Connect with us

Aktuality

Napätá situácia na letisku pretrváva: Kraj medializuje exekúciu, mesto sa bráni

Published

on

Aktualizované – Letisko Piešťany trápia aj po nedávnom valnom zhromaždení problémy, Trnavský samosprávny kraj vo štvrtok 9. decembra medializoval informácie o výzve Mesta Piešťany na zaplatenie vysokého nedoplatku. V stanovisku sa spomína v súvislosti s neuhradením týchto prostriedkov aj exekúcia. Naša samospráva sa naopak bráni tým, že ide o ničím nepodložený mediálny útok. V súvislosti s dlhom neplánuje exekúciu, ale uplatnenie záložného práva na pozemky za nezaplatenú daň. Následne chce mesto prostriedky z ich odpredaja použiť pre účely záchrany piešťanského letiska.

20161129_100041_resize

Spoločnosť Letisko Piešťany prežíva v uplynulých týždňoch mimoriadne búrlivé obdobie, po reálnej hrozbe jeho likvidácie, medializácii, petičnej akcii a poslaneckom prieskume sa zdalo, že sa situácia upokojí. Opak je však pravdou a napätá situácia pretrváva. Trnavský samosprávny kraj prišiel s informáciou, že Mesto Piešťany dva dni po konaní valného zhromaždenia poslalo spoločnosti výzvu na zaplatenie nedoplatku dane z nehnuteľnosti.

„V rozpore s týmto očakávaním poslalo Mesto Piešťany iba dva dni po mimoriadnom valnom zhromaždení výzvu na zaplatenie nedoplatku dane z nehnuteľností. Ide teda o jasnú dvojtvárnosť v konaní zástupcov mesta Piešťany. Na jednej strane voči médiám a verejnosti, na druhej strane voči letisku. Táto výzva obsahuje upozornenie, že ak daňový nedoplatok na dani z nehnuteľnosti spoločnosť Letisko Piešťany, a.s. v stanovenej lehote nezaplatí, správca dane pristúpi k vymáhaniu daňového nedoplatku. Z uvedeného sa dá predpokladať, že doručením tejto výzvy a po uplynutí 15 dní na zaplatenie, pristúpi mesto Piešťany v súlade s ustanovením § 98 a násl. Zák. č. 563/2009 Z.z. k vykonaniu daňovej exekúcie niektorým z možných spôsobov,“ uviedol v stanovisku Trnavského samosprávneho kraja Patrik Velšic.

20161129_112719_resize

Mesto Piešťany naopak pokladá vyjadrenia zástupcu Trnavského samosprávneho kraja za mediálny útok, ktorý realizoval Trnavský samosprávny kraj bez toho, aby si overil skutočnosti u minoritného akcionára. Mesto zároveň upozornilo na to, že takýto postup, rovnako ako to, že doteraz neboli znížené odmeny predstavenstvom spoločnosti, ani reštrukturalizované pôžičky nie je dobrým signálom. Problematické bude údajne aj uhradenie výplat a ďalších záväzkov spoločnosti Letisko Piešťany v najbližších mesiacoch.

Podľa vyjadrenia Patrika Velšica boli odmeny členov orgánov spoločnosti Letisko Piešťany doteraz znížené dvakrát a to naposledy na mimoriadnom valnom zhromaždení spoločnosti 15. decembra v 2015. Znížený bol aj počet členov orgánov spoločnosti, teda predstavenstva a dozornej rady, z pôvodných 5 členov na súčasných 3 členov. Zo stanov spoločnosti boli úplne vypustené ustanovenia týkajúce sa odstupného v prípade ukončenia ich funkcie. Zároveň doplnil, že Mesto Piešťany založilo nehnuteľný majetok spoločnosti zhruba v objeme 18 miliónov eur, čo znamená, že realizáciu záložného práva môže vykonať na akýkoľvek nehnuteľný majetok.

„Mesto Piešťany zaslalo Letisku Piešťany štandardnú výzvu tak ako všetkým dlžníkom na dani a len si plní svoje zákonné povinnosti. Nikde v nej nie je napísané, že by posielalo exekútora, je to len konštrukcia vedenia TTSK, bez toho aby si overilo fakty u zástupcov mesta Piešťany. Mestské zastupiteľstvo mesta Piešťany schválilo okrem iného dve uznesenia 81/2016 a 193/2016, kde odporúča uplatniť si záložné právo na pozemky za nezaplatenú daň z nehnuteľností a pri splnení uznesením definovaných podmienok odporúča vložiť prostriedky získané z odpredaja pozemkov do spoločnosti Letisko Piešťany, a.s.,“ uviedla v reakcii na informácie zverejnené Trnavským samosprávnym krajom hovorkyňa Mesta Piešťany Eva Bereczová.

O problémoch spoločnosti Letisko Piešťany, ktorého akcionármi sú Trnavský samosprávny kraj, Mesto Piešťany a Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky nie je pochybností. Ak sa akcionári budú snažiť naplniť mnohokrát deklarovanú snahu o záchranu, v najbližších mesiacov ich čaká množstvo práce na reštukturalizácii spoločnosti, najdôležitejšia pri nej bude súčinnosť a vzájomná spolupráca.

-lt/Zdroj: TTSK, Mesto Pieťany/Foto: archív(Aktualizované 12. decembra na základe vyjadrenia Patrika Velšica)-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články