Connect with us

Aktuality

O rekonštrukciu Kolonádového mosta má záujem jediná firma

Published

on

Mesto Piešťany sa už dlhé obdobie snaží zrealizovať rekonštrukciu Kolonádového mosta. Vlastné zdroje na to však nemá, a tak sa snažili kompetentní získať prostriedky viac ráz z dotácií, či eurofondov. Vlani Piešťany konečne výraznejšie uspeli a ministerstvo kultúry poskytne na rekonštrukciu 950-tisíc eur. Do súťaže na jej realizáciu sa prihlásila jediná firma.


Predmetom zákazky sú stavebné práce spočívajúce v rekonštrukcii mosta zapísaného v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky, pričom ich predpokladaná hodnota zverejnená pri verejnom obstarávaní, je 1,6 milióna eur. Záujemcovia sa mohli prihlásiť do 3. októbra 2018. Podľa zverejnených záznamov na portáli Úradu pre verejné obstarávanie prejavila záujem jediná firma, Swietelsky – Slovakia spol. s r.o. Tá uspela aj v súťaži o rekonštrukciu Krajinského mosta, ktorú pripravuje Trnavský samosprávny kraj.

Mesto napriek tomu, že sa prihlásil jediný uchádzač, súťaž nezrušilo a vydalo zdôvodnenie nerušenia zákazky. Hovorí sa v ňom aj to, že pri súčasnej situáciu na stavebnom trhu, je podľa Mesta Piešťany problém získať relevantné ponuky do verejného obstarávania na zákazky obdobného charakteru a podobného rozsahu. Akú cenu spoločnosť Swietelsky – Slovakia ponúkla, zatiaľ podľa zverejnených materiálov nie je jasné. Mesto Piešťany s dodávateľom zatiaľ zmluvu nepodpísalo.

Čo všetko sa bude na moste robiť, zatiaľ nie je jasné

Dotácia a povinná spoluúčasť Mesta Piešťany dávajú na rekonštrukciu sumu málo cez 1 milión eur, pričom Mesto Piešťany ďalšie peniaze vo svojom rozpočte vyčlenené nemá. Bude sa tak musieť rozhodnúť, čo je na moste prioritou a čo treba opraviť. Ešte vlani sa na to pýtali počas rokovania mestského zastupiteľstva šéfky Oddelenia stavebných služieb a rozvoja mesta Aleny Horešovej. Tá nedala jasnú odpoveď, povedala len, že prebieha obstarávanie a podľa výsledných cien padne rozhodnutie, čo sa dá zrealizovať.

Či už má Mesto Piešťany jasnejšiu predstavu o rekonštrukcii sme sa pýtali na mestskom úrade v polovici januára. Zaujímalo nás aké konkrétne práce sa majú vykonávať, kedy by sa s nimi malo začať a či mesto zverejní projekt rekonštrukcie. Po necelom mesiaci odpovedala vedúca kancelárie primátora Annamária Voleková: „V súčasnej dobe je mesto v stave prípravy realizácie, pričom niektoré detaily stavebnej akcie ešte nie sú jednoznačne určené. Intenzívne prebiehajú pracovné stretnutia ohľadom rekonštrukcie Kolonádového mesta.“

Podľa zmluvy s Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky je potrebné dotáciu 950-tisíc eur vyčerpať do konca roka 2020. Mesto Piešťany sa má podľa nej na rekonštrukcii podieľať minimálne piatimi percentami z celkových stavebných nákladov podľa stavebného rozpočtu, ktoré sú v zmluve definované na sumu 1 834 248 eur. Spoluúčasť mesta teda musí byť minimálne 91 712 eur.

Text a foto: -th-

Aktuality

Test

Published

on

test

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna.

Published

on

By

dfgd gd fgdfg dfgdfgd gfg

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.