Connect with us

Aktuality

Občania sa postavili proti výstavbe rodinných domov nad Striebornicou

Published

on

Obec Moravany nad Váhom sa v uplynulých dňoch dostala do celoslovenských médií kvôli odporu občanov proti zámeru investora Abdullatifa Rumaiha vybudovať pri jazere Striebornica komplex rodinných domov s názvom Silver Resort. Už viac ako dvesto miestnych podpísalo petíciu a touto cestou vyjadrili jasný nesúhlas s plánom zastavať takmer päťdesiat tisíc metrov štvorcových v obľúbenej rekreačnej lokalite. Plánovaný projekt navyše môže v nemalej miere ohroziť populáciu obojživelníkov i významné archeologické náleziská.

IMG_9655_resize

REKLAMA

bio dia web baner 300x300 maj18

Články popisujúce stav v Moravanoch nad Váhom sa objavili na internetových portáloch pluska.sk a noviny.sk. O vyjadrenie sme požiadali starostu obce Petera Hulmana, k našim otázkam však vyjadrovať nechcel, nakoľko vec nie je doriešená a čaká na vyjadrenie Obvodného úradu životného prostredia v Piešťanoch.
O názor sme požiadali tiež Aurela Rusnáka z občianskeho združenia Kvas, ktorý sa už niekoľko rokov zaoberá snahou záchranou obojživelníkov pri Striebornici počas pravidelného jarného ťahu. Podľa jeho slov im zástupca investora prezentoval snahu o ochranu žiab a mlokov, aj návrh na vybudovanie rôznych riešení prechodov, koridorov a podchodov. Aktivista si momentálne netrúfa posúdiť mieru vplyvu výstavby na populáciu, ktorá je v porovnaní so stavom pred niekoľkými rokmi približne desatinná. Zaberanie územia pri prirodzenom biotope a najmä prerušenie migračnej trasy by na ňu mohlo mať zásadný vplyv.

th_20110402_6291[1]

„Veľký jarok, nazývaný tiež Lopata, sa nachádza na západnom úpätí Považského Inovca, na severovýchodnom okraji obce Moravany nad Váhom. V tejto významnej paleontologicko – archeologickej lokalite bola najdôležitejším nálezom tzv. Moravianska Venuša, soška ženy vyrezaná z mamutieho kla. Našla sa okolo roku 1938. Vek sošky sa odhaduje na 22 800 rokov. Je to najstarší doklad výtvarného prejavu na Slovensku,“ píše sa v správe o hodnotení navrhovanej činnosti vypracovanej o projekte Silver Resort Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre.
„Investor bude musieť zabezpečiť archeologický výskum, no ani to situáciu nerieši. Podľa našich zdrojov sú totiž na Slovensku mnohé súkromné firmy, ktoré tieto práce robia lacno a rýchlo – neraz však bagrami. Archeológovia potom dostanú kôpku kostí a predmetov, z ktorých sa už veľa vyčítať nedá,“ napísal vo svojom článku pre portál pluska.sk Peter Galan.
Abdullatif Rumaih sa svojho zámeru postaviť dvadsaťosem rodinných domov nechce vzdať napriek vzácnym náleziskám v okolí, ohrozeným obojživelníkom a ani nevôli občanov. Podľa portálu noviny.sk je situácia v obci vyhrotená a investor obyvateľom pohrozil, že ak nebudú v obci vily, bude tam rómska osada. Situáciu, keď si prípadní osadníci prišli obzrieť pozemky, musela podľa článku riešiť aj polícia.

domy

„Po odpore k výstavbe RD zo strany miestnych osadníkov sme sa rozhodli nájsť pre pozemok nové využitie. Od pondelka 11.5. je k dispozícii na dočasné stavby (na ktoré nie je potrebné stavebné povolenie) pre marginalizované skupiny obyvateľstva. V rámci ďalšieho rozvoja sa bude tiež lokalita rozširovať aj s využitím projektov. Dúfame že snaha pomôcť sociálne slabším sa stretne s uznaním,“ vyzýva stránka s názvom Silver resort – Moravany nad Váhom na sociálnej sieti.

-lt- Foto: lt, th, Správa o hodnotení navrhovanej činnosti

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články