Každý deň dochádza na cestách k vážnym dopravným nehodám, neraz aj smrteľným. Ich obeťami sú často najzraniteľnejší účastníci cestnej premávky – chodci.

DSC_1724

Za 9 mesiacov roku 2016 bolo v Trnavskom kraji zaznamenaných 886 dopravných nehôd. Najviac nehôd sa stalo v okrese Trnava (230), nasleduje Dunajská Streda (148), Galanta (147), Senica (119), Piešťany (94), Hlohovec (83) a napokon Skalica (65).

Najčastejšou príčinou dopravných nehôd bola rýchla jazda, nasleduje porušenie povinností vodiča (nevenovanie sa riadeniu či telefonovanie) a nesprávny spôsob jazdy. Polícia upozorňuje, že pri zníženej viditeľnosti nestačí mať zapnuté denné svietenie, treba zapnúť stretávacie, príp. hmlové svetlá.

DSC_0275

Od začiatku tohto roka do konca septembra zaevidovala polícia v Trnavskom kraji 71 dopravných nehôd s účasťou chodca. Z tohto počtu samotní chodci zavinili 22 dopravných nehôd, z toho 5 na priechode pre chodcov.

Pri dopravných nehodách s účasťou chodca boli 3 osoby usmrtené, čo je o 2 viac ako v porovnateľnom období minulého roka. Z celkového počtu 22 dopravných nehôd zavinených chodcom bolo najviac zaevidovaných v okrese Trnava (5), Senica (4), Dunajská Streda (4), Galanta (4), Piešťany (3), Hlohovec (1) a Skalica (1).

DSC_1773

Príčinou mnohých tragických nehôd je nedostatočná viditeľnosť chodcov a požitie alkoholických nápojov. Chodci musia mať na sebe za zníženej viditeľnosti  reflexné prvky nielen mimo obce, ale aj v obci. Reflexné prvky sa odporúčajú používať na strane bližšej k vozovke, ideálne v úrovni kolien, pása či ramena. Život môžu zachrániť aj reflexné nálepky na podrážkach topánok, na kolobežky, školských taškách či kočíkoch.

Pri prechádzaní cez cestu sa chodci musia presvedčiť, či tak môžu spraviť. Pri tomto úkone nesmú prekonávať zábradlie, zvodidlá a podobné prekážky.

-text: tlačová správa KR PZ Trnava; ilustr. foto: vv-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972