Connect with us

Aktuality

Obnova prírodného kina pokračuje, najbližšie sa bude hoblovať

Published

on

Po viacerých minuloročných brigádach nazvaných príznačne PKP – Prírodné kino Piešťany, ktoré inicioval aktivista, mestský poslanec a člen iniciatívy Spoločne pre Piešťany Michal Fiala, nadobudol areál prírodného kina novú tvár. Prác, ktoré zastrešovali občianske združenia Sĺňava, Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany a Mestské kultúrne stredisko, sa okrem dobrovoľníkov zúčastnili aj zamestnanci Služieb mesta a mestskí aktivační pracovníci. V rámci nich bolo odstráneného množstvo odpadu, vyčistená plocha hľadiska a kovové časti lavíc pripravili na osadenie nových dosiek. Práve povrchová úprava dreva, priamo na píle v Moravanoch nad Váhom, je na pláne už počas zimných mesiacov. U uplynulom období sa pracovalo aj na projektovej dokumentácii, potrebnej na realizáciu obnovy kina. Ďalším dôležitým krokom obnovy je vyčlenenie potrebných finančných prostriedkov v tohtoročnom rozpočte.20151130_130727_resize

„Na pílu do Moravian sa chystáme ísť v najbližších dňoch, aby sme mohli ohobľovať dosky na lavičky. Plánujeme urobiť dve alebo tri brigády štvorčlenných skupín, čo by malo stačiť na povrchovú úpravu dreva. Kvôli počasiu momentálne nemôžeme pracovať priamo v prírodnom kine, ale ak by mal niekto záujem zúčastniť sa, môže ma kontaktovať telefonicky, mailom alebo na facebooku. Na jar budú nasledovať ďalšie kroky obnovy,“ povedal o pláne na najbližšie obdobie Michal Fiala.

Prírodné kino

Poslankyňa a záhradná architektka Eva Wernerová, spolu s kolegami z iných oborov, v súčasnosti pracuje na príprave projektových dokumentácií potrebných za opätovné zfunkčnenie prírodného kina. Priamo v areáli by malo zostať osem z deviatich stromov, pričom jediný kus, ktorý je potrebné asanovať, je už odumretá drevina. Revitalizácia by mala prebehnúť na trávnatých plochách, hľadisko i chodníky okolo neho budú vysypané štrkom a pod premietacou plochou by malo vzniknúť pódium. Na nákup potrebnej premietacej a zvukovej techniky sa podľa slov riaditeľky Marty Jurčovej bude snažiť Mestské kultúrne stredisko získať prostriedky z audiovizuálneho fondu.

foto-mucha-prirodne-kino-560x374

„Veľmi si vážim aktivitu našich poslancov a dobrovoľníkov v rámci projektu letného prírodného kina. Obnovu sme plánovali už pre ôsmimi rokmi, ale finančné prostriedky boli nakoniec použité na rekonštrukciu a digitalizáciu kina. Momentálne je areál vo vlastníctve mesta Piešťany a podľa môjho názoru je veľmi dôležité doriešenie vlastníckych práv s Mestským kultúrnym strediskom, aby sme mohli pripraviť program, zabezpečiť ľudí a samozrejme upraviť naše aktivity v KSC Fontána. Areál prírodného kina by sa dal po jeho dokončení využívať nielen na filmové projekcie, ale aj na koncerty či iné kultúrne podujatia. Tiež by mohol slúžiť pre Sochu piešťanských parkov a osobne by som bola veľmi ak by sa nám podarilo usporiadať rezbárske sympózium,“ povedala riaditeľka Mestského kultúrneho strediska Marta Jurčová.

Momentálne prebieha príprava mestského rozpočtu, ktorý by mal zabezpečiť finančné prostriedky potrebné na stavebné a elektroinštalačné práce, dobudovanie chýbajúceho osvetlenia, rekonštrukciu premietacej plochy, úpravu vonkajších priestorov, chodníkov a tiež toalety. V prípade, že by sa veci podarilo realizovať podľa predbežného plánu, prírodné kino by mohlo začať plniť svoj účel už počas tohto roku. Jeho prevádzka by v takom prípade bola určite zaujímavým spestrením napríklad filmového festivalu Cinematik, ktorý sa stal po odchode Artfilmu do Košíc najväčším podobným podujatím v širokom okolí.

-lt/Foto: th, Eva Wernerová, Michal Fiala-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články