Connect with us

Aktuality

Nová Elektrárňa má ambície vzdelávať aj baviť

Published

on

Súčasťou kultúrno-vzdelávacej i spoločenskej scény v meste sa už onedlho stane nový prírastok – Elektrárňa Piešťany. Bývalá mestská elektráreň na Staničnej ulici číslo 51 slávnostne otvorí svoje brány v utorok 9. septembra.

elektrarna

Majiteľom budovy je akciová spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE) a priestory zrekonštruovanej elektrárne by mali slúžiť aj ako miesto poznania kolobehu energie okolo nás. Zástupcovia ZSE v spolupráci s neziskovou organizáciou Živica pripravili pri príležitosti otvorenia  interaktívnu výstavu s názvom „Život v sieti“. Cieľom jej štyroch samostatných modulov je predstaviť verejnosti vzájomné súvislosti procesu premeny energie s dôrazom na jeho ekologické dopady. Animátori výstavy budú mať k dispozícii okrem výstavných exponátov aj historické priestory a nástroje, ktoré sa za ostatných 100 rokov výroby elektrickej energie výrazne menili v čase.

„V dopoludňajších hodinách počítame najmä so školskými výletmi, ale veríme, že ako unikátny priestor zaujme aj organizátorov kultúrnych a spoločenských podujatí, ktorí ho oživia vlastnou produkciou,“ uviedol  konateľ novovytvorenej eseročky Elektrárňa Piešťany Ján Orlovský.  „Máme totiž ambíciu dokončiť celý areál podľa pôvodného zámeru tak, aby sa stal vhodným miestom pre nové smery v oblasti duálneho školstva a prípravy učiteľov, ktorí majú chuť učiť inak ako len podľa učebnice.“

elektrarna2

REKLAMA

PNKYPEGO

Priestor novej Elektrárne zahŕňa pristavanú časť foyeru, ktorý dopĺňa historická stavba hlavnej haly, generátorovne, priestorov transformačnej stanice a školiacej miestnosti pre 25 osôb. Otvorená terasa na streche zasa sľubuje návštevníkom zaujímavé posedenie s výhľadom na masívy Inovca a Karpát. „Je to neopakovateľný pocit, keď po šiestich rokoch intenzívnej práce máte pred sebou konečný výsledok,“  povedal pre PNky Ján Orlovský, ktorý bol od začiatku poverený realizáciou projektu rekonštrukcie a sprevádzkovania priestoru.

Budova je od roku 1996 zapísaná na zozname národných kultúrnych pamiatok a v rámci Slovenska zostáva jedinečným prvkom industriálnej architektúry začiatku 20. storočia a pamiatkou na počiatky
industrializácie Slovenska.

elektrarna

„Ak si uvedomíte, že ešte v roku vzniku Československa mali elektrinu len 2% slovenských domácností, tak Piešťany možno považovať za jedno z najpokrokovejších miest Slovenska svojej doby. Veríme, že obnovený priestor elektrárne bude lákadlom pre všetkých tých, ktorí pojmy ako inovácia, start-up či  nové technológie nevnímajú ako cudzie. A pozývame k spolupráci i zástupcov vládnych inštitúcií k otázkam financovania i obsahovej náplne jeho činnosti,“  doplnil informácie predseda predstavenstva ZSE a hostiteľ slávnostného otvorenia, Jochen Kley. Na slávnostné otvorenie prevádzkovatelia pozvali približne dvesto hostí z rôznych oblastí.

Rekonštrukciu a premenu zanedbaného skladiska na vzdelávaciu inštitúciu a stánok kultúry a spoločenských stretnutí odsúhlasilo predstavenstvo ZSE na jeseň r. 2008. Príležitosť dostali  študenti architektúry, z ktorých  sa až 64 prihlásilo do študentskej súťaže  na predloženie návrhov na rekonštrukciu. Víťazmi sa nakoniec spomedzi trinástich súťažiacich kolektívov stala dvojica študentov 3. ročníka fakulty architektúry, dnes už inžinieri  Michal Ganobjak a  Vladimír Hain. Pod vedením poprednej odborníčky na históriu industriálnej architektúry Evy Kráľovej dosiahli mladí nadšenci výsledok, ktorí zaujal nielen doma, ale i v zahraničí. Na medzinárodnom bienále architektúry v Bologni v roku 2012 získal návrh 2. miesto spomedzi viac ako 120 projektov z 20 krajín. V tomto roku je realizácia návrhu v prevedení  architektov Martina Paška a  Zuzany Zacharovej navrhnutá i na popredné slovenské ocenenie CE.ZA.R  a Stavba roka.  Investícia do rekonštrukcie Elektrárne stále majiteľa budovy (ZSE) celkovo viac ako 2,5 milióna euro.

Zdroj: Tlačová správa, redakčne upravené. Foto: M. Palkovič

elektrarna1

Pozrite si aj: Obrazom: Takto sa menila Elektrárňa Piešťany

REKLAMA

pnky_1-ab-contact-sept

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články