Connect with us

Aktuality

Nemecko-slovenská akadémia má záujem prevziať jednu zo základných škôl

Published

on

Predstavitelia mesta, mestského úradu a niektorých piešťanských základných škôl sa zúčastnili na rokovaniach so zástupcami Deutsch – Slowakische Akademien (DSA). Táto spoločnosť len nedávno vstúpila ako zriaďovateľ napríklad do Strednej odbornej školy polytechnickej v Trnave. Svoje pôsobenie má záujem rozšíriť aj v Piešťanoch, a to prevzatím zriaďovateľských práv vybranej základnej školy. Jej výber necháva priamo na mesto či vedenie škôl. Proces je zatiaľ iba vo fáze rokovaní, v prípade dohody s riaditeľom a radou školy, prevod ešte schvaľuje mestské zastupiteľstvo. 

IMG_3088_resizePodľa informácií riaditeľa pre komunikáciu DSA Slavomíra Maličkaya,  od 1. septembra  minulého roku sa  akadémia na Slovensku stala novým zriaďovateľom Strednej odbornej školy v Trebišove a od nového školského roku na jeseň tohto roku bude takisto prevádzkovať Základnú školu Rozkvet v Považskej Bystrici ako aj Strednú odbornú školu polytechnickú v Trnave. „DSA má záujem rozšíriť sieť prevádzkovaných škôl  v ďalších samosprávnych krajoch a z tohto dôvodu oslovila aj vedenie mesta  Piešťany,“ uviedol.

O zmene zriaďovateľa trnavskej SOŠ polytechnickej, ku ktorej dôjde od 1. septembra tohto roka, rozhodovali krajskí poslanci tento rok. Trnavský samosprávny kraj prenajíma DSA hnuteľný aj nehnuteľný majetok na 15 rokov po jednom eure. Vedenie školy aj tím pedagógov majú zostať nezmenené a štúdium bude naďalej bezplatné. Jedným z dôvodov prevodu práv bol klesajúci počet žiakov školy.

ZŠ F.E (4)Minulý týždeň sa uskutočnila na Mestskom úrade v Piešťanoch prezentácia DSA za prítomnosti primátora M. Tamajku , ďalších predstaviteľov mesta ako aj riaditeľov  piešťanských základných škôl, pozvaných vedením mesta. „Deutsch-Slowakische Akademien zastupoval predseda Predstavenstva Marek Nikel, ktorý predstavil zámery spoločnosti na Slovensku i v piešťanskom regióne. Informoval zároveň o dlhoročných skúsenostiach materskej spoločnosti EBG v Nemecku, ktoré hodlá DSA preniesť na slovenské školy v prípade, že sa stane ich novým zriaďovateľom,“ pokračoval  S. Maličkay. Zástupcovia mesta ako aj zúčastnení riaditelia sa pýtali predovšetkým na právny rámec zmeny zriaďovateľa, zaujímali ich tiež investičné možnosti  DSA ako aj nastavenie  financovania školy po zmene zriaďovateľa. M. Nikel zdôraznil, že aj po nástupe nového zriaďovateľa zostáva štúdium bezplatné. „V prípade záujmu niektorej zo zúčastnených základných škôl je DSA pripravená predstaviť konkrétne zámery aj na rokovaní Rady školy,“ doplnil riaditeľ komunikácie. Mesto Piešťany má vo svojej  pôsobnosti päť základných škôl.  Prípadnú zmenu zriaďovateľa jednej z nich by muselo odobriť mestské zastupiteľstvo.

ZŠ Brezová (1)Ako nový zriaďovateľ deklaruje DSA  záujem posilniť technické zameranie výučby vo väzbe na prax a duálne vzdelávanie. Plánuje tiež rozšíriť výučbu v nemeckom jazyku. „Nepôjde však o klasické bilingválne štúdium a aj naďalej zostane zachovaný doterajší rozsah výučby  jazyka anglického,“ vysvetlil zástupca spoločnosti. DSA takisto sľubuje  investície do mestského majetku v podobe modernizácie budovy, technického vybavenia učební a podobne. Spoločnosť okrem jazykovej prípravy a poradenstva žiakov pri výbere strednej školy plánuje aj podporu športových aktivít. V tejto súvislosti budú môcť školy spolupracovať tiež s  partnerskými školami  nemeckej materskej spoločnosti  EBG  ale aj so športovými klubmi v Nemecku. Žiakom chce poskytnúť tiež možnosť stáží a exkurzií na partnerských školách a odborných strediskách v Nemecku i na Slovensku.

vajanskeho-zs

Deutsch – Slowakische Akademien je dcérskou spoločnosťou združenia Europäische Bildungswerk für Beruf und Gesellschaft – EBG (Európske vzdelávacie centrum pre povolanie a spoločnosť) so sídlom v Magdeburgu, ktoré od roku 1990 pôsobí vo viacerých  nemeckých spolkových krajinách v oblasti prípravy pre povolanie a ďalšie vzdelávanie. V súčasnosti má v Nemecku 34 stredných odborných škôl a odborných stredísk , vrátane viacerých centier  pre rekvalifikáciu nezamestnaných.

ZŠ Holubyho (1)

O ktorú základnú školu pôjde, ešte nie je isté…

-ad-, Zdroj: www.piestany.sk, Tlačová správa DSA, ilustr. foto: archív PNky

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články