. 2010. Výstava vzbudila mimoriadny záujem u občanov mesta i u regionálnych médií. Pretože sa po jej konaní podarilo získať ďalšie informácie a fotografie, a bol záujem o reprízu výstavy, rozšírená výstava bola reinštalovaná v Kultúrno-spoločenskom centre Fontána. Za túto svoju aktivitu získal Cenu primátora mesta Piešťany.

Ďalším jeho výnimočným projektom je facebooková stránka s názvom Piešťany – History, na ktorej prezentoval historické fotografie z minulosti Piešťan. Stránka si získala veľkú obľubu nielen u obyvateľov mesta, ale aj návštevníkov či rodákov, žijúcich v zahraniční. Lajkovalo a sledovalo ju viac ako sedem a pol tisíca ľudí. Okrem zakladateľa a správcu sem zverejňovali príspevky aj návštevníci stránky. Išlo najmä obrázky o obce Piešťany ako vyzerala v 19. a 20. storočí a taktiež fotografie tých, ktorí tu žili a žijú. Od jej vytvorenia na časovej osi pribudli tisícky snímok a videí, časť z nich je roztriedená do samostatných albumov, ktoré mapujú rôzne dôležité udalosti a príbehy mesta.

Advertisement
Hello GPT

Posledná rozlúčka s Ladislavom Mušinským, ktorý sa svojimi aktivitami nezmazateľne zapísal do histórie Piešťan, sa uskutoční v pondelok 1. júna o 14,30 na cintoríne na Bratislavskej ceste. Vzhľadom na to, že stále trvá núdzový stav, účastníci sú povinní dodržiavať opatrenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia.

Členovia redakcie portálu PNky si týmto spoločne dovoľujú vyjadriť rodine Ing. Ladislava Mušinského úprimnú sústrasť. Česť jeho pamiatke!

-red- Zdroj: pic-piestany.sk, FB Piešťany – History Ilustr. foto: Martin Palkovič

Advertisement
Hello GPT
Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články