Connect with us

Aktuality

Nová City Arena má problémy s dokončenou stavbou

Published

on

So stavebnými nedostatkami ako sú zatekajúca strecha, popraskané múry, zábradlia, trčiace nebezpečné nosníky vo výške človeka či odlepujúca sa dlažba, zápasí aj nedávno otvorená City Arena v Trnave. Poukázala na ne fanúšikovská stránka a jej nespokojní návštevníci.

11752441_1228787337147419_1594456405218709429_nZa štadiónom Antona Malatinského stojí investor Vladimír Poor. Jeho kapacita je 19 tisíc miest a projekt bral do úvahy parametre a požiadavky UEFA a FIFA. Podľa viacerých zdrojov náklady na výstavbu presiahli 30 miliónov. Dotácia od Slovenského futbalového zväzu činila 13,5 milióna eur.

Počas prvoligového zápasu medzi domácim Spartakom a Zlatými Moravcami koncom septembra preverilo novú stavbu najmä počasie. Návštevníci zverejnili svoje fotografie a postrehy na FB stánke City Arena Fansite. Opršaná bola napríklad takmer celá dolná časť Južnej tribúny, k čomu sa vyjadril jeden z komentujúcich takto: „Strecha je zle navrhnutá a ešte k tomu krátka. Pár radov možno O.K. ale polovica tribúny je už priveľa.“ Voda tiekla aj po kožených sedačkách Biznis sektoru,na Západnej tribúne, kde permanentka stojí 100 eur.

12027721_1230455323647287_7125131508194701225_n12063345_1229837610375725_6913042576475465349_n„Fušérska práca – okrem iného aj samotné trúbky na zábradlí sú poškriabané a vyzerajú ako od nejakého smiešneho dodávateľa. Strecha takisto zateká aj v tom rohu medzi južnou a východnou. A to nehovorím o stave toho pohľadoveho betónu, ktorý je medzi prefabrikovanými časťami – ako keby tam niekto povylieval grcku…“ myslí si ďalší z fanúšikov. „Teraz prší – zateká…keď bude snežiť, sa bude čo diať? padať strechy?“ upozorňuje ďalší.

„Nič iné sa nedalo ani čakať …šibeničný termín dokončenia prináša prvú daň…rýchlo, rýchlo, len nech to stihneme do dátumu otvorenia,“ myslí si jedna z návštevníčok stránky. Podobný názor má aj iný komentujúci: „ Nechcem sa robiť múdrym, ani nejako sa zastávať firmy, ktorá ten štadión stavia. Ale pokiaľ viem, tak všetko na stavbe sa riadi technologickými postupmi. Ak raz má k**** ten betón zrieť 2 týždne, tak tam nebudem na druhy deň stavať oceľovú konštrukciu. Ako, sorry, ale podľa mňa je to chyba ľudí. Chceli ste to čím skôr, tak skôr máte. Ale kvalita, Za tú staviteľ nemôže ručiť, pokiaľ má obmedzený čas a prostriedky. Lebo neverím, že každé euro, ktoré malo byť použité na stavbu štadiónu, naňho aj použité bolo. Nikto z nás nežuje seno.“

11229824_1229837613709058_9099020102308049261_nĎalej pohľady návštevníkov ukázali, že už mesiac po otvorení popraskalo schodisko pod Severnou tribúnou, rozpadávajú sa aj „nové hradby“, odlepuje sa dlažba vedľa cyklistického chodníka. Upozornili aj na nebezpečné mostové konzoly, ktoré trčia nad chodníkom. „ No tu som osobne videl, ako si tam jedna pani rozbila hlavu,“ tvrdí návštevník stránky a ďalšia jeho slová potvrdzuje: „Ja som si tam v utorok šľahla hlavu, slnko svietilo presne do očí, a keď som to zbadala, nestihla som zareagovať.“ Podľa ďalšieho by tam aspoň ostré hrany nemuseli byť a stačilo by ich zaobliť.

12096421_1231775026848650_2868257088002801318_nAdministrátorovi stránky niektorí z komentujúcich vyčítajú, že sa týmito nedostatkami vôbec zaoberá, keďže ide Fan site. Na to dostali od jedného kritika takúto výstižnú odpoveď: „Mali by sme byť radi, že občania sa zaujímajú o svoje okolie a fanúšikovia o svoj štadión. Slovač by si už konečne mohla zvyknúť, že konštruktívna kritika nie je nič zlé, iba snaha veci zlepšovať. Mali sme tu 40 rokov, keď sa každý pokus o kritiku pomerov bral ako protištátny čin. Že by to ešte v nás pretrvávalo? V niektorých z nás určite áno, podľa reakcií na kritiku. Uvedomte si, že keď kritizujeme fušerinu, nerobíme nič zlé, alebo protištátne, ale chceme dobro. Na čo sú dobré veľkohubé vyjadrenia o najlepšom štadióne, keď to nie je pravda. Budeme si donekonečna nasadzovať ružové okuliare? Dôležitá je realita a tá môže byť aj skvelá, dobrá a kvalitná, ale len vtedy, keď to bude pravda a nie lož.“

Ďalší sa pýtali zakladateľa FB stránky, či posiela postrehy aj vedeniu. „Neposielam. Oni nekomunikujú a o problémoch dobre vedia. Keď so mnou nekomunikujú ohľadom vpustenia na štadión za účelom natáčania, tak ja tu ich stavebné problémy riešiť nemienim. Aspoň teda zverejňujem postrehy a fotografie fanúšikov, nech sa o tom diskutuje,“ odpovedal.

12074727_1229837683709051_6058132177543870269_nAko uviedol portál ŠPORT.SK, ktorý sa problémom City Areny zaoberal v článku Najmodernejší štadión na Slovensku, a pritom do neho zateká, stavebná firma Strabag, ktorá bola hlavným dodávateľom, priznala, že o problémoch so zatekaním jej pracovníci vedia a z vlastnej iniciatívy už začali pracovať na ich odstránení. „U nových stavieb, ktoré si zatiaľ sadajú, sa nedajú dopredu podobné typy problémov nikdy na 100 percent vylúčiť,“ uviedla hovorkyňa Strabag Edita Novotná.

Zdroj: FB City Arena Trnava – Fansite, ŠPORT.SK

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články