Connect with us

Aktuality

Obyvatelia sa z CENTROOMu musia vysťahovať už dnes, budove hrozí zrútenie

Published

on

Stav budovy CENTROOMu je kritický a obyvatelia sa musia vysťahovať už dnes, zostať môžu len na vlastné riziko. Budove reálne hrozí reťazové zrútenie bez akýchkoľvek predchádzajúcich varovaní, pretože stavba má vážne statické poruchy. Pozorovateľné vychýlenie dosahuje na niektorých miestach na najvyšších poschodiach až 2 centimetre a dochádza až k 200 percentnému zaťaženiu niektorých prvkov, pričom k závažné pochybenia nastali už v projekte. Situácia je kritická približne pre 50 obyvateľov, ktorým sa mesto snaží pomôcť s nájdením náhradného ubytovania a ochrany ich majetku.

IMG_3553_resize_resizeKrízový štáb zložený zo zástupcov mesta, polície, mestskej polície a hasičov dnes preberal vzniknutú situáciu niekoľko hodín. Najdôležitejšia a prvoradá je podľa všetkých zúčastnených ochrana ľudských životov. Vypratanie budovy bolo dnes oznámené, ale prístupu obyvateľov do bytov štátne orgány zákonne zabrániť nemôžu.

Na dnešnej tlačovej konferencii usporiadanej na Mestskom úrade kvôli mimoriadnej situácii o faktoch informoval primátor Miloš Tamajka, viceprimátor Michal Hynek a Ivan Pauer, ktorý je poverený vedením oddelenia stavebných služieb. V prípade najhoršieho scenára by sa budova zrútila dovnútra, pretože najviac namáhaný je stred stavby. Ohrozené sú aj obchody nachádzajúce sa na prízemí Centroomu, chodci v okolí 3 – 4 metrov a aj autá smerujúce na parkovisko v Auparku. To by malo byť v dohľadnej dobe uzavreté. Samotný Aupark bezprostredne ohrozený nie je nakoľko budovy sú konštrukčne oddelené.

IMG_3549_resize_resize

„Chyby v projekte sú obzvlášť závažné, nakoľko v ich dôsledku môže nastať takzvané krehké porušenie alebo zlyhanie konštrukcie. Tieto vady sa neprejavia spôsobom, ktorý sa dá vizuálne ľahko zistiť, napríklad vznikom trhlín a priehybov, ale vedú k prakticky bez varovných signálov priamo ku kolapsu konštrukcie, v najhoršom prípade k reťazovému zrúteniu budovy. S ohľadom na riziko odporúčame preveriť aj ostatné konštrukcie a navrhnúť vhodné sanačné opatrenia. Okamžitá sanácia vyššie uvedených častí konštrukcie je nevyhnutná,“ znela časť statického posudku, ktorú prečítal Ivan Pauer.

IMG_3564_resize_resize

Posudok si spoločnosť BK Group, ktorej zástupcovia sa tiež zúčastnili na tlačovej konferencii dala vypracovať v auguste a k dispozícii ho mala 6. októbra. Spoločnosť na vzniknutú situáciu reagovala okamžite, zvolala majiteľov bytov a oboznámila ich so situáciou. Firma, ktorá je zároveň aj správcom budovy zhodnotila, že najdôležitejším je momentálne ochrana životov ochrana obyvateľov je na prvom mieste.

Obyvatelia sú momentálne rozdelení na dva tábory, pričom riziko chápu všetci, ale len jeden akceptuje vysťahovanie. Najhoršie sú na tom ľudia, ktorí nemajú inú možnosť ubytovania. Tým chce radnica zabezpečiť náhradné ubytovanie v hoteloch alebo penziónoch a takisto zabezpečiť ochranu majetku po vyprataní stavby v strážených priestoroch.

-lt-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články