Aktuality

Občiansky preukaz s elektronickým čipom už tento rok

By 10. februára 2012No Comments

V priebehu tohto roka Slovensko začne vydávať občianske preukazy so zabudovaným elektronickým čipom. Vyplýva to z novely zákona o občianskych preukazoch, ktorú parlament odsúhlasil na poslednej schôdzi v tomto volebnom období.

[singlepic id=25356 w=320 h=240 float=left]Čip bude obsahovať údaje, ktoré sa v súčasnosti zapisujú, resp. môžu zapísať do občianskeho preukazu (meno, adresa trvalého pobytu, dátum narodenia, ale aj napr. údaje o krvnej skupine či získanom vzdelaní). Údaje z občianskeho preukazu bude technicky možné prečítať len so súhlasom občana, zadaním bezpečnostného osobného kódu (kombinácia 6 až 10 číslic) a priložením preukazu k čítaciemu zariadeniu kariet. Údaje z dokladu budú môcť prečítať iba oprávnení poskytovatelia služieb. Ich rozsah určí a zabezpečí príslušný certifikát.

Občianske preukazy bez elektronického čipu je možné vydávať do konca novembra tohto roka. V súčasnosti vydávané doklady s neobmedzenou dobou platnosti budú platiť aj po 1. decembri 2012.

Novela takisto umožní požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu na ktoromkoľvek okresnom policajnom riaditeľstve na Slovensku a rovnako si ho kdekoľvek vyzdvihnúť, prípadne nechať zaslať doručovateľskou službou. Túto možnosť však nebudú môcť využiť držitelia občianskych preukazov vydaných do 30. júna 2008 – tí môžu podať žiadosť o nový tak, ako doteraz – iba na príslušnom úrade v územnom obvode, kde majú trvalý pobyt.

Občania, ktorí si nechajú nový občiansky preukaz doručiť, budú musieť starý doklad pri podaní žiadosti o nový odovzdať. Za doručenie novela zavádza správny poplatok vo výške 3 eur.

Slováci žijúci v zahraničí budú môcť od januára 2013 požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu aj na zastupiteľských úradoch SR v zahraničí. Pôjde o situácie, keď doklad stratia, je im odcudzený, vyprší jeho platnosť alebo si zmenia meno alebo priezvisko. V takýchto prípadoch totiž musia občania v súčasnosti cestovať na príslušný úrad na Slovensku, čo má za následok nemalé finančné náklady. Za vydanie dokladu zaplatia správny poplatok 15 až 50 eur.

Novinkou bude tiež možnosť získať nový preukaz už do dvoch pracovných dní, za poplatok 20 eur.

Novela zákona o občianskych preukazoch súvisí s projektom Elektronická identifikačná karta, ktorý realizuje ministerstvo vnútra. Cieľom tohto projektu je znížiť byrokraciu, šetriť čas občanov, zrýchliť a zefektívniť komunikáciu s úradmi. Občianske preukazy vybavené elektronickým čipom už vydáva niekoľko štátov EÚ – napríklad Fínsko, Belgicko, Estónsko či Nemecko.

Nový občiansky preukaz vytvorí predpoklady vyššej dostupnosti bezpečného prostriedku (čipu) pre zaručený elektronický podpis a tiež možnosť viacúčelového využitia čipu pre uloženie iných údajov.

Text: ts mv Foto: mp

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972