Aktuality

Nekonečný príbeh: park pamiatkou zatiaľ nebude

By 4. augusta 2011No Comments

Ministerstvo kultúry zrušilo rozhodnutie pamiatkárov, ktorí koncom apríla vyhlásili piešťanský mestský park za národnú kultúrnu pamiatku (NKP). Vyhovelo tak odvolaniu súkromných vlastníkov – piešťanských kúpeľov a Anny Veselej.

Rozhodnutie ministerstva, proti ktorému nie je možné podať odklad, zverejnili dnes (4. augusta 2011) na webe mesta. Pokračuje tak kolotoč rozhodnutí a odvolaní.

[singlepic id=9443 w=320 h=240 float=left]Pamiatkári vyhlásili park za NKP prvýkrát už vlani. Ministerstvo kultúry však toto rozhodnutie zrušilo. Dôvodom mali byť procesné chyby. Všetko sa rozbehlo odznova začiatkom tohto roka. V apríli sa obe strany – vlastníci a pamiatkári – stretli na obhliadke a koncom apríla bol park vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku opäť. Vlastníci sa odvolali.

Aj tentoraz vyčíta ministerstvo pamiatkárom najmä procesné chyby: „Pamiatkový úrad teda nedostatočne zistil skutkový stav veci, čim porušil zásadu meteriálnej pravdy správneho konania,“ píše sa v rozhodnutí. Na inom mieste však ministerstvo uznáva pamiatkovú hodnotu predmetného územia a jeho hranice: „Pamiatkový úrad správne označil dotknuté územie ako park a vymedzil ho parcelnými číslami.“ Súkromní vlastníci totiž namietali, že nie je možné presne určiť hranice, ktoré treba chrániť, pretože sa nedá konkretizovať, kde presne je zachovaná autentická sadovnícka kompozícia z 19. storočia.

Autor: mp

 

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972