Connect with us

Aktuality

Nové LEDky namontované, niektorým obyvateľom sa zdajú studené

Published

on

Nové LED svietidlá, na ktoré Mesto Piešťany získalo grant, sú už osadené. Aktuálne je realizované preberacie konanie. Ešte predtým sa však dodávateľ musel vysporiadať s hláseniami, že niektoré svetlá nesvietia. Všetky poruchy by však už mali byť odstránené. Ich príčinou boli zväčša zatečené a staré ističe na stĺpoch. Názory obyvateľov na vymenené svetlá sú pozitívne aj negatívne. Niektorí si pochvaľujú, iným sa. napríklad. zdá nové osvetlenie príliš studené.

Ledky (2)

Dodávateľ – spoločnosť LEDKY stihol vymeniť 446-kusov svietidiel v termíne stanovenom v zmluve, ktorým bol štvrtok 10. december. Po osadení nových svietidiel sa vyskytlo viacero porúch na Bratislavskej ulici, Hurbanovej, Adame Trajane či Pod Párovcami. Podľa dostupných informácií od dodávateľa poruchy boli spôsobené zatečenými či starými poistkovými ističmi na pôvodnom vedení, či odpojenými káblami. Aktuálne by mali byť všetky odstránené.

2015-12-04 064101

Ulica Pod Párovcami v momente, keď už na časti bolo namontované nové osvetlenie.

Mesto Piešťany po fyzickom prebratí svietidiel a súvisiacich technologických prvkov musí vyúčtovať projekt v hodnote takmer 190-tisíc eur voči ministerstvu hospodárstva do konca roka.

Poslanci MsZ dostali „sťažnosť“ jednej z obyvateliek sídliska A. Trajan, ktorá sa na nich obrátila potom, ako nedostala odpoveď z mestského úradu. Upozorňovala na to,  že teplote svetla pri verejnom osvetlení treba venovať veľkú pozornosť, že sa nestačí zamerať iba na úsporu energie, či zníženiu nákladov na čistenie a údržbu svietidiel, ale s prihliadnutím na teplotu svetla inak treba osvetlovať chodníky pre peších, inak prechody pre chodcov, inak hlavné cesty s prihliadnutím na skutočnosť, či je cieľom zvýšiť pozornosť, bdelosť alebo vyvolať pocit pohody, bezpečia a relaxu.

„Z ulíc sa stratila aká-taká pohoda a príjemné teplé žlté svetlo vystriedalo studené šedo-zeleno-biele svetlo, ktoré okamžite zmenilo atmosféru na uliciach. Vnímam ju ako nepríjemnú, LED svietidlá na nižších pouličných lampách ostro svietia do očí a z peších chodníkov pre ľudí sa stratil pocit pohody a príjemnej hry svetla a tieňa,“ vyjadrila sklamanie obyvateľka.

Doterajšie výbojky používané na osvetlenie ulíc mali farebnú teplotu 2000 K. Podľa vyjadrenia poslanca Jána Jánošíka, ktorý bol predsedom komisie, vyberajúcej dodávateľa rekonštrukcie verejného osvetlenia na základe projektu Ing. Vislockého, farebná teplota novonamontovaných svetiel vychádza z odporučenia vo výzve ministerstva hospodárstva, aby nepresiahla 4200 K v obytných zónach. „Projektant stanovil  v projekte teplotu chromatičnosti na 4000 K, čo je farba akéhosi kompromisu medzi doterajšou „teplou“ farbou sodíkových výbojok a studenou farbou LED osvetlenia,“ informoval J. Jánošík.  Po výmene svietidiel musí prebehnúť ešte meranie a verifikácia projektu, ktorá potvrdí, že zrealizovaný projekt spĺňa požadované parametre.

Mestské zastupiteľstvo pri schvaľovaní prekleňovacieho úveru na realizáciu projektu výmeny svietidiel z grantu, prijalo tiež uznesenie, ktoré reflektuje doteraz neakceptované upozornenia  pracovníkov Služieb mesta Piešťany, že ďaleko problematickejšími ako svetelné zdroje sú v Piešťanoch stĺpy verejného osvetlenia a káblové rozvody, z ktorých mnohé už sú za hranicou svojej životnosti.  Podľa neho má mestský úrad v spolupráci so správcom verejného osvetlenia pripraviť návrh alternatív obnovy verejného osvetlenia a rovnako návrh zabezpečenia ďalších energetických úspor pri prevádzke verejného osvetlenia, v čo najkratšom možnom termíne.

-th- Foto: lt a th

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články