Aktuality

Najviac chrípkových ochorení je v Trnavskom kraji

By 9. januára 2013No Comments

Začiatkom tohto roka prišlo na Slovensku k nárastu akútnych respiračných ochorení o vyše 30 %. Podľa očakávaní Úradu verejného zdravotníctva SR bude tento trend pokračovať. V súčasnosti však nie je dôvod na znepokojenie.

[singlepic id=23552 w=520 h=340 float=center]

Najviac chrípkových a chrípke podobných ochorení zaznamenali v Trnavskom kraji a to najmä u pacientov do 5 rokov. Vírus chrípky A(H1N1)pdm09, ktorého sa verejnosť najviac obáva, u nás zachytili naposledy na jeseň. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR sú „antigény tohto vírusu súčasťou chrípkovej vakcíny odporúčanej pre súčasnú sezónu.“ Odborníci týmto vyhlásením reagovali na prípady prasacej chrípky nedávno potvrdené v Poľsku a Českej republike.

„V súčasnosti nie je dôvod na znepokojenie. V priebehu januára a februára očakávame na základe dlhoročných pozorovaní nárast akútnych respiračných ochorení a chrípky,“ informovala hovorkyňa úradu Lenka Skalická.

Príznakmi tejto choroby sú vysoká teplota, kašeľ, nádcha, bolesť hrdla, hlavy, celého tela, nevoľnosť a celková únava. Ľudia, ktorí ich pociťujú, majú zostať doma a okamžite kontaktovať svojho lekára.

Najlepšou prevenciou je dlhodobé zvyšovanie odolnosti organizmu otužovaním, pravidelným cvičením, pobytom na čerstvom vzduchu a zvýšeným príjmom vitamínov a minerálov. V chrípkovej sezóne je treba obmedziť návštevu hromadných podujatí. Väčšina lekárov zároveň odporúča očkovanie.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972