Aktuality

Odhaľovanie intimity v sociálnych sieťach

By 20. júna 201121 júna, 2011No Comments

Prednášku o tom ako sa bezpečne pohybovať v sociálnych sieťach a aké riziká na ich užívateľov číhajú, absolvovali 20. júna v knižnici študenti piešťanských stredných škôl. Andrej Chudý a Jana Šuchová z Filozofickej fakulty UK hovorili najmä o fenoméne Facebook.

Vyše 700 tisíc mladých ľudí vo veku 13 až 17 rokov zo Slovenska je registrovaných na Facebooku. „Samozrejme, nevieme, koľko z nich má zdvojené profily, či svoje kontá aj všetci využívajú,“ upozornila Jana Šuchová. Študentov potom informovala o internetovej etikete, ktorej zásady, by mali vo vlastnom záujme dodržiavať. Na Facebooku si musí najprv každý rozmyslieť, čo na svojej „stene“ zverejniť. Známe sú prípady, keď niekto počas pracovnej doby napísal do statusu, že sa nudí a na druhý deň bol bez práce. „Ďalším príkladom je dievča, ktoré sa touto cestou vyhrážalo inému zabitím a na základe toho bolo odsúdené,“ vysvetlila Jana Šuchová a pokračovala „Je dôležité dobre si rozmyslieť, čo napíšem. Vcítiť sa do toho, kto to bude čítať a myslieť hlavne na to, kto všetko sa k tejto správe môže dostať. Ak si to správne nenadstavíte, k vašej správe sa dostanú aj priatelia vašich priateľov,“ povedala študentom.

Prednáška sa dotkla aj citlivej témy odhaľovania sa na sociálnych sieťach. Ohrozené sú najmä dôverčivé deti, ktoré nevedia vyhodnotiť nebezpečie a na internet dávajú svoje fotky. Ako prevencia takéhoto konania slúži web ovce.sk, ktorý obsahuje animované filmy s jednoduchým posolstvom. Jeden z nich na záver prednášky videli aj študenti v knižnici.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=M386fhMNEE0[/youtube]

REKLAMA

 

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972