Connect with us

Aktuality

Nemocnica Alexandra Wintera si v hodnotení INEKO o miesto pohoršila

Published

on

Titul nemocnica roka 2017 putuje do Ružomberka a Starej Ľubovne. Rebríčku nemocníc zostavuje na základe metodiky Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO, pričom na výsledné poradie vplývajú faktory ako spokojnosť pacientov, kvalita, ale aj transparentnosť a hospodárenie. Medzi tridsiatkou hodnotených všeobecných zdravotníckych zariadení figuruje aj Nemocnica Alexandra Witera, ktorá si oproti roku 2016 pohoršila. Nejedná sa však o žiadny dramatický prepad, z 21 miesta totiž klesla na 22 s ratingom 42,0 z možných 100. Nemocnica prechádza procesom šetrenia, zvyšovania počtu výkonov a optimalizácie, čo sa odrazilo najmä na nespokojnosti pacientov, pričom naopak ekonomické ukazovatele a transparentnosť sa výrazne zlepšili. Treba dodať, 21 všeobecných zariadení hodnotených nebolo, kvôli nesplneniu niektorého z kritérií.

V kategórii veľkých štátnych nemocníc je najlepšou Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku s výsledným ratingom 58,5. Na čele rebríčka vystriedala Fakultnú nemocnicu v Nitre, ktorej minuloročné víťazstvo vzbudilo prekvapenie, keďže mala za sebou viaceré kauzy. Na druhej priečke sa umiestnila práve nitrianska nemocnica s výsledkom 57,9 a pomyselný bronz si odniesla Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica s ratingom 57,0. Medzi všeobecnými nemocnicami, kam patrí aj Nemocnica Alexandra Wintera, si najlepšie viedla Ľubovnianska nemocnica s vynikajúcim ratingom 74,9, za ňou sa umiestnila súkromná nemocnica Nemocnica Košice-Šaca, ktorá dosiahla skóre 67,3, nemocnica v Poprade skončila tretia s výsledkom 62,4. Inštitút upozorňuje, že hodnotenie nemožno brať ako komplexný obraz o nemocniciach, lebo stále nemajú dáta o tom, aké náročné diagnózy jednotlivé nemocnice riešia.

„Univerzitná nemocnica Bratislava skončila v našom hodnotení na nelichotivom predposlednom mieste vo svojej kategórií, a to napriek tomu, že ako jediná nemocnica exceluje pri všetkých indikátoroch kvality. Zato pri spokojnosti pacientov a v transparentnosti patrí medzi najhorších a jej hospodárske čísla sú doslova katastrofou, pričom ani vývoj trendu nedáva nádej na optimizmus,“ uviedlo INEKO.

Nemocnica Alexandra Wintera – hodnotenie v roku 2017.

Nemocnica Alexandra Wintera – hodnotenie v roku 2016.

Nemocnica Alexandra Wintera prechádza ozdravným procesom a po tom čo v predchádzajúcich rokoch, končila v mínuse (v roku 2014 vyprodukovala stratu 878 667 eur, v nasledujúcom zdaňovacom období skončila v mínuse 387 711 eur), dosiahlo zdravotnícke zariadenie v roku 2016 zisk 418 018 eur a v prvom polroku 2017 bol podľa zverejnených informácií zisk už 572 374 eur. Lepšie hospodárenie a snaha riaditeľa Štefana Kóňu viesť zariadenie k lepšej transparentnosti sa odrazila aj na hodnotení, keď si nemocnica polepšila v indexe hospodárenia o 12 bodov, z 28 na 40. Zlepšil sa takisto index transparentnosti, kde hodnota stúpla z 48 bodov na 60.

Piešťanská nemocnica naopak podľa rebríčka Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO výraznejšie zaostala v úrovni spokojnosti pacientov, ktorá klesla z 29 bodov na 9. Takisto si pohoršila v kvalite poskytovaných služieb, kde nastal desaťbodový prepad z 67 bodov v roku 2016 na 57 v roku 2017.

Rating nemocnice je kalkulovaný ako vyvážený priemer bodov dosiahnutých ukazovatele. Celkovo mohlo zariadenia získať maximálne 100 bodov, minimálne 0 bodov, pričom platí, čím viac bodov, tým lepší rating a umiestnenie v rebríčku.

Ružomberská nemocnica má spokojných pacientov, jej silnou stránkou je aj kvalitná zdravotná starostlivosť a má aj nízku reoperovanosť, teda pacienti sa jej často nevracajú na opätové operácie. Naopak jej slabou stránkou je úmrtnosť na jednotke intenzívnej starostlivosti. Lídrom je už tretíkrát po sebe Ľubovnianska nemocnica, ktorú má v rukách Prešovský samosprávny kraj a mesto Stará Ľubovňa. Vo všetkých ukazovateľoch dosiahla vysoko nadpriemerné skóre. Má spokojných pacientov, nízku úmrtnosť po operačných výkonoch, mozgovo-cievnych príhodách a tiež aj na oddelení po preložení z JIS-ky. Ďalej nízku potrebu rehospitalizácií a reoperácií pacientov.

Všeobecné nemocnice

1. Ľubovnianska nemocnica, n.o. 74,9
2. Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica 67,3
3. Nemocnica Poprad, a.s. 62,4
4. Nemocnica arm. generála L. Svobodu Svidník, a.s. 57,7
5. Dolnooravská nemocnica s poliklinikou MUDr. L. Nádaši Jégého Dolný Kubín 54,6
6. Nemocnica s poliklinikou Spišská Nová Ves, a.s. 52,9
7. Nemocnica s poliklinikou Trebišov, a.s. 52,8
8. Vranovská nemocnica, a.s. (vrátane prevádzky v Stropkove) 51,5
9. Nemocnica Snina s.r.o. 49,9
10. Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča, a.s. 49,8
11. NsP Sv. Jakuba, n.o. Bardejov 48,1
12. Nemocnica A. Leňa Humenné, a.s. 47,6
13. Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca 47,4
14. Liptovská nemocnica s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu Liptovský Mikuláš 46,9
15. Nemocnica s poliklinikou Dunajská Streda, a.s. 46,2
16. Nemocnica s poliklinikou Brezno, n.o. 45,8
17. Nemocnice s poliklinikami, n.o., Levice a Topoľčany 45,1
18. Nemocnice Žiar nad Hronom (s prevádzkou Banská Štiavnica) a Rimavská Sobota 45,0
19. Nemocnica s poliklinikou Štefana Kukuru Michalovce, a.s. 44,5
20. Forlife n.o., Všeobecná nemocnica Komárno 44,2
21. Všeobecná nemocnica s poliklinikou Lučenec n.o. 42,1
22. Nemocnica Alexandra Wintera n.o. Piešťany 42,0
23. Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica, a.s. 40,1
24. Nemocnica Zvolen a.s. (vrátane prevádzky v Krupine) 39,7
25. Nemocnica s poliklinikou sv. Barbory Rožňava, a.s. 38,5
26. Nemocnica na okraji mesta, n.o., nemocnica Partizánske 35,7
27. Nemocnica s poliklinikou, n.o. Revúca 35,7
28. Nemocnica s poliklinikou Považská Bystrica 32,1
29. Nemocnica s poliklinikou Sv. Lukáša Galanta, a.s. 30,6
30. Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach 25,7

-lt/Zdroj a grafika: INEKO/Foto: archív-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články