Connect with us

Aktuality

NKÚ na kontrolu do Piešťan nepríde

Published

on

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) podozrenie z nehospodárneho nakladania s verejnými prostriedkami pri uzatváraní pracovných dohôd na Meste Piešťany prešetrovať nebude. Kontrolu inicioval poslanecký zbor, zástupcovia NKÚ však začiatkom februára poslali stanovisko, v ktorom okrem iného píšu, že ich šetrenie by mohlo byť iba duplicitným potvrdením zistení hlavného kontrolóra. Kontrolný úrad tiež nemá právomoc urobiť žiadne represívne kroky a svoje zistenia poskytuje len ako nezávislú informáciu. Zodpovednosť tak ostáva na pleciach kontrolóra, prípadne zamestnancov mestského úradu. Časť stanoviska zverejnilo mesto na svojej webovej stránke v materiáloch na štvrtkové zasadnutie Mestského zastupiteľstva. 

kontrolor-peter-konecny.jpg-nggid0539592-ngg0dyn-520x340x100-00f0w010c010r110f110r010t010Podnet na Najvyšší kontrolný úrad poslal začiatkom roka hlavný kontrolór Mesta Piešťany Peter Konečný na základe uznesenia decembrového zastupiteľstva.  Podnet inicioval poslanecký zbor a mal obsahovať „žiadosť o kontrolu a prešetrenie postupu Mesta Piešťany v oblasti pracovno-právnych vzťahov a prešetrenie uzatvorených dohôd o pracovnej činnosti či vykonaní práce z dôvodu podozrenia z nehospodárneho nakladania s verejnými prostriedkami a z podozrenia porušovania povinností pri správe cudzieho majetku“.

 

Podľa záverov kontrolóra, koré predložil na poslednom zastupiteľstve poslancom,  pri uzatváraní pracovných dohôd na úrade nebol dodržaný Zákonník práce, došlo aj k porušeniu finančnej disciplíny a opakovane aj k nehospodárnemu, neefektívnemu  nakladaniu s verejnými prostriedkami. Okrem toho dohody uzavrelo mesto aj s firemným spoločníkom viceprimátora Michala Hyneka.

IMG_2745_resize

Ako uvádza mestský úrad v bode o plnení uznesení, z NKÚ bolo začiatkom februára doručené oznámenie, kde sa okrem iného píše: „Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky (ďalej len „NKÚ SR“) zaevidoval 11. januára 2016 Váš podnet na vykonanie kontroly NKÚ SR k Vami už vykonanej kontrole mesta Piešťany. Váš podnet bol vecne preverený odbornými útvarmi NKÚ SR a na základe jeho posúdenia si Vás dovoľujem informovať, že NKÚ SR nemá oprávnenie realizovať represívnu činnosť voči inštitúciám, v ktorých má zákonnú právomoc vykonávať kontrolu.

NKÚ SR dáva manažmentu, kontrolovaným subjektom či občanom nezávislú informáciu ako štátne, verejné inštitúcie hospodária, nakladajú s finančnými prostriedkami, ako dodržiavajú pri svojej činnosti zákon. V prípade podozrenia z porušenia platných právnych predpisov sa úrad priamo obracia na Generálnu prokuratúru SR, orgány daňovej správy, finančnej kontroly, ako aj orgány činné v trestnom konaní, ktoré majú zákonnú povinnosť konať.“

Expozitúra NKÚ SR Trnava

Expozitúra NKÚ v Trnave

Ďalej v oznámení zástupcovia NKÚ uvádzajú, že kontrolou z ich strany mohli byť už zistené nedostatky len duplicitne potvrdené, a tak by úrad mohol vykonať len také kroky, ktoré môžu vykonať aj zamestnanci mesta alebo hlavný kontrolór, teda v prípade podozrenia z trestného činu ho oznámiť kompetentným inštitúciám. Podnet ďalej NKÚ postúpil trnavskej expozitúre s odporúčaním, aby neskôr preverila, ako mesto plní opatrenia, ktoré by malo prijať na základe „výsledkov predchádzajúcich kontrol úradu, či realizáciu odporúčaní hlavného mestského kontrolóra“.

 

Mestská rada november (5)O poskytnutie celého znenia stanoviska Najvyššieho kontrolného úradu sme požiadali aj jeho hovorkyňu a prípadné doplňujúce informácie prinesieme v aktualizácii tohto článku.

-red-, Zdroj: ww.piestany.sk, ilustr. foto: archív PNky, www.nku.gov.sk/trnava

Čítajte tiež: Situáciu na úrade má prešetrovať NKÚ aj ministerstvo

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články