Connect with us

Aktuality

Naši športovci sa ukázali, získať môžu dohromady až 30 000 eur

Published

on

Nadácia Slovenského olympijského výboru rozbehla začiatkom mája druhý ročník grantového programu „UKÁŽ SA!“, ktorého hlavným cieľom je podporiť mladých talentovaných športovcov. Zástupcovia nadácie na tento účel vyčlenili dohromady 30 000 eur, ktoré prerozdelia medzi 12 finalistov na základe hlasovania verejnosti. O príspevok sa mohli uchádzať športovci od 12 do 18 rokov, ktorí dosiahli mimoriadne športové úspechy, nachádzajú sa v nepriaznivej finančnej situácii, alebo potrebujú podporiť nádejnú kariéru. Do programu sa zapojili i piešťanské nádeje, medzi nimi napríklad triatlonistka Lýdia Drahovská, veslárka Viktória Zruttová a rugbysta Jakub Klčo. Každý z nich mal síce inú motiváciu a iný dôvod pre podanie žiadosti, všetci však dúfajú, že sa dostanú do finále a uspejú.

Uchádzači o prostriedky z grantovej výzvy spolu s registračným formulárom mapujúcim ich úspechy a prezentujúcim dôvody, prečo potrebujú podporu zasielali i krátke motivačné video. Dokrútky pre trojicu piešťanských nádejí realizovala zdarma marketingová a PR agentúra Bona Publica, ktorá sa podieľala aj na slávnostnom oceňovaní Osobnosť mesta Piešťany. Podmienkou účasti na grantovom programe bol vek žiadateľa od 12 do 18 rokov, ktorý sa venuje individuálnemu alebo kolektívnemu športu a samozrejme športový talent.

„Mám dvoch mladších bratov. Jeden z nich má epilepsiu a trpí autizmom. V mojej rodine pracuje iba otec, pretože mama sa musí starať o postihnutého brata. Veslovanie je veľmi finačne náročným športom, či už z pohľadu technického zabezpečenia alebo prípravy. A preto moji rodičia majú často problém zabezpečiť mi výbavu a vhodnú prípravu, aby som mohla napredovať. Z tohto dôvodu sa uchádzam o Vašu podporu,“ uvádza vo svojej žiadosti Viktória Zruttová, ktorá je viacnásobnou majsterkou Slovenska v skife a popýšiť sa môže aj ďalšími úspechmi na pretekoch na vode i trenažéroch.

https://www.youtube.com/watch?v=bCBz6lzyNiY

Jakub Klčo absolvoval prijímacie skúšky na akadémiu klubu Blackheath FC, ktorý je najstarším rugby klubom na svete, kde pôsobil aj prezident piešťanského Rugby Union Clubu Terrence Purton. Vďaka veľkej snahe sa mu podarilo prebojovať medzi hŕstku šťastlivcov, ktorí boli prijatí na dvojročné štúdium v Blackheath Rugby Academy. So štúdiom a tréningovým procesom v zahraničí, ale aj so všeobecným životom v Londýne sú spojené veľké finančné výdavky. Náš rugbista a kapitán juniorskej reprezentácie by chcel v prípade úspechu prostriedky použiť práve na rozvoj svojho talentu.

https://www.youtube.com/watch?v=YiJU4FSLjCA

„Triatlon je veľmi finančne náročný šport, pretože naň treba veľa športového vybavenia od dresu a pomôcok na plávanie až po cestný či horský bicykel. Keďže pochádzam z rodiny, kde okrem mňa športujú aj moji 6. súrodenci, je veľmi ťažké pre mojich rodičov zabezpečiť mne i ostatným súrodencom vhodné prostriedky na preteky a tréningy. Preto by som touto nadáciou veľmi rada aspoň trošku odľahčila svojich rodičov a týmto príspevkom pomohla k splneniu nielen môjho sna, reprezentovať Slovensko na medzinárodných súťažiach, ale aj snov mojich súrodencov,“ uviedla Lýdia Drahovská, ktorá má za sebou mnohé úspechy v triatlone i duatlone doma i v zahraničí.

https://www.youtube.com/watch?v=RqYLmUowgS4

Nadáciu SOV založil Slovenský olympijský výbor v roku 2007. Jej hlavným poslaním je podporovať mladých talentovaných športovcov a športové podujatia. Okrem toho aktívne pracuje s olympijskými seniormi a realizuje ďalšie aktivity na pomoc a podporu športu. Projekt Ukáž sa! prezentovali médiám na tlačovej komisii prezident SOV Anton Siekel, nový predseda správnej rady Nadácie SOV Dušan Guľáš, aj ambasádori projektu z radov olympionikov – zjazdárka Petra Vlhová, plavec Richard Nagy a hokejista Dominik Graňák.

„Minulý rok nám prišlo v rámci tohto grantového programu až 73 žiadostí a zaregistrovali sme viac ako 25-tisíc hlasov v rámci internetového hlasovania. Toto číslo nás milo prekvapilo a zároveň utvrdilo v tom, že na Slovensku máme veľa talentovaných mladých športovcov na začiatku svojej športovej kariéry, ktorí potrebujú našu pomoc a podporu. Naším cieľom je vyhľadávať tieto talenty a podporovať ich, aby napredovali a stali sa z nich o niekoľko rokov slovenskí olympijskí reprezentanti. Toto musí byť kľúčová úloha Slovenského olympijského výboru a jeho nadácie,“ povedal prezident Slovenského olympijského výboru Anton Siekel.

„Aj my sme boli kedysi na začiatku našej športovej kariéry. Mali sme svoje sny a veľké športové túžby. Keď som bola malá, celé moje športovanie financovali rodičia. Viem, aká dôležitá pre mňa bola a stále je moja rodina. Dnes majú mladí talentovaní športovci jedinečnú príležitosť získať pomoc a podporu od silného a dôveryhodného partnera, ktorým je Nadácia SOV. Verím, že do projektu Ukáž sa! sa zapojí veľa detí a že viacerým pomôžeme,“ povedala slovenská reprezentantka v zjazdovom lyžovaní a ambasádorka grantového programu Ukáž sa! Petra Vlhová.

-lt/Zdroj: Nadácia Slovenského olympijského výboru-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články