Aktualizované – Približne desiatka „objímačiek“ a „objímačov“ v sobotu 6. septembra popoludní rozdávala dobrú náladu v centre Piešťan a na Kúpeľnom ostrove. Konal sa tu totiž prvý piešťanský Deň objatí alebo Free Hugs Day, ktorý zorganizoval Rastislav Gablovič, ktorý chcel najmä zobudiť ľudí, aby nechodili so sklonenou hlavou.

 Skupinu tvorili prevažne stredoškoláci z Piešťan a okolia – z Vrbového, Ostrova či Šterús, v rukách držali kartóny s nápisom FREE HUGS alebo OBJATIE ZADARMO a ponúkali okoloidúcim objatie zdarma.

Freehugs2

REKLAMA

PNKYPEGO

Ako pre PNky povedala jedna z najusmievavejších  objímačiek – Miška z Ostrova, o podujatí sa dozvedela z internetu. „Páčila sa mi táto myšlienka, tak som sa prihlásila.“ Dievčatá z dotyku s cudzími ľuďmi strach nemali. „Pri objímaní predsa ide o odovzdanie pozitívnej energie,“ doplnila  Klárka z Piešťan.

Slnečné sobotňajšie popoludnie prilákalo do mesta množstvo ľudí, a hoci nie všetci mali o fyzický kontakt  záujem, pozitívna energia, ktorú skupinka mladých, usmiatych dievčat a chlapcov naozaj šírila do okolia, oslovených obvykle presvedčila. Počas približne troch hodín dievčatá a chalani objali približne dve stovky okoloidúcich.

foto spoločná (1)

„Najskôr sa hanbili, museli sme ich aj vyzývať, lebo nevedeli, o čo ide, ale skoro všetci sa nakoniec nechali objať a ďakovali nám, odmietli nás tuším iba dvaja ľudia,“ zhodnotila prvú kampaň verejného objatia Miška. Niektorým z nich sa dostalo aj skupinového objatia a väčšina odchádzala so širokým úsmevom na tvári.

Freehugs5

Objatie zdarma v podobe, v akej sa po prvýkrát predstavilo Piešťancom, má na internete aj svoju oficiálnu stránku www. www.freehugscampaign.org.  Nájdete na nej aj informácie, ako sa to vlastne v roku 2004 začalo…

Celosvetové nadšenie odštartoval muž, ktorý je známy iba pod pseudonymom Juan Mann, so svojím príbehom.  Spomína, ako po živote v Londýne prišiel domov, do austrálskeho Sydney. Na letisku ho však nikto nevítal a vo svojom rodnom meste sa cítil byť iba turistom.  Stál pri termináli a pozoroval cestujúcich, ich usmievavé tváre a objatia s rodinou a túžil po rovnakom kontakte a radosti. Chcel, aby aj na neho niekto čakal a bol šťastný, že ho vidí. Preto sa rozhodol vziať kartón, napísal naň FREE HUGS a postavil sa na najrušnejšiu pešiu križovatku v meste. Asi 15 minút si ho nikto nevšímal, ale potom sa pri ňom zastavil človek, ktorý mu poklepal po pleci a povedal, že ráno mu zomrel pes. Stará dáma sa Juanovi zasa zverila, že v tento deň si pripomína smutné výročie smrti jej dcéry, ktorá zomrela pri autonehode. Juan si kľakol a pani objal: „A keď sme sa rozišli, ona sa usmievala.“

Video so soundtrackom kapely Sick Puppies, ktoré je oficiálnou znelkou kampane, už videlo viac ako 75 miliónov ľudí. Mottom kampane je:  Sometimes, a hug is all what we need (Niekedy je objatie všetkým, čo potrebujeme).

Oficiálny deň objatí však podľa Wikipédie vymyslel ešte oveľa skôr Kevin Zaborney (USA) a hoci v Amerike nebol uznaný národným sviatkom, oslavuje sa 21. januára – medzi Vianocami a Valentínom. Zaborneyho cieľom bolo naučiť americkú spoločnosť viac prejavovať svoje city. A ako tvrdia aj niektoré štúdie, objímanie a fyzický kontakt má celkovo pozitívny účinok pre naše zdravie, preto by sme sa mu mali určite venovať nielen raz v roku.

(Text a foto: ad, R. Gablovič)

REKLAMA

pnky_1-ab-contact-sept

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972