Connect with us

Aktuality

Nespokojní občania: cintorín je drahý a zanedbaný

Published

on

Ceny za prenájom hrobových miest sa zvýšili, ale kvalita služieb je mizerná. To je jedna z hlavných námietok nespokojných obyvateľov, ktorí majú svojich blízkych pochovaných na Žilinskom cintoríne. Za všetkých vystúpila na júnovom zastupiteľstve Jaroslava Holíčková.

[singlepic id=17200 w=320 h=240 float=right]Poslancom sa sťažovala na to, že po novom budú pozostalí platiť za nájom jedného hrobu 45 eur na desať rokov: „Za ten čas zaplatím za meter štvorcový skoro takú sumu, ako ten, ktorý si rovnakú plochu kúpi na podnikanie.“ Služby, ktoré za svoje peniaze dostane, sú podľa nej nekvalitné. „Pretože cintorín nemá pána, sú medzi hrobmi schody. Trávu, ktorú pokosia, nemá kto pozametať. Zostáva na chodníkoch, ale aj na náhrobných kameňoch. Na lavičkách prespávajú bezdomovci, minule som tam našla aj injekčné striekačky. V prázdnych miestach na urny je neporiadok. Zrezané konáre radšej hodia k plotu, namiesto toho, aby ich odviezli,“ vymenúva Jaroslava Holíčková nedostatky podľa jej slov najškaredšieho cintorína v okolí. Súhlasí s ňou aj suseda, ktorú sme pri hroboch stretli: „Cintorín na Bratislavskej ceste je oveľa čistejší.“

[singlepic id=17195 w=320 h=240 float=left]Manažérka Strediska pietnych služieb Eliška Gocká to odmieta: „Taký pocit môže byť vyvolaný tým, že cintorín na Žilinskej je tvorený tou starou časťou, kde sú hrobové miesta natrepané na sebe. Tam aj tu na Bratislavskej vyzerajú nové hrobové miesta oveľa lepšie, pretože sme do toho investovali.“

Za čistotu sú podľa jej slov zodpovední najmä pozostalí: „My robíme prácu za občana. Okolie hrobu majú ľudia povinnosť čistiť podľa platného VZN. Ak by chceli, aby za každým, kto kosí, išiel ďalší s metlou, tak nech rátajú s tým, že ceny za prenájom hrobov pôjdu znova hore,“ reaguje Eliška Gocká na sťažnosti, vzápätí však priznáva, že dnes svojim zamestnancom prikázala, aby v novej časti cintorína na Žilinskej aj pozametali.

[singlepic id=17204 w=320 h=240 float=right]V starej časti sa nachádzajú aj hroby, ktoré sú značne zanedbané a podľa nespokojných občanov ich musí správa cintorína odstrániť. „Za tento už určite roky nikto neplatí. Prečo ho neodstránia? Mali by ďalšie voľné miesto,“ pýta sa Jaroslava Holíčková nad hrobom, ktorý ma posunutú kryciu dosku. Zblízka sa doň dá dokonca nazrieť.

„Áno, mali by sme niekam odstrániť kameň a ponúknuť miesto tomu, komu nevadí, že už tam je niekto pochovaný,“ vysvetľuje manažérka strediska. Ak sú totiž pozostatky dosť hlboko musia zostať na svojom mieste. „Zatiaľ sa to robí výnimočne. Ak má niekto záujem prenajať si aj takéto hrobové miesto, dohodneme sa s ním, že si to odstráni na vlastné náklady.“

[singlepic id=17205 w=320 h=240 float=left]Ľudia pochopiteľne žiadajú nové, upravené miesta, ktoré dostanú aj bez ďalších výdavkov. Na cintoríne potom zostávajú aj staré hroby, ktoré môžu byť nebezpečné. Podľa Elišky Gockej však takýchto starých hrobov najmä na cintoríne na Bratislavskej ceste nie je veľa: „Tento problém budeme mať doriešený po rekonštrukcii domu smútku na Žilinskej. Bude tam totiž miestnosť pre správcu cintorína, ktorý sa postará o bežnú údržbu.“ Cintorín má potom podľa Gockej vyzerať lepšie.

[singlepic id=17206 w=320 h=240 float=left]Jaroslava Holíčková sa sťažovala aj na cenník vyvesený pri vstupe na cintoríny. Je podľa nej nejasný a neúplný. Eliška Gocká argumentuje tým, že ho s novým VZNkom schválilo zastupiteľstvo. Podrobnejší Cenník za cintorínske a pohrebné služby visí pri vstupe do jej kancelárie. Objednávanie týchto služieb sa totiž uskutočňuje práve tam, zákon je teda splnený. Cenník však občanom na cintorínoch chýba a nie je dostupný ani na internete. Gocká prisľúbila, že v elektronickej forme bude už čoskoro k dispozícii, ale do tabúľ pri vstupoch na cintoríny ho nezavesia: „To by tam museli visieť aj cenníky súkromných pohrebných služieb,“ uzavrela manažérka Strediska pietnych služieb.

[nggallery id=973]

Autor: Martin Palkovič

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články