Connect with us

Aktuality

Návštevníci výstavy sa dozvedeli viac o živote Alexandra Šindelára

Published

on

Vila Liska bola vo štvrtok 9. novembra dejiskom slávnostného otvorenia výstavy s názvom „Jeho osudom boli Piešťany“. Balneologické múzeum Imricha Wintera ju pripravilo pri príležitosti 70. výročia doposiaľ nevyjasneného úmrtia Alexandra Šindelára, pričom návštevníci sa vďaka expozícii môžu dozvedieť viac o živote tohto významného farára, dekana a starostu Piešťan. Podujatie prilákalo množstvo obyvateľov mesta, ktorým sa prihovorili riaditeľ múzea Vladimír Krupa, kurátor výstavy Andrej Bolerázsky a hovorca Trnavskej arcidiecézy Dušan Kolenčík. Súčasťou vernisáže bola aj prezentácia knihy Stanislava Žlnaya „Komu prvému asi zazvoní?“, ktorú autor napísal z množstva zozbieraného archívneho materiálu.

„Nebol prvým ani posledným kňazom, ktorý bol na Slovensku zavraždený. Za niečo vyše 40 rokov vlády komunistov, respektíve ujímania sa vlády komunistov od roku 1945 bolo zavraždených minimálne desať kňazov. Myslím úkladne zavraždených a nerátam tých, ktorí zomreli v táboroch a väzniciach v dôsledku neľudského zaobchádzania. Zarážajúci a mnohovravný je zároveň i fakt, že žiadna z týchto vrážd nebola spravodlivo vyšetrená. S odstupom som si uvedomil, že neobjasnenie vraždy Alexandra Šindelára nie je prekvapujúce. Keď sa nepodarilo objasniť vraždu kňaza Štefana Poláka z neďalekých Boroviec, ktorá sa stala dva roky pred pádom totality, bolo by asi naivné očakávať, že sa vyšetrí vražda, ktorá sa stala dva mesiace pred nastolením brutálneho komunistického režimu, ktorý prenasledoval, mučil a likvidoval kňazov a dokonca aj rehoľné sestry,“ povedal tvorca a kurátor výstavy Andrej Bolerázsky.

„Od prvých chvíľ na novom mieste až do posledného osudového dňa bol zžitý s problémami veriacich, ale aj všetkých ostatných občanov mesta a celej farnosti. Svojou svedomitou prácou a pastoračným nasadením si získal priazeň mnohých ľudí do takej miery, že v deň jeho pohrebu sa s ním prišlo rozlúčiť takmer celé mesto. Avšak nie vždy sa mohlo spomenúť jeho meno alebo pripomenúť si jeho zásluhy. To sa napráva možno aj v tomto momente, touto peknou výstavou a samozrejme aj uvedením knihy,“ vyjadril sa vo svojom príhovore Dušan Kolenčík.

Vladimír Krupa sa autorovi knihy Stanislavovi Žlnayovi poďakoval za jeho prácu pri získavaní materiálu i jeho úsilie pri zabezpečovaní financií potrebných pre jej vydanie. Rovnako tak vyzdvihol prácu svojich kolegov z Balneologického múzea Imricha Wintera, ktorý sa na knižke podieľali redakčnými prácami a výberom fotografií. Pri príležitosti otvorenia výstavy pripravil miestny Klub filatelistov pod vedením Milana Vanča špeciálnu pečiatku, ktorá potešila fanúšikov zbierania známok.

„Táto publikácia nie je typickým biografickým dielom, v ktorom si môžeme prečítať o jeho živote od začiatku až do konca. Snažil som sa pri jej písaní zamerať na širší historický kontext, aby nielen Piešťanci, ale aj tí ktorí majú v Piešťanoch rodinu, alebo sem z času na čas zavítajú, vedeli o Alexandrovi Šindelárovi a pochopili dobu, v ktorej žil, aby pochopili udalosti, ktoré sa diali v Piešťanoch a vedeli si vytvoriť obraz o danej dobe,“ prezradil o posolstve knihy „Komu asi prvému zazvoní?“ jej autor Stanislav Žlnay.

Život Alexandra Šindelára ukončil za doposiaľ nevyjasnených okolností neznámy páchateľ výstrelom z pištole kalibru 7,62 mm dňa 2. novembra 1947 v priestoroch fary pri Kostole svätého Štefana. Stalo sa tak iba deň potom ako na poludnie vysvätil zvon a kázeň ukončil slovami „Komu asi prvému zazvoní?“. Ak ste nestihli slávnostné otvorenie nezúfajte, výstava bude verejnosti prístupná do 31. januára 2018.

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“3600″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“180″ thumbnail_height=“120″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“0″ number_of_columns=“0″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“0″ slideshow_link_text=“[Show as slideshow]“ order_by=“pid“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“1500″]-lt/Zdroj: Stanislav Žlnay, Balneologické múzeum Imricha Wintera/Foto: lt-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články