Connect with us

Aktuality

Objímači šírili pozitívnu energiu po celom meste

Published

on

Aktualizované – Približne desiatka „objímačiek“ a „objímačov“ v sobotu 6. septembra popoludní rozdávala dobrú náladu v centre Piešťan a na Kúpeľnom ostrove. Konal sa tu totiž prvý piešťanský Deň objatí alebo Free Hugs Day, ktorý zorganizoval Rastislav Gablovič, ktorý chcel najmä zobudiť ľudí, aby nechodili so sklonenou hlavou.

 Skupinu tvorili prevažne stredoškoláci z Piešťan a okolia – z Vrbového, Ostrova či Šterús, v rukách držali kartóny s nápisom FREE HUGS alebo OBJATIE ZADARMO a ponúkali okoloidúcim objatie zdarma.

Freehugs2

REKLAMA

PNKYPEGO

Ako pre PNky povedala jedna z najusmievavejších  objímačiek – Miška z Ostrova, o podujatí sa dozvedela z internetu. „Páčila sa mi táto myšlienka, tak som sa prihlásila.“ Dievčatá z dotyku s cudzími ľuďmi strach nemali. „Pri objímaní predsa ide o odovzdanie pozitívnej energie,“ doplnila  Klárka z Piešťan.

Slnečné sobotňajšie popoludnie prilákalo do mesta množstvo ľudí, a hoci nie všetci mali o fyzický kontakt  záujem, pozitívna energia, ktorú skupinka mladých, usmiatych dievčat a chlapcov naozaj šírila do okolia, oslovených obvykle presvedčila. Počas približne troch hodín dievčatá a chalani objali približne dve stovky okoloidúcich.

foto spoločná (1)

„Najskôr sa hanbili, museli sme ich aj vyzývať, lebo nevedeli, o čo ide, ale skoro všetci sa nakoniec nechali objať a ďakovali nám, odmietli nás tuším iba dvaja ľudia,“ zhodnotila prvú kampaň verejného objatia Miška. Niektorým z nich sa dostalo aj skupinového objatia a väčšina odchádzala so širokým úsmevom na tvári.

Freehugs5

Objatie zdarma v podobe, v akej sa po prvýkrát predstavilo Piešťancom, má na internete aj svoju oficiálnu stránku www. www.freehugscampaign.org.  Nájdete na nej aj informácie, ako sa to vlastne v roku 2004 začalo…

Celosvetové nadšenie odštartoval muž, ktorý je známy iba pod pseudonymom Juan Mann, so svojím príbehom.  Spomína, ako po živote v Londýne prišiel domov, do austrálskeho Sydney. Na letisku ho však nikto nevítal a vo svojom rodnom meste sa cítil byť iba turistom.  Stál pri termináli a pozoroval cestujúcich, ich usmievavé tváre a objatia s rodinou a túžil po rovnakom kontakte a radosti. Chcel, aby aj na neho niekto čakal a bol šťastný, že ho vidí. Preto sa rozhodol vziať kartón, napísal naň FREE HUGS a postavil sa na najrušnejšiu pešiu križovatku v meste. Asi 15 minút si ho nikto nevšímal, ale potom sa pri ňom zastavil človek, ktorý mu poklepal po pleci a povedal, že ráno mu zomrel pes. Stará dáma sa Juanovi zasa zverila, že v tento deň si pripomína smutné výročie smrti jej dcéry, ktorá zomrela pri autonehode. Juan si kľakol a pani objal: „A keď sme sa rozišli, ona sa usmievala.“

Video so soundtrackom kapely Sick Puppies, ktoré je oficiálnou znelkou kampane, už videlo viac ako 75 miliónov ľudí. Mottom kampane je:  Sometimes, a hug is all what we need (Niekedy je objatie všetkým, čo potrebujeme).

Oficiálny deň objatí však podľa Wikipédie vymyslel ešte oveľa skôr Kevin Zaborney (USA) a hoci v Amerike nebol uznaný národným sviatkom, oslavuje sa 21. januára – medzi Vianocami a Valentínom. Zaborneyho cieľom bolo naučiť americkú spoločnosť viac prejavovať svoje city. A ako tvrdia aj niektoré štúdie, objímanie a fyzický kontakt má celkovo pozitívny účinok pre naše zdravie, preto by sme sa mu mali určite venovať nielen raz v roku.

(Text a foto: ad, R. Gablovič)

REKLAMA

pnky_1-ab-contact-sept

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články