Connect with us

Aktuality

Nemocnica hlási nedostatok krvi, odkladá operácie

Published

on

Až 450 ml krvi nepotrebuje väčšina z nás. Tri alebo štyrikrát do roka ju môžeme darovať. Napríklad piešťanskej nemocnici. Tá musela pre jej akútny nedostatok v uplynulých dňoch zrušiť niekoľko operácií.

[singlepic id=18666 w=320 h=240 float=left]Darovať krv nebolí. Je to skôr dobrý pocit, ba až spoločenská udalosť. Na oddelení hematológie sa každú stredu skoro ráno stretávajú ľudia všetkých vekových kategórií, iba v lete ich chodí málo. Vyvrcholilo to krízou. „Cez médiá a príbuzných pacientov sme vyzývali ľudí, aby prišli darovať, pretože sme mali výnimočnú situáciu,“ začína svoje rozprávanie primárka MUDr. Daniela Klepancová. 24. augusta prišlo na hematológiu vyše štyridsať darcov.

[singlepic id=18670 w=320 h=240 float=right]Asi polovica z nich boli priatelia a príbuzní jedného z pacientov, ktorého liečba si vyžiadala veľké množstvo tejto vzácnej tekutiny. „Má to byť akože náhrada za to, čo on minul,“ povedal nám jeho brat Kamil Rýchlik a poďakoval všetkým, ktorí v stredu prišli.

Muži môžu darovať krv štyrikrát do roka, ženy iba tri. Po vyplnení veľmi podrobného dotazníka odoberie lekárka vzorku, ak je v poriadku, darcovi zmerajú tlak a pri tom zisťujú detaily. Pýtajú sa napríklad aj na to ako sa má. „Táto otázka ma zaskočila,“ priznal sa jeden z prvodarcov. Cieľom však je zistiť, či náhodou darcovi neprišlo nevoľno. Najmä na tých, ktorí tu sú po prvý raz dáva personál obzvlášť veľký pozor. „Pravidelne nám chodí mladý chalan, ktorý je celý bledý a veľmi sa bojí. Vždy sa ho pýtam: Naozaj chceš darovať? Odpovedá, že musí prekonať strach,“ hovorí primárka a dodáva, že po dvadsiatich rokoch na hematológii, by vedela napísať celú knihu.

[singlepic id=18676 w=320 h=240 float=left]Samotný akt darovania trvá iba päť minút. Človeku „púšťajú žilou“, ale nepríjemné je iba prvé pichnutie. Za krátky čas pretečie do plastových vreciek presne 450 ml. Krv ihneď spracujú vo vedľajšom laboratóriu. Potom musí darca dlho sedieť, aby sa mu nezatočila hlava, alebo aby neodpadol. Nakoniec dostane lístok, ktorý mu v nemocničnom bufete vymenia za osminu pizze, horalku, džús a kávu alebo čaj.

„Dnešným odberom si doplníme tie minimálne zásoby, ktoré musíme mať. A v nemocnici čaká už dvanásť ľudí na operácie, ktoré sme museli odložiť. Za normálnych okolností ich neodkladáme, ale bohužiaľ boli úrazy, boli ťažké krvácania…“ vysvetľuje MUDr. Klepancová a dodáva, že momentálne chýbajú všetky krvné skupiny. Pochvaľuje si však, že piešťanská nemocnica má veľmi dobré darcovské zázemie.

[singlepic id=18674 w=320 h=240 float=right]Akcie, ktoré majú v názve „kvapka krvi“ nemocnici podľa jej slov nepomáhajú. Krv, ktorá sa týmto spôsobom v našom regióne vyberie, totiž putuje do Národnej transfúznej stanice. „Pri normálnej situácii si vystačíme s vlastnými odbermi. Chcem pochváliť najmä mladých, ktorí v poslednej dobe začali hojne chodiť,“ uzatvára svoje rozprávanie primárka a pripomína, že ešte väčší počet darcov, by rada videla aj na budúci týždeň. „A napíšte, že všetkým ďakujeme!“ dodáva na koniec.

[nggallery id=1031]

Text a foto: Martin Palkovič

REKLAMA

 

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články