Obec Moravany nad Váhom sa v uplynulých dňoch dostala do celoslovenských médií kvôli odporu občanov proti zámeru investora Abdullatifa Rumaiha vybudovať pri jazere Striebornica komplex rodinných domov s názvom Silver Resort. Už viac ako dvesto miestnych podpísalo petíciu a touto cestou vyjadrili jasný nesúhlas s plánom zastavať takmer päťdesiat tisíc metrov štvorcových v obľúbenej rekreačnej lokalite. Plánovaný projekt navyše môže v nemalej miere ohroziť populáciu obojživelníkov i významné archeologické náleziská.

IMG_9655_resize

REKLAMA

bio dia web baner 300x300 maj18

Články popisujúce stav v Moravanoch nad Váhom sa objavili na internetových portáloch pluska.sk a noviny.sk. O vyjadrenie sme požiadali starostu obce Petera Hulmana, k našim otázkam však vyjadrovať nechcel, nakoľko vec nie je doriešená a čaká na vyjadrenie Obvodného úradu životného prostredia v Piešťanoch.
O názor sme požiadali tiež Aurela Rusnáka z občianskeho združenia Kvas, ktorý sa už niekoľko rokov zaoberá snahou záchranou obojživelníkov pri Striebornici počas pravidelného jarného ťahu. Podľa jeho slov im zástupca investora prezentoval snahu o ochranu žiab a mlokov, aj návrh na vybudovanie rôznych riešení prechodov, koridorov a podchodov. Aktivista si momentálne netrúfa posúdiť mieru vplyvu výstavby na populáciu, ktorá je v porovnaní so stavom pred niekoľkými rokmi približne desatinná. Zaberanie územia pri prirodzenom biotope a najmä prerušenie migračnej trasy by na ňu mohlo mať zásadný vplyv.

th_20110402_6291[1]

„Veľký jarok, nazývaný tiež Lopata, sa nachádza na západnom úpätí Považského Inovca, na severovýchodnom okraji obce Moravany nad Váhom. V tejto významnej paleontologicko – archeologickej lokalite bola najdôležitejším nálezom tzv. Moravianska Venuša, soška ženy vyrezaná z mamutieho kla. Našla sa okolo roku 1938. Vek sošky sa odhaduje na 22 800 rokov. Je to najstarší doklad výtvarného prejavu na Slovensku,“ píše sa v správe o hodnotení navrhovanej činnosti vypracovanej o projekte Silver Resort Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre.
„Investor bude musieť zabezpečiť archeologický výskum, no ani to situáciu nerieši. Podľa našich zdrojov sú totiž na Slovensku mnohé súkromné firmy, ktoré tieto práce robia lacno a rýchlo – neraz však bagrami. Archeológovia potom dostanú kôpku kostí a predmetov, z ktorých sa už veľa vyčítať nedá,“ napísal vo svojom článku pre portál pluska.sk Peter Galan.
Abdullatif Rumaih sa svojho zámeru postaviť dvadsaťosem rodinných domov nechce vzdať napriek vzácnym náleziskám v okolí, ohrozeným obojživelníkom a ani nevôli občanov. Podľa portálu noviny.sk je situácia v obci vyhrotená a investor obyvateľom pohrozil, že ak nebudú v obci vily, bude tam rómska osada. Situáciu, keď si prípadní osadníci prišli obzrieť pozemky, musela podľa článku riešiť aj polícia.

domy

„Po odpore k výstavbe RD zo strany miestnych osadníkov sme sa rozhodli nájsť pre pozemok nové využitie. Od pondelka 11.5. je k dispozícii na dočasné stavby (na ktoré nie je potrebné stavebné povolenie) pre marginalizované skupiny obyvateľstva. V rámci ďalšieho rozvoja sa bude tiež lokalita rozširovať aj s využitím projektov. Dúfame že snaha pomôcť sociálne slabším sa stretne s uznaním,“ vyzýva stránka s názvom Silver resort – Moravany nad Váhom na sociálnej sieti.

-lt- Foto: lt, th, Správa o hodnotení navrhovanej činnosti

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972