Connect with us

Aktuality

Niekoľko dní trvajúce stretnutie Rómov už začína obyvateľom prekážať

Published

on

Od štvrtka minulého týždňa je Pažitský parčík na mieste bývalého cintorína permanentne obsadený desiatkami až stovkami Rómov. Podľa obyvateľov z blízkych ulíc, ich býva v jednom momente na mieste dvesto až tristo. Obyvateľom po šiestich dňoch už začína prekážať hluk, ale najmä parkujúce autá porušujúce dopravné predpisy, špina a vykonávanie biologických potrieb priamo v parčíku. Stretnutie Rómov nie je podľa primátora Miloša Tamajku nezákonné.

Post o situácii zverejnil primátor Miloš Tamajka na svojom FB profile

Podľa vyjadrenia primátora Miloša Tamajku, ktoré zverejnil v pondelok, Rómovia do Piešťan prichádzajú za „liečiteľom“. „Situáciu sme riešili na mestskom úrade so zodpovednými pracovníkmi, so Službami mesta aj s Mestskou políciou, aj so zástupcami samotnej rómskej komunity. Keďže ich stretnutie nie je nezákonné, mestská polícia zvýši dohľad nad touto lokalitou, aby nedochádzalo k znečisťovaniu prostredia, neprimeranému hluku, prípadne iným problémom. Smeti, ktoré si samotní Rómovia vraj sami vyzbierali, dáme odviesť a takisto bude dočasne pristavený kontajner…“ napísal na svojom facebookovom profile.

„Piešťanský zraz Rómov máme rovno pod oknami už od minulého štvrtka! Celodenný prílev a odlev zahraničných i miestnych a mesto hovorí, že všetko je OK. Malý tichý parčík sa zmenil na „hlavnú rómsku stanicu“… cca 200-300… a nikomu ani nevadí ako parkujú… a do rána veselo. Nemám nič proti týmto spoluobčanom, ale toto už zasiahlo dosť ďaleko,“ hovorí jedna z obyvateliek neďalekej ulice. Podľa jej slov tiež hučia a  spievajú.

Situáciu už kompetentní riešia

Všetci dúfali, že po nedeli sa stretnutie skončí. Opak je pravdou a prichádzajú stále nové autá z rôznych kútov Slovenska, Českej republiky i ďalších krajín. Informácie o dôvodoch stretnutia sa stále rôznia. Náčelník piešťanskej Mestskej polície Marcel Mihalik pre pnky.sk povedal, že hlavným dôvodom má byť prítomnosť „liečiteľa“, pričom ako druhotné dôvody sú aj voľba vajdu a dohadovanie svadieb. Polícia podľa jeho vyjadrenia pozná muža, ktorý má Rómov liečiť a pokúsi sa s ním hovoriť, aby svoje pôsobenie v parčíku ukončil.

Dnes dopoludnia sa konala na mestskom úrade opäť operačná porada všetkých zainteresovaných zložiek v meste Piešťany s cieľom nájsť riešenie na vzniknutú situáciu. Rómom podľa jej výsledkov nie je možné zakázať stretanie sa v parku, avšak kompetentní chcú riešiť veci, ktoré prekážajú obyvateľom.

Popoludní by mala na mieste operovať spoločná hliadka mestskej a štátnej polície, ktorá by mala zabezpečiť dodržiavanie dopravných predpisov, poriadku a čistoty, ako aj nočného pokoja. Mestská polícia v uplynulých dňoch neriešila udalosti ako priestupky. 

Mesto v súvislosti so zhormaždením mieni osloviť aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva, aby riešil veci, ktoré sú v jeho kompetencii.

Obyvateľom život sťažujú zaparkované autá, porušujúce dopravné predpisy

-th- 

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články