Connect with us

Aktuality

Nemáte doma historické kroje? Folkloristka Beáta Bučková ich zháňa kvôli inšpirácii

Published

on

Folkloristka Beáta Bučková rozbehla pred nedávnom dokladovanie originálnych krojov, pochádzajúcich z obce Banka. Zaujíma ju tak farebnosť ako aj druh výšivky, používané vzory a tiež to, či sa približujú viac k Piešťanom alebo k obciam Lúka, či Hôrka. Po skončení tohto pátrania plánuje pokračovať v zbere údajov práve v susedných obciach. Ak náhodou vlastníte bananský kroj a boli by ste ochotní ho zapožičať alebo aspoň nechať nafotiť, určite sa Beáte Bučkovej ozvite prostredníctvom našej redakcie alebo facebooku. Podľa nich potom šikovné dievčatá ušijú nové kroje, ktoré nás potešia pri folklórnych predstaveniach. 

IMG_3936_resize

Beáta Bučková druhá sprava.

„Na strednej škole som začala tancovať vo folklórnom súbore Slnečnica a neskôr sme vytvorili nový folklórny súbor Máj, kde pôsobím až doteraz. Pred dvomi rokmi som videla folklórny súbor Žito, ktorý približuje divákom tradície z nášho regiónu a nadchlo ma to natoľko, že som neodolala a stala sa aktívnou členkou. Keďže približujeme ľuďom tradície z nášho okolia a chlapci nemali kroje (z mužských krojov sa moc nezachovalo, keďže chlapci odchádzali na vojnu a po vojenčine už boli odrastení a začali sa obliekať do nohavíc a košieľ, už ako mestskí páni), tak sme sa dohodli, že im piešťanské košele vyšijeme my – dievky. Po 8 mesiacoch mi z rúk vypadli dve nádherné košele. Samozrejme, vyšívali aj iné dievky, takže chlapcov sme obliekli i keď ostatné súčasti krojov ako nohavice či lajblíky sa dávali šiť,“ povedala o svojom kontakte s folklórom Beáta Bučková.

DSC_0069

Ak máte doma odložené po starých rodičoch súčasti krojov, napríklad staré kabátiky, zástery, sukne, spodnice, prucle, rukávce, košele, šatky, ich zapožičaním, prípadne poskytnutím pre nafotenie dopomôžete k zachovaniu tradícií. Beáta Bučková kroje najprv zháňala na internete, neskôr ich začala sama šiť a vyšívať. Vzhľadom na to, že každá dedinka má v krojoch rôzne odlišnosti, rozhodla sa urobiť prieskum práve v obci Banka a zdokladovať tieto rozdiely.

13055347_10205470594916675_3678723977802509455_n13015548_10205470593996652_2997369957070976125_nOkrem toho sa zaujíma aj o osobné skúsenosti pamätníkov, týkajúce sa ich spomienok na rodičov, či starých rodičov a zvyky, ktoré boli v našom regióne v minulosti. Vedeli ste napríklad, že piešťanská strana Váhu vyšívala na malé dierky a opačná strana vyšívala kroje na veľké dierky? Taktiež farebnosť krojov, vzorov, ale aj materiálu je v každej obci iná. Najväčším paradoxom je podľa folkloristky to, že ako Piešťanka nemá miestny kroj. Kroje teda hľadá aj ako inšpiráciu pre svoj nový výtvor a dúfa, že nejaké časti získa darovaním. Hlavne verí, že sa jej podarí postarať o kusy, o ktoré sa ľudia nevedia postarať sami a v najhoršom prípade uvažujú o ich vyhodení prípadne spálení.

13087627_10205470594196657_4306900382524595411_n

„Nedávno som sa rozprávala s jedným folkloristom a dospeli sme k názoru, že Piešťanci boli asi tichý národ. Všetky ostatné regióny majú napríklad trávnice, čo sa spievavali pri kosení a hrabaní sena, a Piešťanský región nič. Takže aj toto by som rada zistila.
A keďže robím na Obecnom úrade na Banke, rozhodla som sa, že v spolupráci s Viktorom Vráblom prebehneme ľudí v obci a popozeráme kroje, pofotíme, pozisťujeme, čo si kto pamätá ešte z detstva alebo z rozprávania. Taktiež by som rada túto skutočnosť zaznamenala aj do kroniky obce Banka,“ dodáva folkloristka.

13062349_10205476547105476_5427879709919298744_n

-lt/Foto: Viktor Vrábel, Mirka Chamrazová, Eva Ryšavá-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna.

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Trendingx

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.