Connect with us

Aktuality

Odchádza ministerka aj správna rada nemocnice. Odíde aj riaditeľka?

Published

on

Verejné obstarávanie nového tomografu v piešťanskej nemocnici vyšetrí Najvyšší kontrolný úrad aj Úrad pre verejné obstarávanie.

nemocnica

Ministerka zdravotníctva dnes podvečer zareagovala na kauzu podozrivého nákupu CT pre Nemocnicu Alexandra Wintera odvolaním všetkých členov Správnej rady NAW a k dnešnému dňu podala demisiu. Médiá o tom informovala v stručnom stanovisku, ktoré obdržal aj portál PNky.sk.

„Nechcem, aby vznikali nejasnosti okolo výberu CT prístroja, preto som sa rozhodla podala podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, ktoré ako jediné má možnosť preveriť zákonnosť postupu verejného obstarávania. Zároveň dávam podnet aj na Najvyšší kontrolný úrad,“ uviedla Zuzana Zvolenská.

Dodala, že nemocnice vo forme neziskových spoločností nie sú organizáciami v zriaďovateľskej pôsobnosti rezortu. „Nevzťahuje sa na nich môj príkaz o predchádzajúcom súhlase na začatie verejného obstarávania a ani na ich kontrolu.“

Ministerstvo však delegovalo do správnej rady dve tretiny jej členov. Aktuálne nimi boli Drahoslava Kupcová, Michal Straka, Marek Brezničan a Lukáš Kmeťo. Zuzana Zvolenská ďalej dodala, že nominanti ministerstva v správnej rade ju riadne neinformovali o postupoch v tejto nemocnici.

„Rozhodla som sa preto k dnešnému dňu odvolať všetkých členov správnej rady, nominovaných za MZ SR a za týchto ľudí prevziať plnú politickú zodpovednosť a podávam k dnešnému dňu demisiu.“

V súvislosti s nákupom CT odchádza z verejných funkcií aj krajská šéfka strany Smer-SD Renáta Zmajkovičová, ktorá bola predsedníčkou Dozornej rady NAW. Členmi tohto orgánu boli jej poslanecká asistentka Adriana Herdová a lekár Ján Ranostaj, ktorý je zároveň mestským poslancom (Smer-SD). Zmajkovičová sa vzdala pozície podpredsedníčky parlamentu.

Aj poslankyňa parlamentu za Smer-SD Renáta Zmajkovičová sa vzdala pre sporný nákup CT zariadenia funkcií. Nebude už viac podpredsedníčkou parlamentu a abdikovala aj z pozície predsedníčky dozornej rady piešťanskej nemocnice.

Ako prvá o podozrivom tendri vo štvrtok informovala TV Markíza. Nový tomograf stojí takmer 1,6 mil. eur. Rovnaký prístroj kúpila v máji tohto roka Nemocnica Havlíčkův Brod za približne 532-tisíc eur. V stanovisku, ktoré nám poskytla riaditeľka NAW Mária Domčeková sa píše: „Cena CT zariadenia  víťaza súčasného verejného obstarávania zahŕňa už aj financovanie kúpnej ceny po dobu 48 mesiacov.“

Piešťanská nemocnica však má aj ďalšie problémy, kvôli ktorým sme súčasnú riaditeľku opakovane žiadali o rozhovor. Napríklad Sociálnej poisťovni aktuálne dlží takmer 500-tisíc eur. Podľa našich informácií sa musí vyrovnávať s nedostatkom zdravotných sestier.

Podľa viacerých zdrojov z prostredia nemocnice, je podozrivá aj nedávna výmena primára ortopedického oddelenia. Jednou z požiadaviek, ktorú musel úspešný uchádzač spĺňať, bola atestácia z traumatológie. Ani jeden lekár z oddelenia ju nemal, preto vyhral nedávno atestovaný ortopéd z Nitry. Ten sa mal ihneď stať aj námestníkom riaditeľky.

Text: Martin Palkovič

REKLAMA

450X222 primator hudcovic

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články