Aktuality

O trnavskom arcibiskupovi rozhodne pravdepodobne nový pápež

By 11. februára 2013No Comments

Dnešné neočakávané rozhodnutie Benedikta XVI. má dopad aj na Trnavskú arcidiecézu. Meno nového arcibiskupa sa dozvieme pravdepodobne až od nástupcu odchádzajúceho pápeža.

[singlepic id=30739 w=520 h=350 float=center] 

Hovorca Konferencia biskupov Slovenska (KBS) Jozef Kováčik pre PNky.sk povedal, že dodnes nie sú známe žiadne informácie o vymenovaní nového trnavského arcibiskupa. Na otázku, či bude toto rozhodnutie až na následníkovi Benedikta XVI., odpovedal: „Nič nevieme dopredu odhadnúť. Svätý otec je do 28. februára v úrade, preto si netrúfam povedať, či to bude až na jeho nástupcovi.“

Arcidiecézu riadi po odvolaní Róberta Bezáka začiatkom júla apoštolský administrátor Mons. Ján Orosch. Jeho hovorca Dušan Kolenčík na otázky ohľadom dnešného rozhodnutia pápeža nechcel reagovať.

Podľa cirkevných zákonov nie je doba pôsobenia apoštolského administrátora nijako obmedzená. Obsadenie funkcie arcibiskupa teda môže trvať aj roky.

„Po opakovanom zvažovaní dôvodov môjho svedomia pred Bohom, som dospel k istote, že moje sily, vzhľadom na pokročilý vek, nie sú viac dostačujúce na vykonávanie Petrovho úradu riadnym spôsobom,“ povedal podľa tlačovej kancelárie KBS Benedikt XVI.

Konkláve k voľbe budúceho pápeža bude v marci. Podľa niektorých zahraničných médií má najväčšiu šancu na zvolenie do tohto úradu kardinál Peter Turkson z Ghany.

Podľa sme.sk odborníci na cirkevné právo návratu odvolaného arcibiskupa Róberta Bezáka príliš veľkú šancu nedávajú:

Text: Martin Palkovič Ilustr. foto: Tomáš Hudcovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972