Connect with us

Aktuality

Odborníčka na cestovný ruch ukázala ako sa veci dajú

Published

on

Budovanie produktov cestovného ruchu a ich následná propagácia, ale aj šírenie dobrého mena v zahraničí samotnými obyvateľmi. To sú podľa Ivety Niňajovej základné podmienky naštartovania cestovného ruchu. O tom, ako funguje obdoba Rezortu Piešťany v metropole východného Slovenska, prednášala šéfka organizácie Košice – turizmus piešťanským študentom  i verejnosti.

Na debatu zo série Riešenia pre Piešťany, ktorú zorganizovalo OZ Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany, prišli v pondelok 19. mája do Kursalonu aj predstavitelia samosprávy a niektorých firiem, pôsobiacich v oblasti turizmu. Prilákala ich tam jedna z najväčších odborníčok na cestovný ruch na Slovensku. Iveta Niňajová založila klaster Liptov a teraz úspešne pracuje pre obdobnú organizáciu v Košiciach.

w_MG_6896

 Iveta Niňajová je top odborníčkou na cestovných ruch na Slovensku

Tie sa vlani pýšili titulom Hlavné mesto európskej kultúry, na čo chcú nadviazať a domácich aj zahraničných turistov lákajú do mestskej destinácie aj ďalej. Preto sa tam podľa Ivety Niňajovej aktuálne odborníci venujú budovaniu deviatich produktových línií. „Netreba však opomínať ani marketing a produktový manažment,“ pripomenula šéfka organizácie Košice – turizmus. Tá ma aktuálne rozpočet 600-tisíc eur. Z peňazí, ktoré vyzbiera od samosprávy, podnikateľov a štátu spolufinancuje napríklad aj prevádzku leteckej linky do Londýna. Práve vďaka tomu sú Košice oveľa prístupnejšie turistom z Európy. V Košicaich hľadajú všetky možnosti ako ľudí prilákať, ako využiť potenciál okolitých turistických destinácií ako sú Krakov a Budapešť, v nadväznosti na danosti východoslovenského regiónu kde sa nachádza viacero pamiatok zapísaných v zozname UNESCO.

w_MG_6905

Organizátori podujatia Jozef Malík (vľavo), Adriana Drahovská (druhá zprava), Tomáš Hudcovič (vpravo) s Ivetou Niňajovou

„Iveta Niňajová povedala na stretnutí jednu veľkú pravdu. Všetko je o ľuďoch. Peniaze sú dôležité, ale bez nadšenia ľudí by Košice neboli tam, kde dnes sú. Tiež začínali s rozpočtom okolo sedemdesiattisíc eur, ale vďaka stanoveniu cieľov, odhodlaniu a usilovnosti, sa im za tri roky podarilo množstvo vecí a prišli aj peniaze, keď dnes hospodária s takmer deväťnásobne vyšším objemom financií. Dôležité bolo, že košická samospráva si uvedomila, že peniaze vybrané na dani z ubytovania sa musiac vrátiť späť do podpory cestovného ruchu,“ myslí si Tomáš Hudcovič z OZ Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany a jeho názor dopĺňa predseda združenia Jozef Malík: „Dostali sme názornú ukážku ako sa veci dajú. Keď sa ľudia spoja a pochopia, že spoločnými silami dosiahnu viac, všetko ide ľahšie a rýchlejšie. Piešťany majú veľký potenciál, avšak chýba tu tá správna iskra u kompetentných, takže máme na čom pracovať. Teší nás, že hlavne zo strany verejnosti a podnikateľov rastie záujem a začínajú si uvedomovať, ktorým smerom sa treba uberať.“

Na prednáške zaznelo oveľa viac inšpiratívnych informácií. Ak si ju chcete pozrieť celú, kliknite sem.

Autor: mp Foto: ht

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články