Connect with us

Aktuality

Návrhy vytvorené na workshope [1:1] prešli kritikou, dnes sa rozhodne o realizácii

Published

on

Workshop [1:1] pokračoval vo štvrok 21. júla verejnou kritikou návrhov, organizátori ju museli kvôli časovému sklzu presunúť z priestorov komunitného centra ŽiWell do budovy Domu umenia. Tri skupiny účastníkov odprezentovali kritikom svoje návrhy a medzi ich nápadmi bola napríklad netradičná rozhľadňa, visutý chodník medzi stromami, či vizuálne prepojenie mostu na Lido so stredovou časťou ostrova a nábrežím. Dnes by sa malo rozhodnúť o tom, ktorý objekt nakoniec uzrie svetlo sveta, jeho konštrukcia začne už v sobotu a predstavenie hotového diela verejnosti sa uskutoční posledný júlový víkend na Lidožúre.

IMG_0214_resize

„[1:1] je študentský workshop, ktorého cieľom je vytvoriť reálny architektonický objekt z dreva v mierke jedna k jednej. Pre študentov je to veľmi lákavé, pretože si môžu vyskúšať prácu s veľkými strojmi a v reálnych podmienkach i to, že ich návrhy budú aj realizované, čo sa väčšinou v škole nestáva. Medzi ôsmymi účastníkmi máme aj zástupcov z Poľska a Ukrajiny, ktorým pomáhajú zahraniční lektori z Fínska, Dánska a Nemecka. Okrem nich sa na workshope zúčastňujú aj kritici Benjamín Brádňanský, Vito Hala a Peter Lényi, ktorí nám veľmi pomáhajú so spätnou väzbou. Účastníci sú z Piešťan nadšení, všade chodia pešo a z budovy Domu umenia sú úplne unesení,“ priblížila workshop Lívia Gažová.IMG_0205_resize

Počas workshopu [1:1]  sa zamerali na cíp Lida smerujúci ku Kolonádovému mostu, ktorý skicovali, čím sa snažili viac pochopiť tento priestor a vytypovať nejaké zaujímavé miesta. Zaujímavé je, že z toho vznikli také dve opakujúce sa témy, jednu sme nazvali magický alebo tajný les, ktorú tvoria stromy obrastené brečtanom a druhou bol kvetinový ostrov, teda časť s ružovými kvietkami. Účastníci po štúdii prostredia následne realizovali svoje konkrétne návrhy, ktoré zahŕňali rôzne móla, chodníky pomedzi kamene, ale aj rôzne prvky určené pre posedenie, či získanie iného pohľadu na prírodu a prostredie Vážskeho ostrova. Koncepty, ktoré vytvorili boli odprezentované a podrobené verejnej kritike, respektíve spätnej väzbe slúžiacej na zamyslenie a hlbšie rozpracovanie prvotných nápadov. Počas nej tri tímy študentov predstavili svoje hlbšie rozpracované návrhy.IMG_0188_resize

„Veľmi sa mi páčil návrh v priestore, ktorý nazvali secret forrest. Pozostával z niekoľkých trojuholníkových objektov určených na prechádzku, ktoré by sa postupne zvyšovali. Priestor v cípe Lida má silnú atmosféru, ale keďže je celé zarastené brečtanom, prístup do týchto miest je dosť obmedzený a človek má až pocit, že to nechce narušiť. Tento návrh akoby otváral priestor viac pre ľudí, aby sa tam mohli pozrieť a zároveň pracoval aj s miestom a krajinou,“ povedala členka občianskeho združenia WOVEN Veronika Trnovská.

IMG_0172_resize

Veronika Trnovská a Lívia Gažová

Netradičná rozhľadňa, ktorú odprezentovala prvá skupina študentov, bola zaujímavá tým, že sa snažila zmeniť perspektívu pohľadu. Pôvodný kruhový návrh museli kvôli technickej náročnosti zmeniť na šesťuholníkový. Drevená stavba by mala otvory, ktorými by sa dalo vojsť dnu, tam si ľahnúť a cez chýbajúci strop pozorovať nebo či stromy, pričom človeku by trčali von len nohy a zvonku by pripomínala niečo ako pavúka.

IMG_0220_resizeDruhý návrh pracoval s priestorom stromov obklopených brečtanom. Jednalo by sa o chodník zložený zo štyroch samostatných trojuholníkových prvkov, ktoré by mali dĺžku 8 metrov a postupne by vystúpali do výšky dvoch metrov. Návštevník Lida by sa tak mohol pozrieť do priestorov, ktoré mu inak zostávajú skryté.

IMG_0225_resize

Tretia skupina prišla s konceptom vizuálneho prepojenia Lida, ktoré by malo slúžiť k tomu, aby lákalo ľudí k preskúmaniu jeho zákutí. Rovnobežne s mostom by vznikla akási vstupná brána, ktorá by pokračovala k ďalšiemu prvku nachádzajúcemu sa na nábreží. Účastníci workshopu tu počítali s vytvorením móla, ktoré by obsahovalo aj prvky určené na sedenie a opekanie.

IMG_0228_resize

„Lokalita Lida je podľa mňa úplne výnimočná, pretože svojou divokosťou ponúka alternatívu k upraveným častiam parku a zároveň sa nachádza len kúsok od centra mesta. Veľa slov, ktorými účastníci workshopu pomenovali jeho priestory boli – uzavreté, tajné, či záhadné. Až teraz som si uvedomila, že keď človek prichádza k Lidu cez most, tak vôbec nevie, čo ho čaká, pretože bariéra zo stromov mu zakrýva výhľad,“ dodala Lívia Gažová.

IMG_0181_resize

Organizátorky workshopu [1:1] Lívia Gažova z o.z. Centrum architektúry a členky o.z. WOVEN Marianna Maczová, Danica Pišteková, Veronika Trnovská a Anna Cséfalvay

Cieľom workshopu [1:1]  je realizácia objektu/ skupiny objektov reálnych rozmerov a rozšírenie praktického vzdelania študentov architektúry a dizajnu. Plánovaným výsledkom je okrem nadobudnutých dizajnérskych a remeselných skúseností hravý a nevšedný priestor pre návštevníkov ostrova Lido v Piešťanoch. Projekt organizujú občianske združenia WOVEN a Centrum architektúry, jeho garantom je doc. Sabah Shawkat z Vysokej školy výtvarných umení a podporili ho Nadácia Tatra banky, Trnavský samosprávny kraj, Dom umenia, Žiwell, Inžiniersky kabinet VŠVU, Mesto Piešťany, Fond na podporu umenia.

-lt-, aktualizované

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články