Obec Banka sa zaradila medzi mestá a obce, ktoré majú svoju kroniku v digitálnej podobe. Za zrodom myšlienky a veľkou časťou práce na jej vytvorení stojí nadšenec Viktor Vrábel. Rukou písaný text kroniky najskôr nafotil a začal postupne prepisovať. Až neskôr sa k nemu pridala Zuzana Šmehlíková a spoločne strávili pri prepise viac ako 70-tisíc slov až 235 hodín. Vďaka nadšeniu nakoniec dokončili jedinečný 188 stranový a voľne prístupný elektronický dokument, ktorý obsahuje informácie o praveku, staroveku, stredoveku i novoveku a podrobnejšie za zaoberá rokmi 1919 – 2014. O pôvodnú krasopisne napísanú podobu knihy sa v rokoch 1998 až 2014 zaslúžil kronikár Alexander Murín a jeho predchodcovia. 

DSC_2083_resize

„Odjakživa ma zaujímala história, najmä tá regionálna. Postupne som vďaka obecnej facebookovej skupine, do ktorej občas prispievam, zistil, že minulosť našej obce a blízkeho okolia je príťažlivou témou aj pre iných obyvateľov. Rozhodol som sa sprostredkovať fanúšikom obecnej histórie nejaké komplexnejšie organizované dielo, kde nie sú udalosti vytrhnuté z kontextu. Práve digitálna verzia obecnej kroniky mi prišla ako najlepšia možnosť. Každú dvojstranu požičanej kroniky som si odfotil. Prepisoval spočiatku sám. Po niekoľkých týždňoch ma oslovila Zuzka Šmehlíková z Banky, ktorá prepísala zhruba štvrtinu kroniky. Jej a Dušanovi Slovákovi, ktorý poskytol najviac historický záberov, patrí veľká vďaka. Najväčšiu prácu však odviedol kronikár Ing. Alexander Murín a predchádzajúci kronikári,“ hovorí o vzniku digitálnej kroniky Viktor Vrábel.

Viktor Vrábel sa okrem prepisu podieľal aj na spracovaní a grafickej úprave digitálnej podoby a tiež zbere obrazového materiálu. Spolu s ním sa na tvorbe obrazovej zložky podieľali Dušan Slovák, Ladislav Mušinský, Gašpar Haring, Miroslava Chamrazová, Alžbeta Julinyová a ďalší obyvatelia obce Banka. Materiály poskytla tiež Televízia Karpaty a časť informácií bola prevzatá tiež z webovej encyklopédie wikipedia.org.

01_resize

„Prepisovať som začal v polovici júla a skončil niekedy začiatkom septembra. Ďalšie dva mesiace som sa venoval opravovaniu, zoraďovaniu a zalamovaniu textu, pridávaniu fotiek a pohľadníc a samotnému kompletizovaniu. Aj keď nie je bezchybná, som rád, že vyzerá aspoň takto. Ako som zisťoval, máloktorá obec má na internete zverejnenú on-line kroniku. Je to skôr doména miest. Veľmi sa mi páči práve piešťanská on-line kronika, ktorá ma aj inšpirovala. Jedným z cieľov bolo aj zviditeľnenie obce. Bol by som rád, keby obsah kroniky prispel k tomu, aby sa na Banku nehľadelo iba ako na dedinu za Piešťanmi, ale ako na obec plnú historických zaujímavostí,“ dodal Viktor Vrábel.

-lt/Foto: Viktor Vrábel-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972