Connect with us

Aktuality

Niektorí akcionári podozrievajú TAVOS z tunelovania, vedenie obvinenia odmieta

Published

on

Na Mestskom úrade v Piešťanoch sa v utorok 11. októbra dopoludnia konala tlačová konferencia. Dôvodom jej zvolania boli informácie medializované v texte trnavského nepredajného týždenníku Bez rešpektu. Ten sa týkal podozrení z pochybenia vedenia spoločnosti TAVOS, z ktorých môžu akcionárom údajne hroziť rozsiahle škody. Vedenie Trnavskej vodárenskej spoločnosti obvinenia odmieta a už minulý týždeň zaslalo do týždenníku Bez rešpektu žiadosť o opravu množstva chybných a zavádzajúcich informácií uvedených v spomínanom článku. Na včerajšej konferencii sa dokonca skloňovalo aj podanie trestného oznámenie a výzva súčasnému vedeniu spoločnosti k odstúpeniu z funkcií. 

IMG_8696

Akcionári Trnavskej vodárenskej spoločnosti, konkrétne starostka obce Madunice Alena Jelušová, primátor mesta Piešťany Miloš Tamajka a primátorka mesta Vrbového Ema Maggiová poslali ešte v utorok 4. októbra predsedovi dozornej rady TAVOS-u Petrovi Bročkovi otvorený list. Primátora Trnavy v ňom vyzývajú k zastaveniu projektu dobudovania kanalizácie v obci Kátlovce. Dôvodom ich iniciatívy bola správa s názvom „Tajný obchod veľkého a malého starostu. Kanalizácia páchne novým vedením.“, ktorú priniesol Gabo Kopúnek, redaktor nepredajného regionálneho týždenníku s názvom Bez rešpektu.

IMG_8710

„Dôvodom zvolania tlačovej besedy sú dôvodné podozrenia na závažné nezákonné a netransparentné konanie vedenia spoločnosti, ktoré môže akcionárom spôsobiť rozsiahle finančné škody. Medializované informácie o budovaní kanalizácie v Kátlovciach, pre ktoré zástupcovia akcionárov vyzvali k zastaveniu stavby, nie sú jediným prípadom, v ktorom vzniká podozrenie na plytvanie finančných prostriedkov,“ uviedla v pozvánke na tlačovú konferenciu Eva Bereczová.IMG_8701

„Ak sa mení projektová dokumentácia v takom rozsahu, že sa vám investičná akcia strojnásobí a prídete k číslu 580 000, tak tu už je otázka, či sa má pokračovať v zmluve, ktorá je platná od roku 2001. Pokiaľ som sa bavil s ľuďmi, ktorí majú na starosti verejné obstarávanie a doslova mi potvrdili, že sa tu zmenila podstata spôsobu a predmet činnosti obstarávania. Nielen to, že sa zmenila projektová dokumentácia, ale sú tam nové technológie, výkaz výmer sa menil, čiže tam dochádza k trojnásobnému navýšeniu, tu sa nemá ísť podľa rámcovej zmluvy, ale podľa verejného obstarávania, to čo aj hovoria stanovy spoločnosti TAVOS,“ povedal na tlačovej konferencii primátor Miloš Tamajka.

„Chceme vyzvať verejne pána primátora Bročku, aj pána starostu Johanesa ako podpredsedu dozornej rady, pána predsedu predstavenstva Nižňanského a pána podpredsedu predstavenstva Púčika na odstúpenie z funkcií. Ako som už predznačila pracovníkov, aby nabrali odvahu a v určitých veciach sa postavili, lebo si myslím, že takto by to teda nemalo ísť,“dodala na záver tlačovej konferencie starostka obce Madunice Alena Jelušová.

IMG_8695

bez rešpektu

V spomínanom článku píše Gabo Kopúnek napríklad o tom, že pôvodná suma 200 000 eur bola na žiadosť starostu Kátloviec Pavla Johanesa postupne navýšená až na 573 339, 98 eura. Po odpočítaní 100 000 eur potrebných na stavbu čističky by pri 430 metroch stál jeden meter kanalizácie 1 105 eur, teda viac ako dvojnásobne viac než je bežná cena.

Členovia predstavenstva a dozornej rady Trnavskej vodárenskej spoločnosti začali v danej veci konať už minulý týždeň. Pavol Nižňanský, Pavol Johanes, Vladimír Púčik a Peter Bročka poslali redaktorovi regionálneho týždenníka Bez rešpektu Gabovi Kopúnkovi žiadosť o opravu informácií. V materiáli uvádzajú, že viaceré tvrdenia uvedené v článku sú nepravdivé, medzi inými aj uvádzaná dĺžka kanalizácie a teda aj cena za meter. Dĺžka jednotlivých kanalizačných vetiev a výtlaku je dohromady dvojnásobná, teda 860 metrov. Uznávajú, že náklady na 1 meter síce sú o niečo vyššie ako bežný meter kanalizácie, ale príčinou je hlbší výkop, namiesto 2,5 metra viac ako 6 metrov a aj finančne náročnejšia úprava štátnej cesty.IMG_7521_resize_resize-1021x580

„Celková dĺžka budovanej kanalizácie teda nie je 430 metrov, ako uvádza autor článku na strane 3 v časti označenej ako „Chronológia tunelovania“, ale 860m a žiadna z osôb Johanides, Púčik, Bročka alebo Nižňanský z toho nemajú žiadny prospech a spoločnosť TAVOS nemá s týmto žiadne neprimerané alebo neobvyklé náklady, čo autor článku predkladá čitateľovi,“ píšu zástupcovia TAVOSU okrem iného v žiadosti o uverejnenie opravy.

Podľa vyjadrenia Petra Bročku pre portál nasatrnava.sme.sk chce mať zhromaždené v priebehu budúceho týždňa všetky podklady a do konca októbra má zasadnúť dozorná rada, ktorá sa bude zaoberať celým prípadom. Finálne slovo k žiadanému zastaveniu dostavby kanalizácie má mať následne predstavenstvo spoločnosti.

-lt/Zdroj: Tlačová konferencia, Otvorený list, týždenník Bez rešpektu, nasatrnava.sme.sk, Piešťany TV/Foto:vv-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články