Connect with us

Aktuality

Obec Banka chce kúpalisko späť, platbu zaň dala do úschovy súdu

Published

on

Obec Banka pod vedením starostu Jaroslava Janečka predala v roku 2006 areál bývalého kúpaliska Sĺňava spoločnosti Bana Thermal, ktorá mala na jeho mieste plán postaviť  kvalitný hotel s wellness & leisure, vodnými plochami, bazénmi, saunovým svetom, reštauráciami, kongresovými priestormi, vonkajšími atrakciami, mestskú pláž ako aj nákupnú zónu. Projekt je do dnešného dňa len na papieri. Koncom októbra, v období tesne pred komunálnymi voľbami,  vyzvala spoločnosť obec, aby si uplatnila predkupné právo. Cena mala byť podľa zmluvy z roku 2006 polovičná oproti cene, ktorú zaplatila Bana Thermal obci Banka.

mp-08-22-11-36406[1]

Tá v roku 2006 zinkasovala za areál kúpaliska od Bana Thermal 24 miliónov korún, teda približne 800-tisíc eur. Obec tak mala teraz zaplatiť 400-tisíc a dostala by pozemky späť.  „Spoločnosť Bana Thermal ako vlastník predmetných nehnuteľností listom zo dňa 24.10.2014 vyzvala obec Banka na uplatnenie predkupného práva k nehnuteľnostiam za určenú kúpnu cenu. Obec listom zo dňa 25.11.2014 oznámila spoločnosti Bana Thermal, že prijíma ponuku na uplatnenie predkupného práva k nehnuteľnostiam,“ vyjadrila sa pre PNky novozvolená starostka Banky Tatiana Julinyová.

bana-thermal-nggid0522655-ngg0dyn-520x340x100-00f0w010c010r110f110r010t010[1]

 Vizualizácia areálu, ktorý plánovala postaviť Bana Thermal

Podľa informácií od starostky, Bana Thermal listom z 12. decembra, ktorý bol obci doručený 17.12., oznámila,  že zmenila svoje rozhodnutie a nie je ochotná nehnuteľnosti odpredať. „Obec Banka v ten istý deň, avšak skôr ako sme dostali list o zmene rozhodnutia neodpredať predmetné nehnuteľnosti, zaslala spoločnosti Bana Thermal výzvu na oznámenie bankového spojenia vrátane čísla účtu, na ktorý bude možné poukázať kúpnu cenu. Súčasťou výzvy bol aj v potrebnom počte vyhotovení návrh kúpnej zmluvy na prevod vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam spolu s návrhom na vklad vlastníckeho práva v prospech nadobúdateľa teda obce Banka. S prihliadnutím na to, že spoločnosť Bana Thermal neposkytla v procese prevodu vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam potrebnú súčinnosť, bol dňa 18.12.2014 obcou Banka na príslušnom súde (OS Piešťany) podaný návrh na prijatie kúpnej ceny do úschovy súdu, čím bol splnený záväzok obce Banka zaplatiť určenú kúpnu cenu v zákonnej dvojmesačnej lehote, nakoľko určená kúpna cena bola v celej sume pripísaná na účet vedený v štátnej pokladnici dňa 23.12.2014,“ popisuje čo sa udialo v predchádzajúcich týždňom starostka Tatiana Julinyová.

Obec Banka si na zaplatenie bývalého kúpaliska zobrala úver z peňažného ústavu v sume 300.000,- € a zbytok peňazí zaplatila z vlastného rozpočtu. Podľa vyjadrenia starostky vynaložilo vedenie obce maximálne úsilie, aby sa dostalo späť k pozemkom a mohlo ich v budúcnosti využiť v prospech obyvateľov.

O vyjadrenie sme požiadali aj zástupcov Bana Thermal, článok budeme aktualizovať.

T. Hudcovič   Foto: M. Palkovič  Vizualizácia: Bana Thermal

Čítajte tiež: Projekt Bana Thermal nie je bez horúcej vody rentabilný

 

 

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články