Connect with us

Aktuality

Naplaveniny z mosta odstraňujú vodohospodári, pri nebezpečenstve zodpovedá aj mesto

Published

on

Pred časom sme si všimli, že na pilieroch Kolonádového mosta sa opäť zachytilo množstvo naplavenín, medzi nimi aj pomerne vzrastlý strom. Zaujímalo nás preto, kto a ako často naplaveniny odstraňuje, či tým netrpí statika mosta, ktorý už má niečo za sebou a či ich hromadenie negatívne neovplyvňuje i prietok či hladinu Váhu. Na naše otázky nám poslal odpovede hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Banská Bystrica, Pavol Machava. Podľa neho naplaveniny vodohospodári odstraňujú podľa potreby. Za to, aby stromy či konáre a odpad neohrozovali stav mosta a nespôsobili problémy so statikou, ale zodpovednosť nemajú. Tá je v tomto prípade plne na pleciach jeho správcu, ktorým je u Kolonádového mosta Mesto Piešťany.

most1Kolonádový most už dlhodobo nie je v najlepšom stave a mesto pred pár rokmi dalo vypracovať projekt na jeho rekonštrukciu, ktorá sa týkala aj opravy pilierov a mostnej stavby. Na jej financovanie však peniaze v rozpočte nemá, a zatiaľ neúspešne už viackrát žiadalo 1,5 milióna z eurofondov. Naposledy dostala samospráva v roku 2015 z rezortu kultúry 25-tisíc eur na opravu strechy. Hoci odstraňovanie naplavenín majú na starosti vodohospodári, v prípade poškodenia mosta naplaveninami alebo zvýšenou hladinou vody by za vzniknuté nebezpečenstvo bolo zodpovedné mesto, u Krajinského mosta Trnavský samosprávny kraj.  „Premostenie nie je v našom majetku a nie sme ani jeho správcom. Za technický stav mostov je zodpovedný jeho správca. Ten je povinný v zmysle §47 odst. 3 Zák. o vodách stavbu zabezpečiť pred účinkami vody, ľadu a splavenín,“ uvádza hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Pavol Machava.

konáre Váh (2)

IMG_2537_resize

Zaujímalo nás aj, či priveľa naplavenín uchytených na pilieroch neoplyvňuje negatívne prietok hrádze alebo výšku hladiny Váhu. Podľa hovorcu by ich prílišné nahromadenie mohlo spôsobiť potenciálne riziko. „Nečistenie polí mosta od zachytených stromov a krovia by malo za následok ďalšie hromadenie splavenín. Tie pri povodňových prietokoch všeobecne tvoria potenciálne riziko upchávania prietočnej plochy mosta spojené zo zavzdutím hladiny, v extrémnych prípadoch smerujúce až k ohrozeniu obyvateľstva vybrežením toku,“ píše v odpovedi P. Machava.

Naplaveniny však podľa vyjadrenia odborníkov z SVP spôsobujú nepríjemnosti aj pri bežných prietokoch – napríkla bránia v plavbe, obmedzujú pravidelné regulačné bagrovanie v priestore medzi mostami. „Zároveň pôsobia na obyvateľov a návštevníkov mesta neesteticky, nakoľko okrem dreva sa tu, bohužiaľ, pri zvýšených prietokoch zachytí aj veľké množstvo plávajúceho odpadu v podobe plastových fliaš, šatstva, igelitov, polystyrénu a podobne,“ dopĺňa hovorca.

hat-slnava-1-560x410Akým spôsobom a ako často teda odstraňujú vodohospodári naplaveniny z pilierov oboch mostov? Podľa P. Machavu ide o rutinnú prevádzkovú činnosť, zameranú  na sprietočňovanie problematických profilov korýt tokov, ktorú správcovi toku ukladá zákona o vodách: „Keďže piliere mostov nie sú pre ľudí a techniku iným spôsobom dostupné, tieto práce zabezpečovali piati školení pracovníci bagrovacej súpravy Ratnovce za pomoci motorového člna.“  Cieľom prác je predovšetkým zachytené stromy a konáre z pilierov uvoľniť. „Následné vyťahovanie, spracovanie a odvoz je možné vykonať po vyplavení na breh zdrže, príp. po doplavení na hať Drahovce, ktorá je vybavená čistiacim strojom,“ uvádza hovorca. Podľa neho stav monitorujú vodohospodári pravidelnými obhliadkami, časové intervaly neuviedol. Mostné piliere tak zrejme uvoľňujú od naplavenín podľa potreby, či pri tom spolupracujú s mestom, sme sa nedozvedeli. Naposledy uvoľňovali naplaveniny z pilierov minulý týždeň.

IMG_2542_resize

-ad-, foto: P. Tremboš, archív PNky

 

 

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články