Connect with us

Aktuality

Nehodovosť v povestnej bananskej zákrute medziročne klesá

Published

on

Ostrá zákruta v obci Banka pri vjazde do Moravian nad Váhom spôsobuje strasti vodičom prechádzajúcich áut i obyvateľom priľahlých domov odjakživa, nehodovosť však začala stúpať s rozmachom automobilového priemyslu pred viac ako tridsiatimi rokmi. Hoci sa nehody či škodové udalosti stále počítajú v desiatkach, ich počet sa medziročne znižuje o polovicu. Ešte pozitívnejší je fakt, že počet vážnych či smrteľných nehôd klesol na minimum – kým od existencie zahynuli podľa dlhoročných obyvateľov štyria účastníci nehôd, v priebehu posledných rokov to nebol ani jeden.

Vlani v júli pribudla na neďalekom dome kamera, ktorá nepretržite vysiela pohľad na zákrutu. 20. decembra zas bol úsek v zákrute po opakovaných urgenciách obyvateľky provizórne vyfrézovaný. V priebehu posledných rokov sa taktiež zvýšilo mediálne povedomie o zákrute, vznikla dokonca facebooková stránka. 30. apríla bola odvysielaná reportáž o zákrute aj v relácii Autosalón na RTVS. Tomuto úseku cesty II/507, ktorá patrí Trnavskému samosprávnemu kraju, prischol názov Bananská Curva Grande.

Dopravné nehody sa vyskytujú vo vlnách, hlavne v daždivom období a zimných mesiacoch. Tento rok sa ich zatiaľ stálo 18, posledná pred dvomi týždňami. „Samotná zákruta je pomerne ostrá, neprehľadná a nemá dostatočný priečny sklon. Z vnútornej strany je zástavba a z vonkajšej sú polia. Z oboch strán idú do nej dlhšie rovné úseky, čo má za následok, že niektorí vodiči podcenia jej náročnosť, ktorá sa zvyšuje najmä na začiatku dažďa, keď je na vozovke mazľavý prach z ovzdušia, pôvodom z okolitých polí,“ uviedol pre pnky.sk dopravný analytik Jozef Drahovský a dodal: „Bolo by vhodné v samotnej zákrute obmedziť rýchlosť – zvonka na 40 km/hod a z vnútornej strany až na 30 km/hod aj s vysvetlením dôvodu, napríklad použitím dopravnej značky A8, Nebezpečenstvo šmyku.“

„Najhoršie je, keď vidíte to ľudské nešťastie a hlavne keď sú v tom zainteresované deti. Je normálne, že pomôžem,“ hovorí Katarína Menyhardt, obyvateľka neďalekého domu, ktorá spolu so susednou rodinou pomáha zraneným účastníkom a zvoláva záchranné zložky. Veľkým nebezpečenstvom, ktoré na havarujúcich vodičov druhý rok číha, predstavuje elektrická rozvodňa k domom, ktoré vyrastajú v tesnej blízkosti zákruty. Po poslednej kolízii je skriňa stále v dezolátnom stave.

Ešte 1. marca 2016 sa na obecnom úrade stretli zástupcovia Okresného dopravného inšpektorátu Trnava, Okresného úradu Piešťany, odboru cestnej dopravy a pozemných komunikácií, zástupcovia trnavskej a piešťanskej Správy a údržby ciest. Odvtedy sa však okrem provizórneho vyfrézovania vlani v decembri situácia nezmenila, obec podľa starostky Tatiany Julinyovej preto v týchto dňoch urguje dotknuté inštitúcie.

Podľa platných noriem môže byť časť cesty zaradená medzi úseky častých dopravných nehôd až vtedy, keď sa na nej stane päť nehôd v priebehu polroka. Nie všetky kolízie sú klasifikované ako dopravná nehoda, väčšinou ide o škodové udalosti. Jazdite opatrne, nielen pri prejazde Bananskou Curvou Grande.

-vv-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články