Connect with us

Aktuality

Obnova Mestského parku musí začať ošetrením drevín

Published

on

Ešte začiatkom minulého roku sme sa na našom portáli zoberali témou Mestského parku a stavu drevín, ktoré sa v ňom nachádzajú. Primátor Miloš Tamajka vydal začiatkom januára 2015 plošný zákaz výrubu a tak údržba viac ako 1400 stromov prebiehala len sporadicky, skôr vynútene ako naplánovane a prevažne v situáciách, kedy konáre lámal vietor. Všetky nutné výruby drevín v havarijnom stave a ani pokrok v projekte obnovy parku, ktorý vysúťažil kolektív autoriek, však realizované neboli. Vyzerá to tak, že situácia by sa mohla zmeniť v priebehu roku 2016, nakoľko predkladaný mestský rozpočet počíta predovšetkým na návrh poslankyne Evy Wernerovej z klubu Spoločne pre Piešťany, aj s financiami na ošetrenie drevín. Poslanci žiadajú vedenie mesta o zabezpečenie etapizácie projektu v spolupráci s autorkami tak, aby ho bolo možné realizovať postupne, keďže cena celej obnovy je plánovaná na viac ako 3 milióny eur.

„Nedovolím, aby sa v Piešťanoch rúbali stromy len preto, že sa niekomu nepáčia alebo nevyhovujú nejakej koncepcii. Zvlášť nie v parku, ktorý je absolútne unikátny. Na projekt obnovy parku sa ako primátor detailne pozriem. Dovtedy v ňom nikto rúbať nebude,“ vyjadril svoj postoj ešte začiatkom minulého roku primátor.

„Keďže výrub bol celoplošne pozastavený, nad novými výsadbami, ktoré sa podľa projektu realizovali za bývalého vedenia sú naďalej ponechané nevhodné dreviny, ktoré mali byť už dávno odstránené. Nové výsadby v tieni nevhodných drevín neprosperujú a krnia. Vykláňajú sa za slnkom. Takýmto prístupom sa brzdí celá obnova. V parku absentujú nové výsadby a stromy mladých vekových štádií, ktorých úlohou je prebrať štafetu po svojich predchodcoch. Je potrebné si uvedomiť, že park nie je les. V parku musí prebiehať kontinuálna obnova, bez výrubov a následných nových výsadieb to jednoducho nejde. Zo strany mesta ako správcu parku je potrebné zaujať jasné stanovisko. Nečinnosťou sa nič nerieši, problém sa len kumuluje,“ myslí si Eva Teplická, jedna z autoriek projektu obnovy mestského parku.

spadnutý konar

„Mesto Piešťany plánuje obnovu mestského parku, najmä ošetrenie starých a chorých stromov. Všetko však záleží od vôle poslancov, ktorí budú schvaľovať rozpočet na rok 2016. Na vaše otázky je preto možné odpovedať až po 18. februári,“ odpovedala hovorkyňa Mesta Piešťany Eva Bereczová.

Poslanci z klubu Spoločne pre Piešťany pri pracovných rokovaniach k rozpočtu žiadali vedenie mesta o zapracovanie požiadavky na ošetrenie stromov v parku v čo najvyššej možnej výške, keďže stav mnohých drevín nie je priaznivý. Napokon sa do návrhu rozpočtu dostala suma 37 450 eur, z ktorej by sa mala hradiť sanácia drevín, ktorú nedokážu svojimi technickými prostriedkami zabezpečiť Služby mesta Piešťany. Tie sa majú podielať na ošetrovaní stromov taktiež zo zdrojov, ktoré majú rozpočtované v rámci starostlivosti o zeleň.

IMG_4526

Architektonická súťaž na obnovu mestského parku sa uskutočnila ešte v roku 2012 a stretla sa s veľkým záujmom. O zadanie súťaže prejavilo záujem 41 subjektov a do stanoveného termínu bolo odovzdaných osem návrhov. Návrhy vyberala porota v októbri 2012 podľa kritérií kvality architektonického a krajinárskeho riešenia, funkčného využitia, formovania sadovníckej kompozície, priestorového usporiadania a tiež na základe reálnosti, realizovateľnosti, efektívnosti a hospodárnosti riešenia. Ako víťaza vybrali návrh kolektívu v zložení Ivana Kučírková, Dominika Letková, Klára Nepustilová a Eva Teplická. Autorky odovzdali projektovú dokumentáciu v septembri 2014 a momentálne čakajú vydanie stavebného povolenia a následnom začatí samotnej realizácie. Celková predpokladaná suma obnovy mestského parku je cez 3 milióny eur, preto je potrebná jej etapizácia na menšie celky tak, aby boli pre Mesto finančne zvládnuteľné.

-lt/Foto: archív/th-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články