Nový termálny vrt pri Kúpeľnom ústave F. E. Scherera stál 416-tis. eur

3. decembra 2013 Off Od

Výdatnosť pôvodného vrtu bola nízka, zariadenie patriace pod ministerstvo obrany sa preto rozhodlo investovať do nového. Naplno by ho mohli začať využíva začiatkom budúceho roka.

[singlepic id=49353 w= h= float=center]

O tom, že bol vrt úspešne dokončený informovalo decembrové číslo časopisu Horezza News, ktorý vydáva akciová spoločnosť združujúca rekreačno-zdravotnícke zariadenia ministerstva obrany. Hĺbka vrtu je 630 metrov a aktuálne tam odborníci robia výplachové a karotážne práce.

Voda  má teraz 35 stupňov. Nový vrt bolo potrebné urobiť aj preto, že výdatnosť toho predchádzajúceho končila. Teplota jeho vody dosahovala len 15 stupňov a museli ju zohrievať.

REKLAMA

Skúšky by mali prebiehať ešte štyri týždne. Potom bude pripojené čerpadlo a vodu pustia do systému.

Hydrogeologický prieskum vykonáva firma Envigeo z Banskej Bystrice. Za vypracovanie projektu a jeho realizáciu zaplatia Vojenské zdravotnícke zariadenia, a.s. podľa zmluvy takmer 416-tisíc eur bez DPH.

Kúpeľný ústav F. E. Scherera poskytuje starostlivosť od roku 1863. Nesie meno po významnom lekárovi, ktorý inicioval jeho založenie. Od začiatku v ňom poskytovali kúpeľnú starostlivosť najmä vojakom. Jedným z jeho najvýznamnejších návštevníkov bol prvý československý kozmonaut Vladimír Remek.

Text a foto: Martin Palkovič