Connect with us

Aktuality

Obyvatelia sa obávajú kolón pri novom Lídli

Published

on

Dopravná situácia v Piešťanoch bola v poslednom období značne komplikovaná v súvislosti s výstavbu svetelného semaforu pri novovznikajúcej predajni Lidl na Bratislavskej ulici. Jednosmerná premávka zapríčiňovala kolóny dlhé od pumpy Slovnaft až po reštauráciu Vinohrad. Cesta je momentálne priechodná, ale semafor ešte nie je uvedený do prevádzky a viacerí čitatelia vyjadrili svoje obavy z kolapsu dopravy a tvorby kolón v tomto úseku. Podobných problémových miest v meste je však viac.

20151007_162212_resize

Úsek Bratislavskej ulice bol nadmerne zaťažený najmä v čase dokončovania semaforov, kedy bola doprava možná len v jednosmernej prevádzke a riadená svetelnou signalizáciou.  Keď z chodníka pri novej križovatke vznikla bezbariérová betónová rampa, ktorá umožní chodcom dostať sa na úroveň vozovky a prejsť cez priechod pre chodcov k predajni Lidl, viacerí obyvatelia vyjadrili obavy z kolón.

Ďalším predimenzovaným miestom je Brezová a Komenského ulica v čase rannej špičky, kedy privážajú rodičia deti do školy. Ulice sú preplnené vozidlami a ťažko priechodné. Tento úsek navyše v poslednom čase používali vodiči snažiaci sa vyhnúť preplnenej Bratislavskej ulici, čo dopravu ešte viac skomplikovalo.

IMG_1829_resizeJeden z obyvateľov mesta napríklad v stredu zaregistroval v kolóne hasičské vozidlo, v úseku smerom na Drahovce, ktoré uviazlo na viac ako 5 minút. V prípadoch ohrozenia života, kedy rozhodujú minúty by takéto meškanie mohlo mať fatálne následky. „Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Piešťanoch nemá doposiaľ s uvedenou križovatkou žiadne negatívne skúsenosti, ktoré by ovplyvňovali výkon zásahovej činnosti,“ uviedol v stanovisku riaditeľ Hasičského a záchranného zboru v Piešťanoch, Peter Galbo.

20151007_162028_resize_resize_resize

„Krajský dopravný inšpektorát preštudoval celú projektovú dokumentáciu a podával stanoviská k jej jednotlivým častiam. Vo vydanom stavebnom povolení je presne upravené riešenie dopravného napojenia. Koncom minulého týždňa sa pri budovaní jazdného pruhu tvorili kolóny, avšak od pondelka už tieto problémy neevidujeme,“ reagovala na otázku ohľadom situácie na Bratislavskej ulici Martina Kredatusová – vedúca oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva policajného zboru v Trnave.

IMG_1868_resize

Podľa stanoviska Tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra by sa dalo predísť dopravným problémom, ak bude cestná svetelná signalizácia skoordinovaná s vedľajšou križovatkou.

Doprava v čase popoludňajšej špičky však viazne aj v iných častiach mesta. Napríklad pri kruhovom objazde na Krajinskej ulici pred mostom smerujúcim na Banku. Včera okolo 16:00 sme v kolóne napočítali viac ako 40 vozidiel. Problémovým je v čase špičky aj výjazd z Komenského na Krajinskú ulicu a tiež prejazd Rastislavovej ulice.

-lt-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články