Connect with us

Aktuality

Nastanú zmeny v systéme autobusovej dopravy v Piešťanoch?

Published

on

Na autobusovú dopravu v Piešťanoch od obyvateľov počuť často sťažnosti. Najväčším problémom, ktorí ľudia pomenúvajú, je nízka frekvencia spojov. Aj preto samospráva pristúpila k spracovaniu optimalizácie mestskej autobusovej dopravy v Piešťanoch. V uplynulých týždňoch mohli obyvatelia pripomienkovať už spracovaný návrh projektu a proces zavŕšilo jeho verejné prerokovanie vo štvrtok 4. marca 2020 v mestskej knižnici. Napriek všetkým týmto krokom je podľa aktuálneho vyjadrenia zástupcov samosprávy stále otázne, či bude projekt zavedený do praxe.

Podľa správy zverejnenej radnicou: „Konečnému návrhu predchádzalo veľké sčítanie cestujúcich, niekoľkodenné pozorovanie, ako aj sociologický prieskum online a papierovou formou, v ktorom tvorcovia návrhu zisťovali názory a požiadavky cestujúcich. V prieskume, ktorý sa uskutočnil v roku 2018 boli tiež oslovení veľkí zamestnávatelia a školy, ktorých pripomienky boli tiež užitočné pre podklady k projektu.“ 

Pri spracovaní dopravno-sociologického prieskumu došlo k veľmi malej návratnosti rozdaných dotazníkov, ale aj k nízkemu vypĺňaniu online dotazníkov. Celkovo radnica, ktorá zabezpečovala túto časť projektu dostala spätnú väzbu od približne 400 obyvateľov Piešťan.  „Návratnosť bola menšia než sme očakávali, ale nie je to nič nezvyklé, nevybočili ste zo skúseností ako máme inde. Môže to svedčiť o neinformovanosti, prečo je dôležité vyplniť dotazník, ale taktiež o postoji obyvateľov k mestskej autobusovej doprave, keď ju nevyužívajú nemajú k nej žiaden vzťah, ale rovnako si môžu povedať, že načo to budú vypĺňať, veď aj tak sa nič nezmení,“ reagoval na situáciu V. Jánoš z Českého vysokého učení technického, ktoré prieskum pre dodávateľa optimalizácie spracúvalo.

Z dotazníka chceli spracovatelia čerpať informácie o celkovej mobilite v meste, ale podľa nich to nebo jediný informačný zdroj, ktorý mali k dispozícii. V dotazníku bol priestor na vyjadrenie problémov, ktoré ľudia v súvislosti s MAD vnímajú. „Najčastejšie sa opakovala nízka frekvencia spojov a že sever a rozvojový juh sú málo obslúžené,“ priblížil spracovateľ.

Tomu zodpovedá aj aktuálne vyjadrenie hovorcu samosprávy Martina Ričányho: „Na základe prieskumu autori projektu zistili, aké sú najtypickejšie ciele cestujúcich a tiež ich nespokojnosť s časovými intervalmi, veľkými časovými rozostupmi alebo nevhodným naviazaním spojov. Takisto zistili, že Piešťany sú atypické tým, že tu máme veľké množstvo cestujúcich na invalidnom vozíku, ktorí jazdia celým mestom.“

Podľa radnice autori projektu netvrdia, že aktuálne fungovanie mestskej dopravy je zlé, ale tým, ako sa mesto rozvíja, menia sa odchody, príchody vlakov a autobusov medzimestskej dopravy, je potrebné urobiť úpravu liniek. V aktuálnom návrh optimalizácie je spracované zdvojnásobenie výkonu mestskej dopravy, posilnenie spojov a taktiež kratšie intervaly medzi linkami. Autobusy by mali chodiť v špičkách v 15 minútových intervaloch.

Definitíva zavedenia optimalizácie do praxe ešte nepadla

„V projekte autori nepočítajú s navyšovaním vozového parku, ale pokiaľ by sa mesto pre optimalizáciu rozhodlo, prevádzka mestskej dopravy by zo súčasných 350 000 € ročne narástla na takmer 750 000 € a zmeny by mohli prísť do platnosti najskôr ku koncu roku 2021,“ informoval Martin Ričány. 

Číslo 350-tisíc eur, ktoré uvádza hovorca nie sú celkové náklady na MAD, ale len suma, ktorú dopláca samospráva. Ďalšie prostriedky získava prevádzkovateľ z cestovného. Podľa predošlých informácií poskytovaných v priebehu spracovania optimalizácie mestskej autobusovej dopravy vychádzal paradoxne najnákladnejší variant ako ekonomicky najzaujímavejší, keď by Mesto Piešťany nemuselo platiť ani takú dotáciu ako dnes. Podmienkou však bolo okrem optimalizácie MAD prijať aj ďalšie opatrenia tak, aby obyvatelia mali väčší záujem o jej využívanie. Vyžadovalo by okrem vhodnejšieho rozmiestnenia zastávok, či zapracovaného zvýšenia intenzity aj obmedzenia vo využívaní automobilov v centre mesta. Výsledkom by mali byť prázdnejšie ulice a čistejší vzduch. 

-th-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články