Connect with us

Aktuality

Nebezpečnú zákrutu na Banke provizórne vyfrézovali, pomohli urgencie obyvateľky

Published

on

Ostrá zákruta pri hranici obcí Banka a Moravany nad Váhom sa po urgenciách dočkala aspoň provizórnej úpravy. Vyfrézované pruhy by mali znížiť šmykľavosť a tým aj nehodovosť v tomto mieste. Tento rok sa v zákrute odohralo 25 udalostí.

Obyvateľka domu v zákrute Katarína Menyhardt sa s dôsledkami zle riešenej zákruty potýka každotýždenne už niekoľko rokov. Spolu so susedmi bola svedkami ľahkých i ťažkých zranení a, žiaľ, aj smrti; väčšinou však účastníci nehôd vyjdú z áut po vlastných. Naposledy počas 18. decembra zišli z cesty tri autá. Podľa dobre informovaného zdroja utrpela žena v prevrátenej Toyote ťažké zranenia. Ďalšie auto o dve hodiny neskôr zasiahlo nešťastne umiestnenú elektrickú skriňu pod napätím. Podobne dopadla pred pol rokom skrinka plynomeru na opačnej strane cesty. V roli nekončia len osobné autá, napríklad v auguste minulého roka v zákrute vytlačil kamión autobus. Vinník nebol doposiaľ vypátraný.

Still0805_00013

Podľa starostky obce Banka Tatiany Julinyovej sa problém s úpravou asfaltu pretrváva necelý rok: „1. marca sa uskutočnilo stretnutie, ktorého sa zúčastnili zástupcovia Trnavského samosprávneho kraja, Správy a údržby ciest Piešťany a Trnava, Okresného úradu, odbor cestná doprava Piešťany a Trnava. Zúčastnení sa dohodli, že projektovú dokumentáciu k dopravnému značeniu vypracuje obec Banka a značky a zdrsnenie vozovky zabezpečí Správa a údržba ciest. Dnes to už nie je pravda, Okresný úrad Piešťany, odbor cestnej dopravy si svojvoľne dohodu upravil a značenie, osadenie a údržbu značiek, ako aj zdrsnenie vozovky si má obec zabezpečiť sama na vlastné náklady, hoci je cesta majetkom Vyššieho územného celku a jej správu má zabezpečovať Správa a údržba ciest TTSK, pobočka Piešťany.“

06Pohár trpezlivosti obyvateľov pretiekol. 19. decembra kontaktovala Katarína Menyhardt sekretariát Správy a údržby ciest TTSK. „Zaujímalo ma, dokedy bude takýto stav trvať. Prisľúbili, že asfalt v zákrute sa bude frézovať budúci rok po súťaži. Opýtala som sa, či im nie je trápne, že zanedbávajú údržbu zákruty – nezametajú po zime štrk, na ktorom sa potom šmýkajú autá. Pohrozila som, že ak niečo do zajtra (20. december, pozn. red.) v zákrute nepodniknú, podám trestné oznámenie vo veci poškodzovania zdravia z nedbanlivosti,“ popísala telefonát obyvateľka, ktorá si priemerne dvakrát do roka opravuje plot po nárazoch áut. Priznala, že havárie znižujú kvalitu života obyvateľov domov pri zákrute a priamo v nej. „Správa a údržba ciest si nevie predstaviť, aké je to vstávať o štvrtej ráno k havarovanému autu. Nepočuli ešte plač detí v prevrátenom aute,“ dodala Menyhardt.

IMG_0739

S prácami na zdrsnení povrchu sa začalo hneď na druhý deň (v utorok 20. decembra) doobeda. Majiteľ firmy, ktorá v spolupráci so Správou a údržbou ciest TTSK dočasné zdrsnenie vykonala, si neželal zverejniť názov spoločnosti. Pracovníci s pomocou špeciálneho prístroja vyrezali v asi dvoj a pol metrových odstupoch ryhy do asfaltu. Či ide o krok k bezpečnosti, ukáže budúcnosť. Každopádne, nevyhnutná je kompletná úprava povrchu, na ktorom strácajú priľnavosť pneumatiky aj pri nižších rýchlostiach. Hlavným dôvodom je prach pochádzajúci z priľahlej role, ktorý v kombinácii so zrážkami vytvára šmykľavú blatistú vrstvu.

-vv-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články