Aktuality

Nemocnica opäť bojuje s nedostatkom krvi

By 26. júla 201327 júla, 2013No Comments

Vzácna tekutina chýba zdravotníkom pravidelne počas každého leta. Odloženie plánovaných operácií zatiaľ v Nemocnici Alexandra Wintera nehrozí, ale výpadok niektorých krvných skupín by mohli napraviť dobrovoľní darcovia.

[singlepic id=18673 w=320 h=240 float=right]Lekári prosia o pomoc a chcú osloviť najmä prvodarcov. Cez prázdniny je totiž množstvo pravidelných poskytovateľov životne dôležitej tekutiny na dovolenkách a zároveň je po nej väčší dopyt. Dôvodom je zvýšenný počet úrazov.

„Pociťujeme všeobecne nedostatok krvi, ale hlavne krvných skupín s faktorom Rh negatív, t.j. krvné skupiny A Rh negat, B Rh negat, O Rh negat a AB Rh negat nielen konkrétne u nás, ale v rámci bývalého západoslovenského kraja, teda sa nemôžeme spoliehať ani na pomoc z iných hematologicko-transfúznych oddelení,resp. z Národnej transfúznej služby,“ uviedla primárka Daniela Klepancová.

Operačné zákroky podľa jej slov v piešťanskej nemocnici zatiaľ nemuseli odložiť a ani u žiadneho pacienta nedošlo k ohrozeniu života v dôsledku nedostatku krvi.

Darovať krv nebolí. Aj preto sa väčšina prvodarcov na transfúzne oddelenie vracia opakovane. Muži môžu prísť až štyrikrát do roka, ženy trikrát. Po vyplnení podrobného dotazníka odoberie lekárka vzorku, ak je v poriadku, darcovi zmerajú tlak a pri tom zisťujú detaily. Ak je všetko v poriadku, daruje 450 ml krvi. V nemocničnom bufete ho za to čaká občerstvenie. V piešťanskej nemocnici realizujú odbery každú stredu od 7.00 h približne dve hodiny.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972