Od štvrtka minulého týždňa je Pažitský parčík na mieste bývalého cintorína permanentne obsadený desiatkami až stovkami Rómov. Podľa obyvateľov z blízkych ulíc, ich býva v jednom momente na mieste dvesto až tristo. Obyvateľom po šiestich dňoch už začína prekážať hluk, ale najmä parkujúce autá porušujúce dopravné predpisy, špina a vykonávanie biologických potrieb priamo v parčíku. Stretnutie Rómov nie je podľa primátora Miloša Tamajku nezákonné.

Post o situácii zverejnil primátor Miloš Tamajka na svojom FB profile

Podľa vyjadrenia primátora Miloša Tamajku, ktoré zverejnil v pondelok, Rómovia do Piešťan prichádzajú za „liečiteľom“. „Situáciu sme riešili na mestskom úrade so zodpovednými pracovníkmi, so Službami mesta aj s Mestskou políciou, aj so zástupcami samotnej rómskej komunity. Keďže ich stretnutie nie je nezákonné, mestská polícia zvýši dohľad nad touto lokalitou, aby nedochádzalo k znečisťovaniu prostredia, neprimeranému hluku, prípadne iným problémom. Smeti, ktoré si samotní Rómovia vraj sami vyzbierali, dáme odviesť a takisto bude dočasne pristavený kontajner…“ napísal na svojom facebookovom profile.

„Piešťanský zraz Rómov máme rovno pod oknami už od minulého štvrtka! Celodenný prílev a odlev zahraničných i miestnych a mesto hovorí, že všetko je OK. Malý tichý parčík sa zmenil na „hlavnú rómsku stanicu“… cca 200-300… a nikomu ani nevadí ako parkujú… a do rána veselo. Nemám nič proti týmto spoluobčanom, ale toto už zasiahlo dosť ďaleko,“ hovorí jedna z obyvateliek neďalekej ulice. Podľa jej slov tiež hučia a  spievajú.

Situáciu už kompetentní riešia

Všetci dúfali, že po nedeli sa stretnutie skončí. Opak je pravdou a prichádzajú stále nové autá z rôznych kútov Slovenska, Českej republiky i ďalších krajín. Informácie o dôvodoch stretnutia sa stále rôznia. Náčelník piešťanskej Mestskej polície Marcel Mihalik pre pnky.sk povedal, že hlavným dôvodom má byť prítomnosť „liečiteľa“, pričom ako druhotné dôvody sú aj voľba vajdu a dohadovanie svadieb. Polícia podľa jeho vyjadrenia pozná muža, ktorý má Rómov liečiť a pokúsi sa s ním hovoriť, aby svoje pôsobenie v parčíku ukončil.

Dnes dopoludnia sa konala na mestskom úrade opäť operačná porada všetkých zainteresovaných zložiek v meste Piešťany s cieľom nájsť riešenie na vzniknutú situáciu. Rómom podľa jej výsledkov nie je možné zakázať stretanie sa v parku, avšak kompetentní chcú riešiť veci, ktoré prekážajú obyvateľom.

Popoludní by mala na mieste operovať spoločná hliadka mestskej a štátnej polície, ktorá by mala zabezpečiť dodržiavanie dopravných predpisov, poriadku a čistoty, ako aj nočného pokoja. Mestská polícia v uplynulých dňoch neriešila udalosti ako priestupky. 

Mesto v súvislosti so zhormaždením mieni osloviť aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva, aby riešil veci, ktoré sú v jeho kompetencii.

Obyvateľom život sťažujú zaparkované autá, porušujúce dopravné predpisy

-th- 

 

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972