O ľudí s postcovidovým syndrómom sa postarajú aj piešťanské kúpele

O ľudí s postcovidovým syndrómom sa postarajú aj piešťanské kúpele

12. februára 2021 Off Od PNKYSK

Koronavírus podľa lekárov a vedcov zanecháva v mnohých prípadoch dlhodobé negatívne dopady na zdravie ľudí, ktorí ho prekonali. Ministerstvo zdravotníctva pracuje na tom, aby pacienti, ktorí majú vážne následky po prekonaní ochorenia covid-19, dostali možnosť kúpeľnej liečby. Piešťanské kúpele ponúkajú regeneráciu po prekonaní tohto ochorenia už dnes.

Odborníci z ministerstva zdravotníctva so zástupcami kúpeľov prerokúvajú primárne diagnózy, ktoré by mali byť preplácané zo strany zdravotných poisťovní v kúpeľnej postcovidovej liečbe. „Diskutujeme o tom, pre aký okruh pacientov a s akými konkrétnymi diagnózami by mala byť kúpeľná liečba poskytovaná,“ uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

„V súčasnosti navrhujeme jednu indikáciu, ktorá sa týka problémov s dýchacími cestami. Vedieme zároveň naďalej odborné diskusie aj o tom,  aby takýto zoznam bol rozšírený,“ povedal Peter Stachura, štátny tajomník ministerstva zdravotníctva, ktorý so zástupcami kúpeľov spolu s odborníkmi aktívne rokuje.

Kúpele Piešťany majú nový typ kúpeľného pobytu, ktorý je zameraný na regeneráciu organizmu a naštartovanie imunity. Hoci Piešťany nie sú klimatické kúpele, ponúkajú inhalácie liečivou vodou, ktoré sú účinné pri regenerácii pľúcneho tkaniva.

„Ide o nový typ komplexného kúpeľného pobytu, ktorý je určený predovšetkým ľuďom po prekonaní Covid-19,“ upresňuje generálny riaditeľ piešťanských kúpeľov Andreas Schuster a dodáva: „Pacientom chceme takto pomôcť s regeneráciou celého organizmu spoločne s naštartovaním imunity.“

Podľa prvotných informácii by mali byť kúpeľné pobyty zamerané na liečbu organizmu po prekonanom ochorenia Covid -19 čoskoro prístupné aj poistencom zdravotných poisťovní.

Ministerstvo zdravotníctva plánuje rozšíriť zoznam indikácií na kúpeľnú liečbu o ďalšie, týkajúce sa problémov súvisiacich s ochorením Covid-19, tzv. post-covidový syndróm, ktorý vzhľadom na rôznorodosť symptómov ako aj priebeh ochorenia môže na pacientoch zanechať dlhodobý negatívny vplyv.

„Pre našich hostí robíme maximum, aby sa u nás cítili bezpečne, vrátane hygienického nadštandardu,“ dopĺňa Andrea Platková, marketingová manažérka kúpeľov. „Pri príchode hostia absolvujú triáž, vrátane antigénového testu na Covid-19 a len na základe negatívneho výsledku sú na recepcii zaregistrovaní a následne ubytovaní. Vo zvýšenej miere sa staráme o čistotu a dezinfekciu verejných priestorov, kde sú všade dostupné stanice na dezinfekciu rúk.

Podľa lekárskeho riaditeľa piešťanských kúpeľov MUDr. Borisa Bánovského nastala pri poskytovaní procedúr viditeľná zmena len pri skupinových cvičeniach: „Ako poskytovateľ zdravotnej starostlivosti majú Kúpele bežne hygienické štandardy nastavené vysoko. Okrem skupinových cvičení sú (a vždy boli) ostatné procedúry podávané individuálne, v kabínach, pretože sú to zdravotné procedúry, pri ktorých zachovávame intimitu našich hostí.“

Zdroj: Tlačová správa OOCR Rezort Piešťany / Ministerstvo zdravotníctva SR