Connect with us

Aktuality

Obyvatelia žiadajú zrušenie predvolebného mítingu v priestoroch mestského kultúrneho strediska

Published

on

Primátor Peter Jančovič dostal v posledných dňoch desiatky emailov, v ktorých ho obyvatelia Piešťan žiadajú o zrušenie akcie politickej strany v priestoroch Mestského kultúrneho strediska. Iniciatíva Piešťanský okruh rovnako apelovala na primátora, aby konal. Ak nebude, pozýva iniciatíva ľudí k sále na ulici A. Dubčeka, aby vyjadrili svoj názor. Primátor sa k situácii zatiaľ nevyjadril. Rovnako ani zástupcovia politickej strany, ktorí čakajú ako budú veci ďalej postupovať.

Predmetom diskusie je avizované stretnutie priaznivcov strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. To sa má uskutočniť 31. januára podvečer v priestoroch Mestského kultúrneho strediska Mesta Piešťany. Rezerváciu priestorov avizovala strana ešte v novembri. Mestské kultúrne stredisko prijalo aj objednávky strán Dobrá voľba a SNS, ktoré plánujú stretnutia v druhej polovici februára. Záujem mala tiež SAS, ale napokon svoje stretnutie v mestských priestoroch neplánuje.

Podľa iniciatívy Piešťanský okruh strana šíri nenávisť a strach a preto jej členovia nemôžu ostať ticho.  „Mrzí nás, že extrémisti dostávajú priestor v mestskom kultúrnom centre – a to napriek tomu, že už v minulosti pod tlakom verejnosti mesto nájom tejto strane zrušilo. Nečakali sme, že sa to môže opakovať. Nečakali sme to v dobe, keď mestá hromadne nepúšťajú extrémistov do svojich priestorov. Lebo je to vec slušnosti,“ uviedli zástupcovia Piešťanského okruhu.

V roku 2017 sa stretnutie priaznivcov ĽSNS v MsKS neuskutočnilo, potom ako Mesto Piešťany informovalo, že v termíne 7. marca je dlhodobo naplánované kultúrne podujatie k Medzinárodnému dňu žien.  Vedenie mesta podľa Evy Bereczovej, vtedajšej hovorkyne radnice, o stretnutí priaznivcov ĽSNS v priestoroch MsKS nemalo vopred informácie. Pred tromi rokmi vraj pochybili zamestnanci, ktorí zle vyhodnotili situáciu a nemali dať prísľub prenájmu, keďže v priestoroch mala byť akcia Mesta. 

Vlani pred voľbami sa v mestských priestoroch uskutočnilo stretnutie ĽSNS bez výraznejšieho povšimnutia.

O stanovisko k situácii sme požiadali primátora Piešťan Petra Jančoviča, ten sa však zatiaľ nevyjadril. Aktualizácia: Stanovisko primátora dostala redakcie emailom 24.1.2020 o 14:56 h. Uvádzame ho na konci článku v plnom znení.

 

Riaditeľka MsKS upozorňovala na situáciu už dávnejšie, avšak podľa nej bez jednoznačného záveru nadriadených

V diskusii na sociálnych sieťach sa reagovala na situáciu vedúca kancelárie primátora Drahomíra Moretová: „Otázkou prenájmu mestských priestorov k predvolebným aktivitám jednotlivých politických strán sa zaoberali na porade primátora s riaditeľmi mestských organizácií 4. novembra 2019. Bola to práve riaditeľka MsKS p. Jurčová, ktorá otvorila túto problematiku. Z diskusie vzišiel záver, ktorý je zaznamenaný aj v zápise z porady: „Odporúča sa prijať jednotné stanovisko – v kultúrnych zariadeniach nevykonávať politické aktivity a neprenajímať priestory“. 

Riaditeľka MsKS Marta Jurčová, naopak hovorí, že z porady nevzišlo žiadne odporúčanie. Hoci práve ona iniciovala debatu o prenájmoch politickým stranám, záver zo stretnutia podľa jej vyjadrenia nevzišiel. Práve preto   vystúpila na mestskom zastupiteľstve 12. decembra 2019, kde informovala aj poslancov o záujme strán Kotleba – ĽSNS, SaS a SNS o prenájom priestorov. „Z nášho hľadiska je veľmi ťažko povedať, ktorej strane môžeme dať prenájom a ktorej nie, pretože podľa zákona musíme poskytnúť všetkým parlamentným stranám tieto priestory, keď o to požiadajú,“ uviedla na rokovaní M. Jurčová. Tá má k dispozícii právnu analýzu, podľa ktorej Mestské kultúrne stredisko postupovalo v súlade so zákonom.

Ako vidí celú situáciu strana sme sa pýtali Stanislava Drobného. Poslanec Národnej rady SR za stranu Kotleba – ĽSNS nechcel aktuálny stav komentovať. „Počkáme na oficiálne vyjadrenie primátora ohľadom prenájmu priestorov a potom sa k tomu vyjadríme ako aj podnikneme kroky,“ odpovedal na našu žiadosť o reakciu.

Publikované 25.1.2020 10:00 h:

Stanovisko primátora Mesta Piešťany k prenájmu priestorov MsKS pre politickú stranu Kotlebovci – ĽSNS

Hneď na úvod chcem jasne vyjadriť, že ja osobne sa nestotožňujem s myšlienkami a názormi politickej strany „Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko“.

Za prenájom priestorov v jednotlivých mestských organizáciách zodpovedá štatutár každej organizácie, teda riaditeľ. Otázkou prenájmu mestských priestorov k predvolebným aktivitám politických strán sme sa zaoberali na porade riaditeľov mestských organizácií 4. novembra 2019. Z diskusie vzišiel záver, ktorý je zaznamenaný aj v zápise z porady: „Odporúča sa prijať jednotné stanovisko – v kultúrnych zariadeniach nevykonávať politické aktivity a neprenajímať priestory“.

O využití priestorov mestských organizácií pre konkrétne aktivity a subjekty, či o komerčnom prenájme týchto priestorov rozhoduje výlučne štatutár organizácie v súlade s platnou legislatívou (Zriaďovacia listina, cenník prenájmov). Nie je to v právomoci primátora.

Kotlebovci – ĽSNS je legitímnou a parlamentnou stranou s právom zhromažďovať sa, ktoré je zaručené Ústavou Slovenskej republiky. Senát Najvyššieho súdu v roku 2019 zamietol návrh na rozpustenie tejto strany. Z právneho hľadiska platí, že strana je legálna a má právo zvolávať verejné zhromaždenia. My musíme rešpektovať platnú legislatívu SR.

Peter Jančovič, primátor

-th- Ilustr. foto: MsKS Piešťany

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články