Raritný novembrový samozber jahôd na poliach spoločnosti Plantex v Borovciach trval len pár hodín. Stovky ľudí vyzbierali približne tri tony pochúťky, ktorá vďaka teplému počasiu narástla aj na jeseň, v priebehu dopoludnia. Jahody dostali ľudia zdarma, hoci pôvodne bol avizovaný predaj. Namiesto platby mohli zberači prispieť dobrovoľným príspevkom na podporu onkologických pacientov.

„Rozhodli sme sa, že jahody ľuďom venujeme. Nebudeme za ne chcieť žiadne peniaze. No na druhej strane im odporučíme, aby symbolickým príspevkom podľa ich vlastného uváženia podporili Ligu proti rakovine alebo iné charitatívne projekty,“ vysvetľuje Marián Varga z firmy Plantex. Pestovatelia si povedali, že ak dostali oni, dajú ďalej. Novembrový samozber totiž nebol vôbec plánovaný. Vysadili síce  odrody Capri a Muráno, čo sú viackrát do roka rodiace jahody, ale to, že zarodia aj novembri je podľa nich len vďaka teplým jesenným mesiacom a tomu, že ešte neboli žiadne mrazy.

Radosť rozdávaním rastie a bolo to vidieť aj na tvárach stoviek zberačov, ktorý na začiatku zberu museli čakať v radách. Novembrová úroda bola len zlomkom z toho, čo sa na poliach urodí na jar, ale i tak ľudí potešila. Tí do pokladničky Ligy proti rakovine, kam mohli prispieť priamo pri odchode z jahodoviska, odovzdali viac ako 1000 eur.

Podľa pestovateľov z Veselého je novembrový zber dôsledkom klimatických zmien a otepľovania. Takýto neskorý zber v našich podmienkach je síce raritou, ale môže sa stať, že sa zopakuje. Pre ovocinárov tak môže byť výzvou do budúcnosti prekrytie jahodových plôch fóliami alebo sklom, čím by predĺžili obdobie zberu až do Vianoc.

DCIM100MEDIADJI_0823.JPG

-th- Foto a video: -pv-/Plantex

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972