Obrovskú skládku v Hlohovci preveruje polícia aj Greenpeace

Obrovskú skládku v Hlohovci preveruje polícia aj Greenpeace

5. novembra 2015 Off Od PNky.sk

Areál skládky odpadov Vlčie hory pri Hlohovci preverovali v piatok 30. novembra príslušníci polície, hasičov a Kontrolného chemického laboratória v Nitre. Štátne orgány odobrali vzorky a zisťovali tiež prítomnosť škodlivých látok v ovzduší. Nezávisle od ich činnosti vykonala v utorok 3. novembra odbery pôdy a vody v okolí skládky aj organizácia Greenpeace. Ako informovala TV JOJ v piatkových správach, dôvodom „razie“ bola informácia, že na skládke sa našiel vyliaty chemický odpad ako riedidlá, farby či rozpúšťadlá. Tieto chemikálie by sa mali ukladať do sudov.

_JKE5598x„Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave v súčinnosti s Prezídiom PZ realizuje akciu. V rámci akcie polícia vykonáva úkony, ktoré súvisia s trestným konaním vo veci neoprávneného nakladania s odpadmi. Prebiehali tiež prehliadky viacerých objektov. Na mieste skládky sa nachádzali kontrolné chemické laboratóriá a vyrozumený bol aj Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, pričom zisťovali, či sa v lokalite nenachádzajú zvýšené hodnoty škodlivých látok. Z taktických dôvodov polícia nemôže poskytnúť žiadne ďalšie informácie. Ako to procesná situácia dovolí, polícia bude verejnosť o akcii informovať,“ reagovala na otázky o situácii Martina Kredatusová
vedúca oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva policajného zboru v Trnave.

Areál odpadového hospodárstva Vlčie hory bol v Hlohovci veľmi diskutovanou témou najmä v roku 2012. Vtedy mala byť skládka rozšírená z 415 000 metrov kubických o ďalších 260 000, i keď objemová kapacita bola v tom období naplnená len z polovice. Pribudnúť malo tiež 21 000 metrov kubických nebezpečných odpadov. Aktivisti proti rozširovaniu argumentovali až štyridsiatimi požiarmi v období rokov 2009 – 2012 a obrovskými nákladmi spojenými s hasením i opakovanými nameranými únikmi nebezpečných látok.

_JKE5608x

„Pre skládku v Hlohovci nás kontaktovali miestni aktivisti opakovane už v minulosti, pretože sa sťažovali na časté a podozrivé požiare, ku ktorým dochádzalo a zároveň ich znepokojovala hrozba možného znečistenia. Nikdy sa však nenašli žiadne dôkazy. Pred pár dňami nás oslovila televízia JOJ, ktorú zaujímalo, či sme v minulosti túto skládku registrovali. Keď sme sa dozvedeli, že na skládke je akcia zložiek Integrovaného záchranného systému a beží tam vyšetrovanie, vybrali sme sa na miesto. To sa udialo minulý piatok 30. októbra a 3. novembra sme sa pre vážne podozrenia rozhodli odobrať vzorky. Zobrali sme vzorky vody, ktorá vytekala priamo z pozemku skládky spopod plota ako aj sedimenty z blízkeho „jazierka“ kde sa voda stekajúca z pozemku hromadila. Výsledky dnes zasielame do nezávislého laboratória, mali by sme ich mať k dispozícii tak do týždňa,“ napísala nám v stanovisku Miroslava Ábelová, hovorkyňa Greenpeace CEE Slovakia.

_JKE5478xVideo zo zásahu priniesla aj Hlohovská televízia a zverejnil ho na svojej FB stránke aj primátor Hlohovca Miroslav Kollár, ktorý sa 3. novembra vyjadril, že na oficiálne informácie stále mesto čaká. „Akonáhle ich budeme mať potvrdené, budem vás informovať,“ doplnil.

-lt/foto: Greenpeace – Martin Mikula-, Ďalšie zdroje: www.noviny.sk, Facebook