Connect with us

Aktuality

Obyvatelia Vážskej žiadajú riešenie nedostatku parkovacích kapacít. Chcú zavedenie rezidenčného parkovania

Published

on

Obyvatelia Vážskej ulice majú obavy, že plánované zmeny v parkovaní, ešte zhoršia ich situáciu. Ulica v blízkosti centra trpí nedostatkom parkovacích miest. Navyše ju radi využívajú aj Piešťanci, či návštevníci, ktorí chcú zaparkovať zadarmo. Domácim potom miesto nezostáva.

Ľudia žijúci na tejto ulici sa pred pár dňami obrátili na Mesto Piešťany so žiadosťou o zavedenie rezidenčného parkovania. „V lokalite je 258 bytov avšak označených parkovacích miest je len 93 a ďalších 12 je neoznačených,“ hovorí Emil Šimo, ktorý za obyvateľov komunikoval s úradom. Podľa jeho slov z deväťdesiatichtroch označených mieste sú navyše dve vyhradené pre klub dôchodcov Svornosť a päť pre zdravotne postihnutých.

„Táto časť mesta je vyhľadávaná návštevníkmi mesta za účelom bezplatného parkovania, ale i pracovníkmi priľahlých inštitúcií za účelom parkovania počas pracovnej doby. Najkritickejšie obdobia sú v dni, keď sa v meste konajú rôzne kultúrne a spoločenské akcie. No i počas bežných dní, keď prichádzajú hostia za účelom návštevy mesta, korčuľovania, či kúpania, radi využívajú tieto miesta na bezplatné parkovanie,“ približuje situáciu E. Šimo.

O riešenie situácie žiadajú opakovane

Mesto Piešťany chystá zvýšenie cien parkovného a rozšírenie spoplatnených zón, obyvatelia sa preto obávajú ešte väčšieho tlaku na lokality v blízkosti centra, ktoré spoplatnené nebudú. Medzi ne patrí práve Vážska ulica. O riešenie situácie a zavedenie rezidenčného parkovania, žiadali samosprávu už v roku 2017, avšak bez výsledku. Vtedy podpísalo požiadavky 97 ľudí s trvalým, či prechodným pobytom v lokalite. Aktuálne ich bolo ešte o desať viac.

„Žiadame zástupcov Mesta Piešťany, aby sa pričinili o to, aby občania tohto mesta pocítili podporu, pretože práve títo občania odvádzajú dane do pokladne mesta. Nechceme tým likvidovať návštevnosť nášho mesta, preto sa naša žiadosť vzťahuje na tento malý kritický úsek,“ dodáva Emil Šimo.

Parkovanie tému týchto dní

Všeobecne záväzné nariadenie o parkovaní bude mestské zastupiteľstvo prerokúvať už tento štvrtok 27. júna. Mestská rada na svojom rokovaní k už navrhnutým rozšíreniam lokalít s plateným parkovaním pridala tiež parkovacie miesta pred nemocnicou na Winterovej ulici a parkovisko pred futbalovým štadiónom. Na rokovaní rady jej člen poslanec Remo Cicutto požadoval spracovanie konceptu komplexného riešenia parkovania s tým, že na tento účel bude potrebné vyčleniť prostriedky v rozpočte na rok 2020. V skutočnosti však už peniaze na takýto materiál obsahuje aj tohtoročný rozpočet vo výške 40-tisíc eur. Rovnaké prostriedky boli na štúdiu riešenia parkovania alokované aj v roku 2018, ale radnica ju nerealizovala.

Vedeniu mesta sme adresovali otázky ako mesto postupuje pri žiadosti obyvateľov Vážskej ulici, ale i či sa rieši koncepcia statickej dopravy, na ktorú sú v rozpočte peniaze. Rovnako nás zaujímalo, či sa vedenie samosprávy neobáva, že po aktuálne navrhnutej zmene VZN a zvýšení poplatkov za parkovanie, sa ešte viac zvýši tlak a zhorší situácia v uliciach ako je Vážska. Konkrétne odpovede k jednotlivým otázkam sme nedostali. Hovorkyňa Drahomíra Moretová reagovala stručne: „Situácia sa rieši, bude rozoberaná na rokovaní MsZ.“

Otázka, či Mesto Piešťany nemalo najskôr povedať ako riešiť parkovanie koncepčne vo všetkých súvislostiach a nadväznostiach a až potom pristúpiť k zmene VZN, zdražovaniu a rozširovaniu spoplatnených zón, tak zostáva otvorená.

-th- Foto: Emil Šimo

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články