Connect with us

Aktuality

Nemocnica predstavila o takmer milión lacnejší CT prístroj aj ďalšie pozitívne výsledky

Published

on

Zástupcovia Nemocnice Alexandra Wintera vo štvrtok 28. septembra slávnostne uviedli do prevádzky nové CT určené na vyšetrenie počítačovou tomografiou. Obstarávacia cena prístroja, ktorý bol vybratý prostredníctvom centrálneho verejného obstarávania ministerstva zdravotníctva, bola 626-tisíc eur s DPH. Pre porovnanie, CT prístroj, kvôli ktorému vznikla kauza v rezorte zdravotníctva, malo stáť 1 595 890 eur. Prístroj je v prevádzke od minulého týždňa, keď boli vyšetrení prví pacienti. Personál radiodiagnostického oddelenia bol v predstihu vyškolený v Nemocnici s poliklinikou v Novom Meste nad Váhom.

„Som veľmi rád, že vás u nás v nemocnici môžem privítať na slávnostnom otvorení dlho očakávaného prístroja CT od firmy Toshiba a dúfam, že naša spolupráca bude veľmi dobrá. Verím, že tento náš nový prístroj nám pomôže pri skvalitnení našej zdravotnej starostlivosti,“ povedal počas slávnostného otvorenia riaditeľ Nemocnice Alexandra Wintera Štefan Kóňa.

Advertisement
Hello GPT

Nový CT prístroj značky Toshiba Aquillon Prime 160 zabezpečilo pre Nemocnicu Alexandra Wintera Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky prostredníctvom centrálneho obstarávania v cene 626 000 eur s DPH. Personál radiodiagnostického oddelenia bude môcť s jeho pomocou realizovať nové typy vyšetrení, medzi inými napríklad CT angiografiu, vyšetrenie perfúzie mozgu a tiež virtuálnu kolonoskopiu.

Nemocnica musela na nový CT prístroj nájsť 104 000 eur z vlastných zdrojov, zvyšných 522-tisíc eur získala z úveru, ktorý jej po dlhých a náročných rokovaniach poskytla Slovenská sporiteľňa s úrokovou sadzbou 2,3 percenta. Zdravotnícke zariadenie ho bude splácať päť rokov. Podľa vyjadrenia zástupkyne sporiteľne Márie Hudákovej ich spoločnosť na Nemocnici Alexandra Wintera zaujal príbeh a aktivita nového manažmentu, ktorí dokázali prekonať veľmi negatívnu situáciu i veľkú kauzu a tvrdou prácou sa dopracovali k zisku.

Advertisement
Hello GPT

„Myslím si, že kauza predraženého CT prístroja nie je prešetrená dostatočne a myslím si, že to ani nebude prešetrené. Celá kauza spustila určité zmeny v zdravotníctve a to treba vnímať pozitívne,“ uviedla Magdaléna Kovačovičová, ktorá spolu s kolegom Alanom Suchánkom poukázala na kauzu predraženého nákupu.

„Slovenské zdravotníctvo to posunulo vo vnímaní efektivity, hospodárnosti a kvality zdravotnej starostlivosti. Zmeny, ktoré ja považujem v zdravotníctve za najdôležitejšie, sú napríklad tie, že sa začalo prihliadať na efektivitu nielen práce, ale aj investícií. Začala sa porovnávať kvalita slovenského zdravotníctva so svetom, začalo sa rozprávať o tom, že zaostávame za vyspelým svetom a treba na tom pracovať,“ doplnil vyjadrenie lekár Alan Suchánek.

Advertisement
Hello GPT

Kauza piešťanského CT zatriasla Slovenskom ešte v októbri 2014, keď Nemocnica Alexandra Wintera plánovala kúpiť prístroj pre počítačovú tomografiu od spoločnosti Medical Group. Obstarávacia cena však mala byť o približne 600 000 eur vyššia ako cena trhová. V dôsledku medializácie prípadu odstúpil zo svojho postu predseda parlamentu Pavol Paška, spájaný s dodávateľskou firmou, ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská aj podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová. V roku 2015 padli v kauze prvé obvinenia voči ôsmym osobám, ktoré však boli približne mesiac po parlamentných voľbách v roku 2016 stiahnuté. Vyšetrovanie vo veci pokusu o prečin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku nie je skončené a na stole ho má Krajská prokuratúra v Trenčíne.

Počas následnej prezentácie uviedol riaditeľ Nemocnice Alexandra Wintera Štefan Kóňa aj ďalšie informácie týkajúce sa činnosti a hospodárskych výsledkov. Jedným z projektov, ktoré v uplynulom roku podľa jeho slov pomohli dostať zdravotnícke zariadenie do zisku, bolo otvorenie verejnej lekárne v priestoroch polikliniky. Nemocnici pomohla aj verejná zbierka, do ktorej sa zapojilo 13 obcí aj mesto Piešťany. Vďaka ich príspevkom pribudol nový anestéziologický prístroj v hodnote 18 713,01 eur s DPH.

Advertisement
Hello GPT

Nemocnica zaobstarala aj ďalšie vybavenie, okrem iného aj 9 nových monitorov vitálnych funkcií. Vymenené boli germicídne žiariče na chirurgických a ortopedických operačných sálach, pribudla laparoskopická veža pre chirurgov, na oddelení ARO bol zakúpený defibrilátor a kapnograf. Vďaka charitatívnemu daru zo Švajčiarska pribudlo 45 polohovateľných postelí. Po predchádzajúcich rokoch, keď nemocnica končila v mínuse (v roku 2014 vyprodukovala stratu 878 667 eur, v nasledujúcom zdaňovacom období skončila v mínuse 387 711 eur), dosiahlo zdravotnícke zariadenie v roku 2016 zisk 418 018 eur a v prvom polroku 2017 bol zisk 572 374 eur.

„Po mojom príchode do nemocnice som mal neľahkú úlohu, pretože v tomto zdravotníckom zariadení som bol cudzí človek. Podobne to bolo aj počas mojich pobytov v zahraničí, čo je, myslím, správne, pretože niekto, kto nemá väzby, musí dokázať svoju šikovnosť, pracovitosť a v našom prípade, samozrejme, musí rozmýšľať o tom, kde sa dá ušetriť. Musel som teda vymyslieť novú koncepciu, novú operatívu, aby sme boli schopní vyliečiť viac pacientov. Zahŕňalo to aj nepopulárne prehodnocovanie a rušenie zmlúv i zadávanie verejných obstarávaní, pri ktorom nás nezaujímal zvyk alebo zabehnuté väzby. Šetrenie nám vynieslo ročne približne 200-tisíc eur. Druhou vecou je rozšírenie poskytovania a kvality zdravotnej starostlivosti a operovanie viacerých pacientov ako v minulosti,“ dodal Štefan Kóňa.

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“3590″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“180″ thumbnail_height=“120″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“0″ number_of_columns=“0″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“0″ slideshow_link_text=“[Show as slideshow]“ order_by=“pid“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“1500″]

Advertisement
Hello GPT

-lt/Zdroj: Nemocnica Alexandra Wintera, Krajská prokuratúra Trenčín/Foto: lt-

Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články